10 Akuariumet Me Te Bukura Ne Bote

Kuriozitet, te dhena dhe pamje spektakolare qe ju bejne te ndiheni si ne nje enderr te madhe ju dhe femijet tuaj.

1.Aquariumi i Dubai Mall, Emirate te Bashkuara

Il Dubai Aquarium negli Emirati Arabi

Ndodhet ne katin e pare te qendres komerciale gjigande Dubai Mall ne Dubai. Ka nje tunel panoramik 48 metra te gjate, i rrethuar nga vaska plot me peshq nder te tjere peshkaqeni tiger me i frikshmi i llojit te vet eshte ai qe drejton akuariumin me te madh ne bote. Peshkaqene dhe me shume se 35 mije specie peshku dhe kafshe detare nga te gjitha vendet mirepresin vizitoret te cilet mund te gezojne shfaqje dhe mund te perjetojne vete per here te pare zhytje me ekspert me pervoje ne nje kafaz te sigurt per te pasur takim te afert me speciet me te rrezikshme.

Read more

10 Jahtet Me Te Shtrenjte Ne Bote

Udhetimi me nje jaht eshte nje hobi per te pasurit, shume prej tyre jane te pajisur me shume detaje luksoze qe jane te veshtire per te gjetur edhe ne vilat me te shtrenjta.
Gara ndermjet te pasurve eshte qe te kene jahte me te kompletuar dhe kjo rrit çmimet ne menyre dramatike. Nga vendet per ulje per helikoptere tek pishinat me ngrohje dhe duke shkuar deri te nendeteset per te marre mysafiret per nje shetitje ne thellesine e detit.
Kjo ketu eshte nje pasqyre e detajuar e 10 jahteve me luksoze, me te pajisur dhe me te shtrenjte ne bote.

10. Tatoosh – 100 milion $ 

Tatoosh eshte nje prej 2 jahteve te Paul Allen, arrin gjatesine 91 metra dhe ne mes te opsioneve te shumta ka nje teater, nje pishine, nje baze uljeje per dy helikoptere dhe nje akuarium me karavidhe ne menyre qe ti kete ato gjithmone te gatshem per mysafiret. Me keto llukse eshte plotesisht ne perputhje me Olimpin e Mega-Yahteve.

vendi 10

9. Annaliesse – 103 milion 

Annaliesse mund te strehoje dhe te perkedhele me shume se 50 mysafire. Me 85 metrat e saj ne gjatesi ka nje banje, nje sallon bukurie, nje zone loje per femijet, nje biblioteke e pajisur mire dhe nje teater me nje ekran 100 polesh.

Read more

11 puzzle me te bukura per smartphone-in tuaj

Ta themi qe ne fillim qe te mos e diskutojme me kete loje: Candy Crush Saga nuk eshte e perfshire ne listen tone. Jo sepse jemi snob por sepse kushdo qe ka sado pak interes per lojrat puzzle tashme e njeh shume mire kete loje.

Prandaj le te flasim per alternativat e tjera me te cilat mund te shtrydhni trurin ne celularin tuaj.

Me poshte jane 11 lojrat me te bukura puzzle te cilat mund te shkarkohen ne platformat Android edhe iOS edhe pak prej tyre ne platformen Windows. IAP do te thote qe mund tju duhet te beni blerje shtese gjate lojes.

Pixwords (Free)
iOS / Android

pixwords

Eshte nje puzzle i ri me fjale. Eshte e ndertuar ne 22 gjuhe te ndryshme:Anglisht, Spanjisht, Gjermanisht, Italisht, Rusisht, Portugalisht etj. Cdo fjale eshte e fshehun ne nje fotografi. A mund ti gjeni te gjitha fjalet?
Ajo ka rregulla te thjeshta per tu ndjekur, me shume se 800 nivele,qindrra fotografi. Gjithashtu mund te themi qe eshte nje menyre shume e mire per te permiresuar fjalorin.

Word Cookies (FREE)
iOS / Android

Kjo loje eshte krijuar nga Bitmango. Kjo kompani ka krijuar shume lojra te famshme per android dhe ios si Roll the Ball, Fruits Mania, Words Crush: Hidden Words etj. Objektivi kryesore ne kete loje eshte te gjesh fjalet e fshehura te cilat mund te formohen me shkronjat e dhena. Ju mund ti zbuloni fjalet duke rreshqitur gishtin ne shkronjat e dhena. Fjalet mund te jene vertikale horizontale, diagonale ose mbrapsh. Nqs keni veshtiresi ne gjetjen e fjaleve faqja word cookies answers ju vjen ne ndihme gjithashtu ketu do te gjeni edhe pergjigjet per word cookies daily puzzles . Nje loje e ngjashme me word cookies dhe shume popullore kohet e fundit eshte dhe word scapes e cila eshte per android dhe per ios, pergjigjet per kete loje i gjeni tek kjo faqe answerswordscapes.com

 

Read more

Si Te Beheni I Jashtezakonshem Ne Fushen Tuaj?

Per te arritur majat ne nje fushe te caktuar shpesh duhen vite te tera ose edhe dekada.
Prandaj e rendesishme eshte te mesoni si te beheni te vecante ne fushen tuaj?

professional_new
Disa nga keshillat tona do ti gjeni meposhte:

Gjeni pasionin tuaj.

Eshte e veshtire te beheni te jashtezakonshem nese nuk e doni vertet ate qe beni dhe shpesh gjetja e pasionit tuaj mund te jete me e lehte nga sa mund te imagjinoni.
Per shembull: Ina Garten ju keshillua te kujtonte se cfare i pelqente te bente ne moshen 10 vjecare. Per te pasioni ishte gatimi edhe punoi per te pasur nje karriere te jashtezakonshme si shkrimtare per libra gatimi.

Read more

Harxhoni Shume Kohe Me Smartphone-in Tuaj? Keto Hapa Te Thjeshte Mund Tju Ndihmojne

Sipas studimeve te fundit shume njerez harxhojne me teper kohe me telefonin se me partnerin e tyre. Thene kjo eshte mire qe nese jeni nje nder keta persona te filloni reduktoni kohen qe harxhoni duke pare ekranin e celularit.

Sipas nje studimi ne Britani rreth 62% e te anketuarve jane koshient qe harxhojne shume kohe me telefonet e tyre dhe deshirojne te jene me pak te varur.

njerez me telefone

Me keshillat e meposhtme mund tju vime ne ndihme.

 

A duhet te merakoseni?

Studimi i ri nga universiteti i Derby-t “Varesia nga smartphone-t dhe karakteristikat psikologjike qe lidhen me to” pretendon se sa me shume te perdorni telefonin tuaj aq me i larte rreziku per tu bere i varur.
Sipas ketij studimi nje perdorues mesatar harxhon rreth 3.6 ore ne dite me telefonin e tij dhe rreth 13 % e pjesmarresve u pershkruan si te varur. Karakteristikat psikologjike te varesise nga smartphone dhe lidhja me narcizizmin jane per tu merakosur.

“Perdorim i tepruar i rrjeteve sociale dhe smartphone-ve mund tju kushtojne shume me teper se thjeshte kohen”

Sipas psikologes Dr.Deepika Chopra ato mund tju vjedhin lumturine, te pengojne zhvillimin tek femijet dhe mund te reduktojne arritjet dhe potencialin akademik te studenteve.
Studime te tjera tregojne se koha qe kaloni ne facebook e cila eshte rritur ndjeshem si pasoje e aplikacioneve per smartphone ka rritur gjithashtu ndjenjen e vetmise.

Frika ime eshte se ndoshta po vrasim aftesine per te socializuar me njerzit ne boten reale tha Dr.Deepika. Une besoj se ne duhet te punojme fort per te krijuar nje balance dhe te veme kufinj kur behet fjale per rrjetet sociale dhe perdorimit te smarphone-ve ne menyre qe te gezojme dhe te zhvillojme aftesite emocionalegjithashtu te zhvillojme mardheniet me te tjeret sidomos kur behet fjale per empatine shtoi ajo.

Read more

Si te bej nje faqe interneti?

Ka shume menyra per te krijuar nje faqe interneti dhe kjo varet nga njohurite qe keni ju per sa i perket gjuheve te programimit. Menyra me e thjeshte per te krijuar nje faqe interneti pa ia pasur haberin fare gjuheve te programimit si HTML, PHP, ASP etj eshte te krijosh nje BLOG.

screen_website

Cfare eshte nje BLOG?
Nje blog (perqendrim i termave “WEB dhe LOG”) eshte nje faqe interneti e mirembajtur nga nje individ (psh: erickbrockway.com) qe vazhdimisht publikon ne te informacione te ndryshme ne formen e tekstit, fotografive dhe videove. Ne pergjithesi informacionet e futura shfaqen sipas rendit kronologjik. Fjala “Blog” mund te perdoret dhe si folje me kuptimin mirembaj dhe shtoj informacion ne nje blog.
Blogu eshte nje nga menyrat me te perhapura te ndertimit te faqeve te internetit sot, kjo per vete faktin se menyra e krijimit te blogut dhe mirmbajtja e tyre eshte shume e thjeshte dhe mund te behet dhe nga persona qe skane shume njohuri nga gjuhet e programimit te faqeve te internetit.

Si mund te hap nje blog personal falas?
Kjo varet nese doni te keni nje blog personal falas apo te paguani nje tarife mujore per mirembajtjen dhe hostimin e tij.
Nqs doni te krijoni nje blog personal falas ka shume kompani te fuqishme ne internet qe mund tua hostojne blogun falas dhe tju japin nje domain falas.

To learn more about publishing online go to this site: Stage To Scale Pete Vargas now or to this site kbbcourse.com and try to go through all the material offered there or you can go to this site push money app  to learn more about building a knowledge business you can check out this article for an in-depth look head over to Knowledge Business Blueprint and Mindmint Software Review https://www.squareenixmusic.com/knowledge-business-blueprint-review/. Another interesting article on this website is the article about Knowledge Broker Blueprint you can find it here Knowledge Broker Blueprint Review on this article you will learn what how to leverage your knowledge and create a course that you can help thousands of  people.

Read more

Llogaritja e Pages Neto ne Shqiperi 2022

Kjo eshte Metoda e re e përllogaritjes e tatimit të të ardhurave nga punesimi e hyre ne fuqi në Prill 2022 në Shqiperi. Vendos Pagen bruto tek vendi bosh me poshte dhe shtyp butonin “llogarit pagen Neto”   Sqarime: Përqindja për Sigurimin Shendetesor:           1.70% Përqindja për Sigurimin Shoqëror:        … Read more

Tips For Marketing Your Products Effectively In Your Email Marketing Campaigns

Electronic mail marketing, which is more commonly referred to as email marketing, is among the most heavily used marketing tools for advertising. However, a majority of potential customers and internet users hate to receive emails delivered to their inboxes just as much as they hate junk mail. That is why it is so important that you learn how to benefit the best from the email marketing campaigns that you conduct without abusing this amazing marketing tool.

There are several advantages that email marketing provides to its users. It is much faster. Marketing messages can be sent to thousands of customers at one time, which helps you save lots of time. Compared to paid marketing, it is much less expensive, and allows you to communicate with your customers instantly. It generates quick feedback and high response rates. However, in order for you to benefit from the email marketing campaigns that you conduct, you need to seriously consider the following factors:

Read more

A Ju Pelqen Te Keni Sy Blu? Tashme Trajtimi Me Lazer Jua Mundeson Kete Pergjithnje

Ideja per te perdorur lazerin per te nderruar ngjyren e syve ka lindur ne nje vend jo shume te parashikueshen, ne zyren e nje dermatologu.
Rruges per ne shtepi Gregg Homer vuri re se si ishin zhdukur disa pikmentime te lekures me ane te lazerit dhe mendoi se cdo te ndodhte nese perdorte nje lazer te ngjashem tek syte.

ngjyra e syve

Homer, nje shkencetar me Ph.D ne biologji, beri disa kerkime dhe menjehere e kuptoi potencialin e kesaj ideje. Nje studim i viteve ‘80 kishte treguar se nen ngjyren kafe te syve gjendet gjithnje ngjyra blu. Kjo shtrese e kafenjte duket te ishte mjaftueshem e holle dhe teorikisht mund te hiqej.

Menjehere u kthye tek dermatologu i tij dhe e pyeti:- Cfare do te ndodhte nese e perdor lazerin ne iris?

Read more