10 Akuariumet Me Te Bukura Ne Bote

Kuriozitet, te dhena dhe pamje spektakolare qe ju bejne te ndiheni si ne nje enderr te madhe ju dhe femijet tuaj.

1.Aquariumi i Dubai Mall, Emirate te Bashkuara

Il Dubai Aquarium negli Emirati Arabi

Ndodhet ne katin e pare te qendres komerciale gjigande Dubai Mall ne Dubai. Ka nje tunel panoramik 48 metra te gjate, i rrethuar nga vaska plot me peshq nder te tjere peshkaqeni tiger me i frikshmi i llojit te vet eshte ai qe drejton akuariumin me te madh ne bote. Peshkaqene dhe me shume se 35 mije specie peshku dhe kafshe detare nga te gjitha vendet mirepresin vizitoret te cilet mund te gezojne shfaqje dhe mund te perjetojne vete per here te pare zhytje me ekspert me pervoje ne nje kafaz te sigurt per te pasur takim te afert me speciet me te rrezikshme.

Read more

Pishinat natyrale me te bukura ne bote

Enderroni vende te bukura ku mund te notoni, zhyteni, te perjetoni emocione te forta dhe unike? Larg zhurmes, larg monotonise se perditshme, nga Meksika, Italia, Greqia keto jane pishina natyrale, mrekulli te natyres qe nuk duhen humbur.

Uje ngjyre smerald apo blu, midis shkembinjve, prane detit apo nen ujevara, pamja e tyre eshte spektakolare dhe origjinale.

Ja cilat jane pishinat natyrale me te bukura ne bote:

Pamukkale, Turqi

pamukkale turkey

Ne turqisht do te thote “keshtjelle pambuku” dhe eshte nje nga pasurite natyrore me te famshme ne bote e cila ndodhet ne pjesen jug-perendimore te Turqise, ne province te Denizli. Tarracat me pishina me ujera termale vizitohen nga miliona turiste gjate gjithe vitit. Keto tarraca te bardha jane formuar nga nje shkemb sedimentar i depozituar nga burimet e ujerave te nxehta dhe quhet travertin. Ne kete zone ka rreth 17 burime te ujit te nxehte termal, temperatura e te cilave varion nga 35o-100o.

Si jane formuar keto burime? Levizje te shpeshta tektonike te tokes kane bere qe ujerat e nentokes te dalin ne siperfaqe ne formen e burimeve termale. Cdo sekonde rrjedhin rreth 250 litra uje i nxehte i pasur me karbonat kalciumi i cili kur del ne siperfaqe depozitohet ne formen e gelqeres apo shkembinjve travertine duke dhuruar pamjen e nje kaskade prej akulli.

Nje nga pishinat me interesante eshte “Pishina e Kleopatres” e cila nuk duhet humbur.

Read more

Top destinacionet per te festuar Halloween

Halloween ose All Hallows Eve ka disa vite qe festohet edhe ne Shqiperi megjithese ka lindur ne Irlande rreth 2000 vjet me pare. Kjo feste eshte nderkombetare dhe festohet kudo ne date 31 Tetor. Legjendat dhe supersticionet jane te ndryshme por traditat jane pak a shume njelloj ku karakteristike jane:

halloween

  • Party me kostume te frikshme
  • Dekore me kunguj te ndricuar
  • Histori te frikshme apo Filma horror
  • “trick or treat” ku femijet shkojne neper shtepi dhe marrin embelsira te ndryshme

Nese kerkoni te mesoni me shume e ta shijoni ne maksimum kete feste, vizitoni nje nga keto vende ku mund te perjetoni nje Halloween te paharrueshem:

1.   Meksike

Ketu quhet “Dita e te vdekurve”  (dia de los muertos), dhe festohet ne Meksike, Ameriken Latine dhe Spanje nga data 31 Tetor- 2 Nentor. Tradita e kesaj feste ka te beje me celebrimin per nder te te vdekurve, sepse besohet qe ne kete dite shpirtrat kthehen per te qene afer familjes se tyre.

halloween meksike

Mund te festoni ne Oaxaca, afer Akapulko me legjenda te Aztekeve apo Maya, njerez me kostume qe shkojne ne varreza, rruge te dekoruara me kafka, skelete, lule por edhe pije, ushqime e kercime gjate gjithe nates.

Read more

5 Parqet e lojerave me te bukur ne bote

Cfare ju vjen ndermend kur ju them park lojerash? Argetim, adrenaline, emocione jo vetem per femijet por edhe per te rriturit. Ne Shqiperi keto parqe jane te pakta dhe te varfera krahasuar me te tjere ne Bote. Kohet e fundit organizohen udhetime te vecanta vetem per Disneyland ne Paris, ku 7 dite jane pak per te shijuar te gjitha lojerat dhe argetimet.

Sipas nje klasifikimi keto jane 5 parqet e lojerave me te bukur, me spektakolar e me te vizituar ne bote:

1.   Magic Kingdom ne Florida, USA

Eshte padyshim parku me i vizituar ne te gjithe boten me rreth 17.5 milione vizitore ne vit. Ky park eshte hapur qe ne tetor te vitit 1971 me nje arkitekture dedikuar personazheve te perrallave dhe Disney, e cila duket qe ne pamjen e keshtjelles se Hirushes. Ky park eshte i ndare ne 6 “zona” te vecanta qe te gjitha bashke zene nje hapesire prej 43.3 ha.

Magic Kingdom

  • Main street, USA, eshte si Hyrja per vizitoret ku mund te shetisesh e te shohesh arkitekturen e vecante apo te perfitosh nga dyqanet e suvenireve dhe te ushqimit. Nje atraksion i zakonshem ketu eshte xhiroja me tren ku tregohen Fantasyland, Frontierland, Keshtjella e Hirushes etj.
  • Adventureland, qe duket sikur jeni ne xhungel te Afrikes, Azise apo Lindjes se Mesme.
  • Frontierland, ku njihesh me Ameriken e vjeter perendimore, misteret e lumenjve dhe aventurat e kaubojsve.
  • Liberty Square (sheshi i lirise), nje qytet kolonial i Amerikes Revulocionare
  • Fantasyland, me nje stil perrallor dhe karnavalesh, me Peter Pan, Winnie The Pooh, Mickey etj. Pervec trenit nuk mungon as cirku me numra te ndryshem e interesante
  • Tomorrowland, nje qytet intergalaktik, i konceptuar si e ardhmja, me UFO, robote dhe udhetime ne hapesire.

Read more

Festa e birres ne Mynih, 21 Shtator – 6 Tetor

Gjermania eshte lideri per prodhimin e birres dhe cdo vit organizohen festa te ndryshme gjate gjithe vitit ku artikulli kryesor natyrisht eshte birra. Por festa me e madhe qe terheq mijera vizitore nga e gjithe bota dhe qe zgjat 16 dite eshte “Oktoberfest” ne Mynih.

festa e birres

Si ka lindur festa e birres ne Mynih?

Kjo feste e ka origjinen qe ne vitet 1810, ku gjate muajit tetor per nder te nje martese mbreterore u organizuan edhe gara me kuaj. Gjate kesaj dite feste u konsumua shume birre dhe mesa duket kjo i pelqeu shume bavarezeve sa e perseritnin cdo vit. Keshtu u kthye ne nje feste tradicionale e cila mbahet ne fushen e Theresienwiese ose d’Wiesn me nje hapesire prej 42 ha dhe quhet Oktoberfest.

Tendat ku zhvillohet festa

Rreth 14 tenda te medha dhe 20 te vogla jane kudo ne fushen e Theresienwiese ku konsumohet birre dhe ushqime tradicionale. Te gjitha jane te pajisura me stola dhe tavolina druri, me kurora e flamuj te varur ne tavan dhe me grupe qe luajne muzike live. Tendat hapen ne oren 10 te mengjesit-10.30 te darkes dhe ne fundjave apo dite pushimi hapen ne 9 te mengjesit- 10.30 te darkes.

Read more

10 vendet per te vizituar ne Vjeshte

Asnjehere mos e nenvleresoni stinen e vjeshtes dhe bukurite e saj. Pushime nuk do  te thote vetem vere dhe plazh, por edhe stinet e tjera kane vlerat e tyre per te zbuluar.

Ne vjeshte ka nje eksplozion te vertete ngjyrash, te verdhe, portokalli, te kuqe e deri tek vishnje dhe lejla. Fenomeni foliage (renia e gjetheve) eshte dicka natyrale qe kthehet ne nje spektakel te vertete dhe terheq mijera vizitore. Per me shume gjate vjeshtes ka edhe festa te medha si Halloween, Festa e madhe e Balonave ne New Mexiko apo festa e birres ne Mynih. Mjaftojne nje pale atlete te rehatshme, nje xhakete dhe nje aparat fotografik per te shijuar keto 10 vende qe ju propozojme per te vizituar:

1.   Alto Douro, Portugali

alto douro

Ky rajon i Portugalise eshte i njohur per prodhimin e veres per me shume se 2000 vjet. Pikerisht Shtator-Tetor jane muajt me te pershtatshem per ta vizituar dhe per te pare nga afer kete jubile te vjeljes se rrushit dhe berjes se veres. Menyra me e mire per ta vizituar eshte me ture per 2-5 dite, duke kombinuar shetitjen me varka pergjate lumit Douro, ecje, xhiro me kale apo me biciklete. Mund te qendroni ne shtepiza te vogla prej guri, karakteristike te zones ku mund te shijoni dhe gatimet tradicionale ku spikat oktapodi me vaj ulliri dhe rizoto kremoz me domate te thata dhe fileto rose te eger. Ndersa embelsira tradicionale eshte nje kek i karamelizuar dhe me krem molle.

Read more