Si te Ndryshojme Ngjyren e Flokeve me Photoshop (Me Video)

si te ndryshosh ngjyren e flokeve me photoshop

 

Shenim: Per te pare tutorialin me video shkoni ne fund te faqes.

Ne kete tutorial do te spjegojme nje metode te thjeshte qe na jep mundesine te ndryshojme ngjyren e flokeve te nje personi duke perdorur nje HUE/Saturation Layer. Kjo teknike mund te perdoret per ti bere ndonje shaka mikut ose mikeshes tuaj, per te modifikuar ndonje foto te familjes tuaj ose mund te perdoret nga femrat per te pare se cila ngjyre flokesh i shkon perpara se ti lyejne floket. E mira e kesaj metode eshte se ne fund te tutorialit ngjyrat ndryshohen me ane te nje kursori dhe eshte e thjeshte te kalosh nga ngjyra ne ngjyre.

Read more

Si te Heqesh Syte e Kuq me Photoshop (Me Video)

rregullo syte e kuq me photoshop

Shenim: Per te pare tutorialin me video shkoni ne fund te faqes.

Syte e kuq jane nje problem shume i perhapur tek fotografite. Eshte nje efekt ku syri i personit ndricon me nje ngjyre te kuqe i cili ne shumicen e rasteve mund te shkaterroje nje foto te mrekullueshme.

Çfare i shkakton syte e kuq tek fotografite?

Syte e kuq ndodhin ne rastet kur perdoret blici ne ambjente me ndricim te dobet, si psh ne nje dhome te erret, ne nje klub nate, ne ambjentet perjashta naten. Ne keto raste ku ndricimi eshte i dobet bebja e syrit hapet per te lejuar futjen e sa me shume drite ne menyre qe personi te shikoje me mire. Kur ju perdorni blicin e aparatit,  drita e blicit udheton brenda bebes se hapur te syrit, perplaset tek pjesa fundore e syrit dhe kthehet mbrapsh nga rruga qe erdhi.

Read more

Photoshop ne shqip – Komandat baze te Photoshop-it ne shqip

photoshop-ne-shqip

Ky eshte nje tutorial per tu njohur me panelin e veglave (Tools) te photoshop me nje pershkrim per cdo funksion te ketyre veglave.Ky tutorial eshte shume i mire per ata qe sapo kane marre nje kopje te photoshop dhe s’ja kane idene se si ta perdorin por njekohesisht kane degjuar qe photoshop ben mrekullira dhe mezi presin qe ta mesojne.

Le te fillojme me veglen (Tool-in) e pare pa humbur kohe.Meqe juve do tju duhet ti mesoni veglat me termin anglisht sepse photoshop ne shqip ska, une po jap titullin  e vegles ne anglisht dhe perkthimin anash ne shqip gjithashtu komplet pershkrimin ne shqip gjithashtu cdo vegel do kete shortcut-in ose komanden e shkurter per te zgjedhur kete vegel te praqitur ne kllapa().

Read more