10 Akuariumet Me Te Bukura Ne Bote

Kuriozitet, te dhena dhe pamje spektakolare qe ju bejne te ndiheni si ne nje enderr te madhe ju dhe femijet tuaj.

1.Aquariumi i Dubai Mall, Emirate te Bashkuara

Il Dubai Aquarium negli Emirati Arabi

Ndodhet ne katin e pare te qendres komerciale gjigande Dubai Mall ne Dubai. Ka nje tunel panoramik 48 metra te gjate, i rrethuar nga vaska plot me peshq nder te tjere peshkaqeni tiger me i frikshmi i llojit te vet eshte ai qe drejton akuariumin me te madh ne bote. Peshkaqene dhe me shume se 35 mije specie peshku dhe kafshe detare nga te gjitha vendet mirepresin vizitoret te cilet mund te gezojne shfaqje dhe mund te perjetojne vete per here te pare zhytje me ekspert me pervoje ne nje kafaz te sigurt per te pasur takim te afert me speciet me te rrezikshme.

Read more

10 Jahtet Me Te Shtrenjte Ne Bote

Udhetimi me nje jaht eshte nje hobi per te pasurit, shume prej tyre jane te pajisur me shume detaje luksoze qe jane te veshtire per te gjetur edhe ne vilat me te shtrenjta.
Gara ndermjet te pasurve eshte qe te kene jahte me te kompletuar dhe kjo rrit çmimet ne menyre dramatike. Nga vendet per ulje per helikoptere tek pishinat me ngrohje dhe duke shkuar deri te nendeteset per te marre mysafiret per nje shetitje ne thellesine e detit.
Kjo ketu eshte nje pasqyre e detajuar e 10 jahteve me luksoze, me te pajisur dhe me te shtrenjte ne bote.

10. Tatoosh – 100 milion $ 

Tatoosh eshte nje prej 2 jahteve te Paul Allen, arrin gjatesine 91 metra dhe ne mes te opsioneve te shumta ka nje teater, nje pishine, nje baze uljeje per dy helikoptere dhe nje akuarium me karavidhe ne menyre qe ti kete ato gjithmone te gatshem per mysafiret. Me keto llukse eshte plotesisht ne perputhje me Olimpin e Mega-Yahteve.

vendi 10

9. Annaliesse – 103 milion 

Annaliesse mund te strehoje dhe te perkedhele me shume se 50 mysafire. Me 85 metrat e saj ne gjatesi ka nje banje, nje sallon bukurie, nje zone loje per femijet, nje biblioteke e pajisur mire dhe nje teater me nje ekran 100 polesh.

Read more

A Ju Pelqen Te Keni Sy Blu? Tashme Trajtimi Me Lazer Jua Mundeson Kete Pergjithnje

Ideja per te perdorur lazerin per te nderruar ngjyren e syve ka lindur ne nje vend jo shume te parashikueshen, ne zyren e nje dermatologu.
Rruges per ne shtepi Gregg Homer vuri re se si ishin zhdukur disa pikmentime te lekures me ane te lazerit dhe mendoi se cdo te ndodhte nese perdorte nje lazer te ngjashem tek syte.

ngjyra e syve

Homer, nje shkencetar me Ph.D ne biologji, beri disa kerkime dhe menjehere e kuptoi potencialin e kesaj ideje. Nje studim i viteve ‘80 kishte treguar se nen ngjyren kafe te syve gjendet gjithnje ngjyra blu. Kjo shtrese e kafenjte duket te ishte mjaftueshem e holle dhe teorikisht mund te hiqej.

Menjehere u kthye tek dermatologu i tij dhe e pyeti:- Cfare do te ndodhte nese e perdor lazerin ne iris?

Read more

10 Gjera qe nuk i dinit per milioneret

Ne te gjithe kemi opinionin tone per milioneret dhe per te pasurit. Do te donim te sfidonim disa nga opinionet tuaja dhe tju tregonim disa gjera qe ndoshta nuk i dini rreth milionereve. Nuk behet fjale per fatin, jetesen luksoze apo lakmine. Behet fjale per te zhvilluar nje mendesi qe ju diferencon nga pjesa tjeter e njerezve.

milioner

1. Milioneret jane njerez shume punetore.

Sipas nje anketimi nga Spectrem, 94 % e milionereve thane qe puna ishte faktori numer nje per suksesin e tyre. Domethene ata kane punuar shume per te ngritur bizneset e tyre nga hici si: Sam Walton dhe Walmart, apo per krijimin e ideve te reja cdo dite si Steve Jobs dhe Apple.
Si ta vini ne veprim kete: Punoni shume nese doni te beheni milionere. Ju duhet ta pranoni dhe te jeni te gatshem te pervishni menget.

2. Shumica e milionereve jane bere vet te tille.

Ne ditet e sotme numri i milionereve qe e kane te trasheguar pasurine e tyre eshte rreth 18% dhe eshte nje shifer gjithnje ne renie. Shumica e milionereve kane filluar me shume pak dhe disa prej tyre kane lindur ne varferi ekstreme. Disa emra nder me te famshmit dhe me impresionuesit jane Carl Icahn, Larry Page dhe Jeff Bezos.
Si ta vini ne veprim kete: Mos e perdorni trashegimine e dikujt tjeter si justifikim per ate cka ju nuk mund ta beni vet. Shumica e milionereve i kane bere parate e tyre vet, kjo do te thote qe edhe ju mund te beni te njejten gje nese e ndani mendjen.

Read more

10 Oret me te shtrenjta ne bote

Oret e shtrenjta jane bere pjese thelbesore e garderobes se nje biznesmeni. Nje njeri serioz ka nevoje per nje ore serioze.
Presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Barak Obama, mban nje Tag Heuer 1500 seria profesionale. Ish presidenti Bill Clinton nga ana tjeter mban nje Panerai. Kolegu i tyre francez, Nikolas Sarkozy ka nje rolex.
Ne hollywood, Daniel Craig eshte pare tek mbante nje Rolex Daytona dhe jo nje Omega qe eshte ora fikse te filmat e James Bond. Vajza e keqe e Tinseltown, Tara Reid mban gjithashtu nje ore te ngjashme. Nderkohe Sylvester Stallone preferon nje Panerai Submersible, nderkohe qe fituesi i Academy Award Tom Hanks mban nje Omega PO ose nje Rolex Milgauss GV.
Ne boten e sportit, superstari dhe lojtari me i cmuar i kombetares se basketbollit Lebron James eshte pare ne nje talk show duke mbajtur nje Audemars Piguet Royal Oak Offshore.
Pra natyrshem lind pyetja cfare e ben te shtrenjte nje ore? Jane guret e cmuar apo metali i shtrenjte ne te? Shanset jane te larta qe zbukurimi i rripit me diamante apo gure te tjere te cmuar me siguri qe do i rrise cmimin. Po per mekanizmat e komplikuar te vendosur brenda ores qe e tregojne oren saktesisht cfare mund te thuhet? Ajo mund te jete e pajisur me nje mekanizem qe kundershton efektin e gravitetit, i cili ka tendencen te heqi nje pjese te sekondes. Ky kompleksitet i ores me siguri qe i rrit asaj vleren monetare.
Me poshte do shihni listen me 10 oret me te shtrenjta ne bote. Ne qofte se jeni duke pritur te lexoni emrat si Rolex, Hublot apo Panerai qe te dominojne listen atehere jeni gabim.

10. Ora sekrete Cartier me dekor Feniksi – $2,755,000

Cartier Secret Watch with Phoenix Décor

Ora ne vetvete eshte e perbere nga ar i bardhe 18 karat i lare me rodium. Ajo gjithashtu ka nje diamant 3.53karat me prerje portreti. Per ta perfunduar eshte e mbuluar me 3,010 diamant me prerje brilanti.

Read more

15 Gjerat me te Shtrenjta ne Bote

Ne kete artikull do te lexoni se si disa objekte kapin vlera te cuditshme ne momente te caktuara dhe hyjne ne listen e objekteve me te shtrenjta ne bote. Sende shume te vecanta dhe origjinale te cilat jane shitur me cmime marramendese neper ankande te ndryshme dhe jo vetem. 

15. Pianoja e kristalte

Pianoja e madhe prej kristali nga Heintzman doli ne ankand dhe u ble nga nje ofrues privat per 3.22 miljon dollare amerikane. Me kete piano ka luajtur pianisti i famshem Lang Lang gjate ceremonies se hapjes se lojerave Olimpike ne Bejing ne vitin 2008.

piano kristali

Read more

Ngritja Kuantike (Quantum Levitation)

Po te shikoni kete video do ju duket si nje teknologji e ardhur nga Alienet, ky eshte nje eksperiment qe ka bere Universiteti i Tel-Aviv i cili demostron superpercjellesat kuantike te cilet bllokohen ne nje fushe magnetike. [trafficplayer_youtube_video width=”600″ height=”400″ src=”http://www.youtube.com/embed/Ws6AAhTw7RA?&autohide=0&autoplay=0&controls=1&hd=0&rel=0&showinfo=0″ ][/trafficplayer_youtube_video] Pershkrimi i eksperimentit: Fillohet me nje cope kristal zafir i cili vishet me nje … Read more

Kafshet me te medha ne bote

Kafshet me te medha ne bote

Eshte e pabesushme qe mund te ekzistojne kafshe kaq te medha. Ato kalojne madhesine e cdo kafshe te sojit te tyre dhe disa perej tyre mbajne dhe titullin e rekordit guines.

kafshet me te medha ne bote
kafshet me te medha ne bote

 

Read more

Historia e njerezimit (e ilustruar me figura)

Evolucioni i qenies njerezore eshte nje ceshtje komplekse. Ashtu eshte dhe historia e tij. Ajo eshte aq e shtrire, komplekse e mbushur me detaje sa qe eshte pothuajse e pamundur per ta spjeguar. Por ne sot po ju paraqesim historine e njerezimit te ilustruar me figura nga fillimi i saj deri ne ditet e sotme.

Te perbashketat e te gjitha etapave te kesaj historie sic dhe do ta shikoni nga ilustrimi jane: Luftrat, Femrat, Seksi dhe Intrigat (kujdes ky imazh mund te jete ofendues per disa)

historia e njerzimit

per ta pare te plote ilustrimin klikoni ketu

Read more