Edhe sa gjate do jetoje planeti yne

Shumica e njerezve jane te shqetesuar persa i perket rezervave te energjive qe na kane mbetur por sic tregohet edhe ne grafik ky eshte problemi me i vogel qe ne kemi. Problemi kryesor per te cilin te gjithe jemi te shqetesuar jane materialet qe ne perdorim per te bere gjera te ndryshme.

260512021


Read more

Facebook shënon 200 milionë përdorues

Vetëm këtë muaj komuniteti Facebook ka arritur të dyfishojë bazën e tij të përdoruesve dhe të kalojë kufirin prej 200 milionësh. Pak kohë më parë, ”Facebook” duke u bazuar në numrin e përdoruesve arriti konkurrentin e tij më të madh ”MySpace” dhe pas kësaj  ”Facebook” u rrit me hapa të mëdha duke e tejkaluar numrin … Read more

Ekrani me i Madh ne Bote me LED do ndertohet ne Dubai

Shqip


Tameer Holding Kompania e Zhvillimit UAE ne Dubai do te Ndertoje Ekranin me LED me te madh ne bote te ndertuar ndonjehere.Ekrani do te vendoset ne ne nje ndertese komerciale ne lagjen MAJAN te Dubailand.
E quajtur “Podium” Ndertesa me kete ekran LED do te jete e para ne bote me lartesine 33-kate e cili do te jete e dukshme 1.5 kilometra larg.
Ideja e Tameer eshte dizenjuar nga ekspertet e teknologjise LED Dactronics dhe do te jete nje mjet i fuqishem per Publicitet, Mesazhe dhe Art.

Read more

Mercedes S-Class vs. Smart Crash

Sa e forte eshte nje SMART ne perplasje me nje Mercedes S-Class. Shikojeni videon e pabesueshme.   [trafficplayer_youtube_video width=”580″ height=”400″ src=”http://www.youtube.com/embed/02eghIfyHP0?&autohide=0&autoplay=0&controls=1&hd=0&rel=0&showinfo=0″ ][/trafficplayer_youtube_video]

Njerezit te cilet degjuan per vdekjen e tyre

Dick Cheney.
Zevendes president i ShBA-se. Dick Cheney, eshte nje nga “te prekurit” e incidentit te CNN-it.Drafti i nekrologjise se tij, qe eshte bere ne baze te draftit te mbretereshes, e pershkruante Cenin si nje “mbretereshe te harmonise” dhe “Gjyshen e preferuar britanike”
Kurt Cobain
Idhulli i muzikes rock eshte nje nga te famshmit, vdekja e te cilit eshte lajmeruar perpara kohe. Ka qene pikerisht CNN-i i cili raportoi vdekjen e Cobbain, Megjithese ne fakt muzikanti i njohur ishte ne koma. Lajmi u be i ditur pas nje overdoze qe mori Kobain ne Rome, ne mars te vitit 1994. Kobain vdiq ne te vretete, pak kohe me vone, duke kryer vetvrasje.

Read more

Zoteria qe ha gjithcka – Edhe metal

Michel lotito

Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes). Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka mundur te haje bicikleta, televizore dhe nje avion Cessna 150 qe perdoret per stervitje pilotimi.

Read more

Kuriozitete – Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes.
2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak.
3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite.
4) Ne pergjithesi njerezit mund ta mbajne frymen per rreth nje minute. Rekordi boteror eshte 7 minuta e gjysme.
5) Ju merrni fryme rreth 23,000 here ne dite.
6) Ju flisni rreth 5,000 fjale ne dite – megjithese 80% e te folurit eshte bashkebisedim me vetveten.
7) Truri I Ajnshtajnit ishte ne nje nivel mesatar madhesie ( 1375 gram).

Read more

Kuriozitete te shkurtra

Termete Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det. Nafta ne Alaske Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere … Read more