Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

Archive for the Tutoriale Category


Si Perdoret Instagram

instagram1

Instagram eshte nje aplikacion pa pagese per iPhone, iPod touch, iPad dhe Android qe lejon aplikimin e filtrave tek fotografite dhe ju lejon shperndarjen e tyre ne Facebook, Twitter, Flickr etj. Duke qene se eshte nje aplikacion mjaft zbavites dhe mjaft i kerkuar, ne artikullin e meposhtem do ju shpjegojme si perdoret instagrami ne celularin […]

Read More...

Si te Instalosh WordPress

si te instalosh wordpress manualisht

  Instalo WordPress manualisht ne faqen tende te Internetit duke perdorur Cpanel Ne kete tutorial do te spjegojme hap pas hapi se si mund te instaloni wordpresin ne domainin tuaj te cilin do ta hostoni ne nje Host me pagese (ne kete rast eshte perdorur host i Namecheap). Ka dy menyra per ta instaluar wordpresin […]

Read More...

Si te Rishfaq Dokumentat e Fshehura nga Virusi tek Usb Flash Drive

memorja aktuale ne flash drive-in tuaj

Menyra me e shpejte per te shfaqur dokumentat ose skedaret qe jane zhdukur ne flashin tuaj. Keni futur flashin tuaj ne kompjuetrin e nje shoku dhe mendoni se Usb Flash-i juaj eshte djegur dhe se ju kane humbur te gjitha dokumentet qe kishit ne te. Kjo eshte nje gje e tmerrshme per te gjithe ata […]

Read More...

Pershpejtoni Navigimin ne Taskbar-in e Windows 7 me nje ndryshim ne Regjistrin e Windows

Pershpejtoni_Navigimin_ne_Taskbar-in_e_Windows_7

Taskbar-i i Windows 7 eshte padyshim nje shtese shume e mire qe i eshte bere windows 7, por nese ju keni me shume se nje dritare programi te hapur (psh: dy dritare internet exporer ose dy dritare Word-i) juve do t’ju duhet te klikoni dy here per te kaluar nga nje dritare tek tjetra ose […]

Read More...

Si te hap nje llogari PayPal ne Shqiperi

paypal

Me ne fund PayPal sherbimi aq i shumepritur i pagesave online hapet dhe per Shqiperine. Paypal me pare funksiononte per shqiperine por ishte i kufizuar vetem ne dergimin e parave ose blerjeve online, kurse tashme ai vjen edhe me funksionin e shitjes online dhe te marrjes se parave. Pra Shiqptaret tashme kane nje menyre shume […]

Read More...

Mendon se password-et e tua jane te sigurte sa duhet? Perfshi ketu dhe Facebook.

A eshte i sigurte passwordi yt i Facebook

Nese do me ftoje mua per te te thyer passwordin, e ke parasysh ate qe ti e perdor  pothuajse ne te gjitha faqet qe ti viziton,  me sa tentativa do ta gjeja? Pra le te shohim,…. kjo eshte lista ime e 10 me te mirave. Une mund te marr shumicen e informacionit me lehte se […]

Read More...

Photoshop ne shqip – Komandat baze te Photoshop-it ne shqip

photoshop-ne-shqip

Ky eshte nje tutorial per tu njohur me panelin e veglave (Tools) te photoshop me nje pershkrim per cdo funksion te ketyre veglave.Ky tutorial eshte shume i mire per ata qe sapo kane marre nje kopje te photoshop dhe s’ja kane idene se si ta perdorin por njekohesisht kane degjuar qe photoshop ben mrekullira dhe […]

Read More...

Si te blesh dhe te shesesh ne internet (Online) me paypal apo karte krediti

blerje-online

Ka shume menyra per te blere dhe per te shitur online por duke marre parasysh qe jetojme ne Shqiperi dhe shume sherbime nuk funksionojne edhe menyrat e blerjes dhe te shitjes jane te kufizuara.Menyrat me te perhapura per blerjet online ne shqiperi jane me karte krediti ose me Paypal. Menyra Nr 1 Menyra e pare […]

Read More...

Cfare eshte twitter? Sipas nje studimi shumica e njerzve akoma nuk e dine

twitter

Mbase ne shqiperi ky sherbim eshte akoma i panjohur por duhet te theksojme se twitter eshte nje nga faqet me te fuqishme ne bote dhe hyn ne rangun e faqeve si facebook, youtube, myspace etj. Gjithashtu sipas nje ankete amerikane doli se shumica e te anketuarve nuk shume idene se cfare ishte twitter, nga 2025 […]

Read More...

10 gjerat qe duhet te dini perpara se te blini nje aparat fotografik digital

kompakt

Perpara se te blini nje aparat fotografik digital duhet te dini disa gjera qe do ju ndimojne te beni zgjedhjen e duhur. 1.Tipet e aparateve fotografike dixhitale – ekzistojne shume lloje aparatesh fotografike por ne linja te pergjithshme i specifikojme ne 3 te tille: Aparate fotografike kompakte – te cilet jane dizenjuar per te qene […]

Read More...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.