10 Makinat me te shtrenjta qe jane shitur ndonjehere ne nje ankand

Makinat e rralla dhe egzotike jane gjithmone ne mode. Njerzit paguajne shuma marramendese per te pasur me te miren e me te mirave. Ndonjehere njerzit paguajne miliona dollare per te marre makina qe jane vepra arti. Mendohet qe makina qe eshte shitur me shtrenjte ne te gjitha koherat eshte shitur per vlere e 52,000,000 $. Megjithate kjo shitje nuk mund te konfirmohet sepse eshte bere ne menyre private. E vetmja menyre per te konfirmuar shitjen e nje makine eshte nese shitja behet ne ankand.
Ka disa shtepi ankandesh te specializuara ne shitjen e makinave te rralla dhe te cmuara. Ato shpesh organizojne evente ekskluzive per te bere shitje te tilla. Nese portofoli juaj nuk eshte i rende mjaftueshem ka shume mundesi qe nuk do ju lejonin as ti shihnit ato vogelushe.
Me poshte do te lexoni per 10 makinat te shitura me shtrenjte ne ankand sepse kjo eshte e vetmja menyre per te pasur te dhena te regjistruara. Gjithashtu lista eshte bere ne baze te shitjes ne dollare ne momentin e shit blerjes pa marre ne konsiderate ndryshimin e inflacionit. Ne rast te tille lista do te ishte shume e ndryshme. Ne fakt nje makine amerikane do te ishte ne liste. Ne 1988, nje Duesenberg Model J e 1931 u shit per me teper se $10,000,000. Duke marre parasysh inflacionin kjo makine do ishte nder tre makinat me te shtrenjta.

10. Mercedes Benz 540K Special Roadster i 1936: 11,770,000$

1936-Mercedes-Benz-540K-Special

Pikerisht ky model 540K Special Roadster i 1936 mund te jete makina me fine qe ka bere ndonjehere Mercedezi. Makina qe u shit ne ankandin Goodings & Company kishte dy pronare te meparshem duke perfshire Baroneshen Gisela Von Krieger te Prusise. Vetem 32 modele te tilla jane prodhuar gjithsej.

Read more

Mercedes-Benz GLA paraqitet ne Motor Show-n e Shanghai

Mercedes-Benz ka zbuluar modelin GLA kompakt SUV perpara debutimit te pergjithshem zyrtar ne Motor Show-n e ketij muaji ne Shangai. Kompakti SUV do te konkuroje me BMW X1 dhe  Audi Q3. Ky Model Crossover eshte e bazuar ne platformen MFA (Modular Front Architecture) te kompanise. Kompakti SUV eshte kapur nga lentet e aparateve gjate testeve disa here keto muajt e fundit,  dhe pritet qe versioni i gatshem per prodhim do te shfaqet ne ekran tek ky Motor Show.

Mercedes-Benz-CLA

Read more

Ferrari Prezanton modelin e ri “La Ferrari” ne Geneva Motor Show

Ferrari La Ferrari Pamje Anesore

Keto jane imazhet e para e super makines se re te Ferrarit te quajtur La Ferrari.

Me emrin e kodifikuar F150, Makina qe zevendeson Enzo-n ne maje te Hierarkise se Makinave te Ferrarit u Shfaq kete jave ne Geneva Motor Show 2013, duke vjedhur lehtesisht vemendjen e shikuesit nga makinat e tjera qe debutuan aty.

Konfirmohet qe makina eshte hibride me dy motorre, nje eshte benzine ne forme V me 12 pistona dhe 789 kuaj fuqi dhe gjithashtu ka nje motor elektrik me 160 kuaj fuqi. Makina ka 7 marsha me dopjo freksion.

La Ferrari nuk ka shifra ekzakte te deklaruara akoma por dihet qe shkon nga 0 -100 km/h ne me pak se 3 sekonda (numra kto te dhena nga Ferrari) dhe ka nje shpejtesi maksimale prej 330 km/h.

Read more

Makina Me e Shpejte ne Bote: Top Lista per 2012-2013

Ndersa shumica prej nesh thjesht mund te enderrojne qe te kene makinen me te shpejte ne bote, disa te tjere do bejne c’te munden qe te posedojne shpejtesine me te madhe.

Keto jane 10 makinat me te shpejta ne bote qe lejohen ne rruge dhe qe jane sot per sot ne shitje (modele te prodhuara si dhe modele te modifikuara). Renditja eshte bere sipas shpejtesise maksimale te matur (Shpejtesite teorike nuk vlejne).

Makinat me te shpejta ne bote:

1. Bugatti Veyron Super Sport: 429 km/ore , 0-100km/ore ne 2.4 sekonda. Motorr alumini me kend te ngushte W16 (forme W me 16 pistona) 8.0 litra me 1200 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 2’400’000$. Megjithese Bugatti Veyron e humbi titullin si makina me e shpejte ne mars te vitit 2007, titull qe u mor nga SSC Ultimate Aero, Bugatti sfidon rekordin ne Gjermani ne korrik 2010 me nje version Super Sport te ri dhe ky Veyron merr perseri titullin si makina me e shpejte ne bote me nje shpejtesi prej 429 km/h. Bugatti Veyron original ka nje shpejtesi maksimale prej 407 km/h dhe me nje cmim prej $1’700’000, fuqia e saj eshte 1001 kuaj fuqi.

bugatti veyron super sport

Vendi Nr 2 eshte nje barazim midis dy makinave me shpejtesi maksimale prej 418km/h!

Read more

Mercedes Benz B Klas qe punon me Gaz Natyral do te shfaqet ne Paris

Nje version me ekologjik I Klasit B te merceds I emeruar B200 Gaz Natyral do ti prezantohet zyrtarisht publikut kete muaj gjate Show-t te Motorreve ne Paris (Paris Motor Show)
Sipas Ndertuesit Gjerman te Makinave, ky do te jete modeli i pare B-klas qe do te kete shasine modulare Energy Space ne te cilen shtohet nje dysheme e dyte poshte ndenjeses se prapme ne menyre qe te krijohet hapsire per nje serbator te madh me gaz natyral ose per dy serbatore te vegjel. Serbatori I gazit mund te mbaje deri ne 125 litra gaz natyral dhe kur krahasohet me versionin me benzine ky model eshte 50% me shume efektiv ne kursimin e karburantit dhe leshon 16% me pak CO2.

mercedes benz B200 me gaz natyral

 

Read more

Shfaqet Volkswagen Golf 7 – Imazhet e Para dhe Opsionet qe Ofron

Para debutimit tek Motor Show i Parisit e paevitueshmja me ne fund ndodhi – imazhe dhe detaje te Volkswagen 7 kane filluar te shfaqen ne internet. Imazhet tregojne nje Golf te Ri qe ka nje dizenjim pak me te evoluar se modeli i vjeter 6 dhe nuk ngjan me nje dizenjim te ri nga fillimi. Ngjashmerisht edhe pjesa e brendhsme e makines eshte nje evolucion I lehte i kabines se makines aktale golf 6.

Volkswagen i Ri Golf 7

 

MOTORRET:
Golf 7 ne fillim do te ofrohet me mundesine per te zgjedhur midis 4 motorreve; 2 motorre PSI benzine dhe 2 TDI Diesel, te gjithe keta motorre ofrojne teknologji ne kursimin e energjise si opsioni start/stop i cili kursen karburantin kur ndalojme ne semafor gjithashtu ata kane dhe opsionin e rekuperimit te energjise nga frenat:
– Motorri 1.2 Litra TSI benzine zhvillon nje fuqi prej 63 kW ose 84.5 HP (Kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mesatar prej 4.9 L/100km dhe nje ndotje CO2 prej 113 g/km.
– Motorri 1.4 Litra TSI Benzine zhvillon nje Fuqi prej 103 kW ose 138 HP (kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mestar prej 4.9 L/100km dhe ndotje CO2 112 g/km. Ky motor ka gjithashtu dhe teknologjine e ç’aktivizimit te pistonave ne menyre qe te mbaje konsumet e ulta dhe nje ndotje te ngjashme me Motorrin 1.2 litra TSI.

Read more

Ç’fare eshte ne gjendje te beje nje Ford Fiesta

Video qe do te shikoni eshte xhiruar ne jug te Parisit ne Linas me sakte ne autodromin e Linasit, Kjo piste ovale eshte 2.5 km e gjate dhe eshte ndertuar ne 1924, e vecanta e kesaj piste eshte se ka disheza me kend deri ne 51 grade te cilat jane sa dyfishi i dishezave qe jane ne pistat e NASCAR.

Ken e zgjodhi eksluzivisht kete piste ne menyre qe te performonte keto manovra spektakolare.

Read more

Mercedes-Benz pergatitet per te lancuar Klasin B F-CELL ne fillim te vitit 2010

Ne prill Mercedes-Benz beri publike planet e veta per nismen e prodhimit te makinave me numer te kufizuar me hidrogjen.
Sipas prodhuesve te makinave gjermane 200 makina te tilla do te jene gati per lancim ne fillimin e vitit te ardhshem.

mb-f-cell-2

Modeli F-CELL me diferencial para bazohet ne Mercedes Klass B dhe ka nje motor elektrik 100 kW me cift rrotullues 214 lb – ft.

Read more

G-Power prezanton BMW Coupe me te shpejte ne bote: M6 Hurricane CS me shpejtesi max 370km/h

g-power-hurricane-m6-5803
Ekipi i G-Power vazhdimisht mundohet te prodhoje BMW-te me te cmendura ne planet, duke kombinuar injeksionin e detyruar (Turbinen) me supsensionet dhe aerodinamiken e permiresuar per te perftuar shpejtesi te pa arsyshme. Krijimi i tyre i fundit “M6 Hurricane CS” i merr pjeset standarte nga M5 Hurricane RS dhe vendos nje dopjo kompresor ne motorrin 5 litersh me 10 pistona duke e cuar fuqine e kesaj kupeje ne 740 kuaj fuqi dhe fuqine terheqese ne 800Nm.

Read more

Mclaren Red Gold Dream e modifikuar nga zvicerianet perfundon ne Dubai

anliker_slr_dubai

Ne e dime qe mund te presim te papritura kur behet fjale per tregun e modifikimeve te makinave ne Lindjen e Mesme. Por kjo eshte dicka shume e jashtezakonshme. Nje pjese qe e ben kete makine akoma me interesante eshte se ajo eshte produkt i nje firme Zviceriane te modifikimit te makinave Ueli Anliker Design dhe prandaj ajo quhet
Anliker McLaren SLR 999 Red Gold Dream”.

Read more