Si Te Beheni I Jashtezakonshem Ne Fushen Tuaj?

Per te arritur majat ne nje fushe te caktuar shpesh duhen vite te tera ose edhe dekada.
Prandaj e rendesishme eshte te mesoni si te beheni te vecante ne fushen tuaj?

professional_new
Disa nga keshillat tona do ti gjeni meposhte:

Gjeni pasionin tuaj.

Eshte e veshtire te beheni te jashtezakonshem nese nuk e doni vertet ate qe beni dhe shpesh gjetja e pasionit tuaj mund te jete me e lehte nga sa mund te imagjinoni.
Per shembull: Ina Garten ju keshillua te kujtonte se cfare i pelqente te bente ne moshen 10 vjecare. Per te pasioni ishte gatimi edhe punoi per te pasur nje karriere te jashtezakonshme si shkrimtare per libra gatimi.

Read more

Harxhoni Shume Kohe Me Smartphone-in Tuaj? Keto Hapa Te Thjeshte Mund Tju Ndihmojne

Sipas studimeve te fundit shume njerez harxhojne me teper kohe me telefonin se me partnerin e tyre. Thene kjo eshte mire qe nese jeni nje nder keta persona te filloni reduktoni kohen qe harxhoni duke pare ekranin e celularit.

Sipas nje studimi ne Britani rreth 62% e te anketuarve jane koshient qe harxhojne shume kohe me telefonet e tyre dhe deshirojne te jene me pak te varur.

njerez me telefone

Me keshillat e meposhtme mund tju vime ne ndihme.

 

A duhet te merakoseni?

Studimi i ri nga universiteti i Derby-t “Varesia nga smartphone-t dhe karakteristikat psikologjike qe lidhen me to” pretendon se sa me shume te perdorni telefonin tuaj aq me i larte rreziku per tu bere i varur.
Sipas ketij studimi nje perdorues mesatar harxhon rreth 3.6 ore ne dite me telefonin e tij dhe rreth 13 % e pjesmarresve u pershkruan si te varur. Karakteristikat psikologjike te varesise nga smartphone dhe lidhja me narcizizmin jane per tu merakosur.

“Perdorim i tepruar i rrjeteve sociale dhe smartphone-ve mund tju kushtojne shume me teper se thjeshte kohen”

Sipas psikologes Dr.Deepika Chopra ato mund tju vjedhin lumturine, te pengojne zhvillimin tek femijet dhe mund te reduktojne arritjet dhe potencialin akademik te studenteve.
Studime te tjera tregojne se koha qe kaloni ne facebook e cila eshte rritur ndjeshem si pasoje e aplikacioneve per smartphone ka rritur gjithashtu ndjenjen e vetmise.

Frika ime eshte se ndoshta po vrasim aftesine per te socializuar me njerzit ne boten reale tha Dr.Deepika. Une besoj se ne duhet te punojme fort per te krijuar nje balance dhe te veme kufinj kur behet fjale per rrjetet sociale dhe perdorimit te smarphone-ve ne menyre qe te gezojme dhe te zhvillojme aftesite emocionalegjithashtu te zhvillojme mardheniet me te tjeret sidomos kur behet fjale per empatine shtoi ajo.

Read more

10 Pikturat surrealiste qe ngjajne si fotografi

Talenti i vertete artistik mund te perkufizohet si aftesia per te hedhur ne telajo apo leter gjerat qe shikohen apo degjohen. Jo te gjithe mund ta bejne artin, edhe nder ata qe mund ta bejne egzistojne disa njerez qe thjeshte e bejne me mire. Keta njerez i japin forme dhe jete imagjinates se tyre. Pastaj ka piktura te paimagjinueshme qe marrin vlera surreale. Nder to me mbreseleneset jane:

10. Pauza (Alyssa Monks)

pause-alyssa-monks
Alyssa Monks eshte nje artiste amerikane nga New Jersey, puna e te ciles eshte e ekspozuar ne te gjithe boten. Ajo filloi te interesohej me teper per pikturen realiste pasi vuri re se disa “filtra” si: uji, xhami apo avulli shtremberojne vizionin e botes ne nje menyre te atille qe e ben me te lehte ti stamposh ato ne telajo, duke perdorur bojra vaji dhe penela te trasha.

Read more