Si mund ti organizoj fotot e mia digitale?

“ kam shume foto te shperndara ne shume pajisje: kompjuter,tablet,celular etj. Do me pelqente ti kisha te gjitha ne te njejtin vend. Kush eshte menyra me eficente per ta bere? Kam degjuar per google+,Picasa, Flicks,Media Monkey”

Ne qofte se keni nje kompjuter ai eshte vendi me i pershtatshem per ti ruajtur. Sigurisht meqenese ato jane te pazevendesueshme ju duhet ti ruani ne me shume se nje vend. Ketu vlen edhe rregulli: ne sa me shume vende ti mbani te ruajtura fotografite aq me mire.
Vendosja e tyre ne te njejtin vend apo ne te njejtin folder eshte shume e thjeshte pasi keni vendosur si ti organizoni. Zgjedhja perfundimtare varet nga koleksioni i fotove qe keni. Nese jeni te specializuar ne disa tema fotografie mund ti kategorizoni ato sipas subjektit. Por opsionin me i mire per shumicen e njerzve eshte ruajtja e fotografive sipas dates kur jane bere.

koleksion fotosh

Ruajtja sipas dates

Ne fakt disa aparate fotografike e bejne vete kete gje. Per shembull Canon G15 ve muajin tek numri i folder-it 123__09, 124__10 dhe keshtu me radhe. Nese jeni profesionist apo ju pelqen te beni shume fotografi atehere mund te beni nje folder per cdo dite. Shumica e njerzve duhet te kene nje folder per cdo muaj. Me e arsyeshme eshte te kesh 50-250 foto ne cdo folder ndersa 500-1000 jane shume.
Kompjuteri juaj mund ti klasifikoje fotot me daten ne cilen jane shkrepur, sepse data ruhet ne etiketimin brenda imazhit ne formatin Exif (Exchangeable image file format).

Read more

Aparatet me te mire fotografik per 2014

Po perpiqeni te zgjidhni nje aparat fotografik? Zhvillimet e fundit te teknologjise e kane bere zgjedhjen akoma me te veshtire. Tashme nuk keni nevoje te blini nge aparat profesional  DSLR per te pasur fotografi cilesore. Edhe me nje aparat fotografik te thjeshte mund te arrini kualitet serioz ne fotografite qe beni, mjafton te dini cfare po kerkoni. Keni nevoje per disa keshilla? Keni ardhur ne vendin e duhur.

Aparatet fotografik me te mire Kompakt dhe Bridge

Sony
Aparati fotografik me i mire per fotografet e rinj entuziaste | Sony RX100 III

Read more

Si Te Besh Kartolina Urimi te Personalizuara per Raste Festash

Meqe jemi fare prane festes se Krishtlindjeve besoj se gjithkujt do t’i pelqente te bente nje kartoline urimi te vecante nga ajo qe jemi mesuar te dergojme apo te marrim nga miqte cdo vit. Qofte kjo jo vetem per Krishtlindje por edhe per raste ditelindjesh , festash te ndryshme etj. Me poshte do t’ju japim disa keshilla si mund t’i realizoni keto kartolina dhe pse t’i besh ato.

Kartolina Bebesh Te Porsalindur

Eshte dicka e vecante – Cdokujt do t’i pelqente te shikonte fotografite e te dashurve te tyre e sidomos te pjestareve te familjes te cilet jetojne larg. Kjo tregon qe ju jeni te interesuar per te krijuar dicka te vecante dhe eshte e mrekullueshme ta besh dike te qeshe , qofte edhe per pak minuta.

 

Eshte pak e kushtueshme – Nje kuti me 10 kartolina mund te kushtoje rreth 12 dollare ndersa kartolinat e personalizuara online kushtojne rreth 6 dollare 10 kartolina duke perfshire edhe posten.

 

Eshte e thjeshte – Te krijosh kartolinen tende te festive online do te thote vetem disa klikime me maus. Nuk do t’ju duhet te dilni ne mes te debores e te kerkoni dyqanet per kartolina pasi e keni gjithcka kerkoni brenda kompjuterit tuaj.Ndiqni udhezimet tona te meposhtme dhe ju do te merrni kartolinen tuaj festive te personalizuar direkt e ne deren tuaj.

Ftesa per dasma

Eshte e kendshme – Nuk ka gje me te bukur per gjysherit se nje foto e niperve te tyre te shtrenjte . Keto kartolina me siguri plastifikohen dhe ngjiten tek dera e frigoriferit me kujdes te vecante ne menyre qe te jene te dukshme dhe t’u tregohen gjithkujt.

Read more

Keshilla Fotografish per Krishtlindjet dhe Vitin e Ri

Krishtlindjet po afrojne dhe ne te gjithe kerkojme te bejme foto sa me te bukura te pemes se Krishtlindjeve , dekorimeve te Krishtlindjeve dhe foto te familjareve apo miqve tane.
Ka shume mundesi per te fotografuar gjate kohes se Krishtlindjeve si psh hapja e dhuratave te Krishtlindjeve qe eshte nje moment emocionues sidomos per femijet. Ju mund te beni foto fantastike brenda ambjenteve te shtepive me te afermit tuaj apo edhe foto shume te bukura jashte ambjenteve te shtepive tuaja pasi atmosfera e Krishtlindjeve me dekorime dhe me drita eshte e mrekullueshme. Ju duhet vetem te jeni te pergatitur ne te dy rastet dhe me poshte jane disa nga keshillat te cilat do t’ju vijne ne ndihme.

Foto Femijesh Per Krishtlindje

1. Pergatisni pajisjet tuaja fotografike-nese mendoni se i keni te gjitha ne rregull ju sugjeroj qe ta kontrolloni edhe nje here per t’u siguruar.

  • Paketoni kameren
  • Karikoni baterine ( e mira do te ishte te kishit 2 te tilla )
  • Kontrolloni karten e memorjes dhe sigurohuni te keni mjaft memorje ose te blini 2 karta memorje
  • Merrni parasysh qe mund te mos kete drite mjaftueshem dhe mbase do t’ju duhet blici (kontrolloni qe funksionon ne rregull)
  • Nese do t’ju duhet te merrni nje tripod me vete dhe nuk mundeni dot te merrni nje te madh e te rende , sigurohuni te merrni nje te vogel e te manovrueshem,patjeter do t’ju duhet nje i tille.

    Read more

Aparatet Dixhitale (Kamerat) më të mirë Point-and-Shoot 2012

aparatet me te mire digital 2012Marketi i aparateve Point-and-Shoot (Inkuadro’ dhe Shkrepe) ka evoluar shume keto vitet e fundit.

Shenim: Per ata qe nuk e dine aparatet Point and Shoot quhen te tille falë prakticitetit qe ato ofrojne, keto aparate jane shume te thjeshte ne perdorim dhe bejne fotografi shume cilesore, nga vete emri “Inkuadro’ dhe Shkrepe” mjafton te fokusoni apartin tuaj ne objektin qe doni te fotografoni dhe ta shkrepni dhe do te beni fotografi qe mund te krahasohen shume mire me fotot profesionale.

Modelet e aparateve fotografike qe mund te futen ne xhep tashme mund te nxjerrin foto shume te mira dhe ne ambjente me drite te ulet, jane me te shpejte dhe mund te shkrepin deri ne 10fps (imazhe per sekonde) me dimensione maksimale, tashme kane lente optike te permiresuara dhe aftesi fokusimi shume me te mire, kto ishin disa nga permiresimet qe i jane bere kesaj kategorie aparatesh fotografike. Por ishte nga fundi i vitit 2011 qe filluam te shohim ndryshime te medha ne tregun e modeleve point and shoot: Senor me i madh. Deri atehere edhe modelet me te avancuara point and shoot prodhoheshin me senosore te vegjel, por tashme kjo gje ka ndryshuar. Ndersa prodhuesit vazhdojne te eksplorojne metoda qe i lejojne atyre te qe te vendosin sensore nga kamerat DSLR (profesionale) ne modelet portabel me lente te palevizshme , ne sapo kemi hyre ne fazat e revolucionit te modeleve point and shoot.

Read more

Everio X GZ-X900 prodhimi i ri nga JVC ben video me rezolucion 1080 piksel , foto me shume shkrepje 9 megapixel

Videokamera e re JVC ”Everio X’’ GZ –X900 eshte produkti me i shitshem dhe me i pelqyer : stil i mrekullueshem, specifika nga me te cuditshmet dhe efekte te vecanta der me sot. GZ-X900 eshte ripunuar ne linjen e re Everio nga JVC  ne nje forme te ngjashme me tullen ,nje tipar dhe forme e … Read more