Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

10 Makinat me te shtrenjta qe jane shitur ndonjehere ne nje ankand

Makinat e rralla dhe egzotike jane gjithmone ne mode. Njerzit paguajne shuma marramendese per te pasur me te miren e me te mirave. Ndonjehere njerzit paguajne miliona dollare per te marre makina qe jane vepra arti. Mendohet qe makina qe eshte shitur me shtrenjte ne te gjitha koherat eshte shitur per vlere e 52,000,000 $. Megjithate kjo shitje nuk mund te konfirmohet sepse eshte bere ne menyre private. E vetmja menyre per te konfirmuar shitjen e nje makine eshte nese shitja behet ne ankand.
Ka disa shtepi ankandesh te specializuara ne shitjen e makinave te rralla dhe te cmuara. Ato shpesh organizojne evente ekskluzive per te bere shitje te tilla. Nese portofoli juaj nuk eshte i rende mjaftueshem ka shume mundesi qe nuk do ju lejonin as ti shihnit ato vogelushe.
Me poshte do te lexoni per 10 makinat te shitura me shtrenjte ne ankand sepse kjo eshte e vetmja menyre per te pasur te dhena te regjistruara. Gjithashtu lista eshte bere ne baze te shitjes ne dollare ne momentin e shit blerjes pa marre ne konsiderate ndryshimin e inflacionit. Ne rast te tille lista do te ishte shume e ndryshme. Ne fakt nje makine amerikane do te ishte ne liste. Ne 1988, nje Duesenberg Model J e 1931 u shit per me teper se $10,000,000. Duke marre parasysh inflacionin kjo makine do ishte nder tre makinat me te shtrenjta.

10. Mercedes Benz 540K Special Roadster i 1936: 11,770,000$

1936-Mercedes-Benz-540K-Special

Pikerisht ky model 540K Special Roadster i 1936 mund te jete makina me fine qe ka bere ndonjehere Mercedezi. Makina qe u shit ne ankandin Goodings & Company kishte dy pronare te meparshem duke perfshire Baroneshen Gisela Von Krieger te Prusise. Vetem 32 modele te tilla jane prodhuar gjithsej. Read More…

10 Oret me te shtrenjta ne bote

Oret e shtrenjta jane bere pjese thelbesore e garderobes se nje biznesmeni. Nje njeri serioz ka nevoje per nje ore serioze.
Presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Barak Obama, mban nje Tag Heuer 1500 seria profesionale. Ish presidenti Bill Clinton nga ana tjeter mban nje Panerai. Kolegu i tyre francez, Nikolas Sarkozy ka nje rolex.
Ne hollywood, Daniel Craig eshte pare tek mbante nje Rolex Daytona dhe jo nje Omega qe eshte ora fikse te filmat e James Bond. Vajza e keqe e Tinseltown, Tara Reid mban gjithashtu nje ore te ngjashme. Nderkohe Sylvester Stallone preferon nje Panerai Submersible, nderkohe qe fituesi i Academy Award Tom Hanks mban nje Omega PO ose nje Rolex Milgauss GV.
Ne boten e sportit, superstari dhe lojtari me i cmuar i kombetares se basketbollit Lebron James eshte pare ne nje talk show duke mbajtur nje Audemars Piguet Royal Oak Offshore.
Pra natyrshem lind pyetja cfare e ben te shtrenjte nje ore? Jane guret e cmuar apo metali i shtrenjte ne te? Shanset jane te larta qe zbukurimi i rripit me diamante apo gure te tjere te cmuar me siguri qe do i rrise cmimin. Po per mekanizmat e komplikuar te vendosur brenda ores qe e tregojne oren saktesisht cfare mund te thuhet? Ajo mund te jete e pajisur me nje mekanizem qe kundershton efektin e gravitetit, i cili ka tendencen te heqi nje pjese te sekondes. Ky kompleksitet i ores me siguri qe i rrit asaj vleren monetare.
Me poshte do shihni listen me 10 oret me te shtrenjta ne bote. Ne qofte se jeni duke pritur te lexoni emrat si Rolex, Hublot apo Panerai qe te dominojne listen atehere jeni gabim.

10. Ora sekrete Cartier me dekor Feniksi – $2,755,000

Cartier Secret Watch with Phoenix Décor

Ora ne vetvete eshte e perbere nga ar i bardhe 18 karat i lare me rodium. Ajo gjithashtu ka nje diamant 3.53karat me prerje portreti. Per ta perfunduar eshte e mbuluar me 3,010 diamant me prerje brilanti. Read More…

10 Pikturat surrealiste qe ngjajne si fotografi

Talenti i vertete artistik mund te perkufizohet si aftesia per te hedhur ne telajo apo leter gjerat qe shikohen apo degjohen. Jo te gjithe mund ta bejne artin, edhe nder ata qe mund ta bejne egzistojne disa njerez qe thjeshte e bejne me mire. Keta njerez i japin forme dhe jete imagjinates se tyre. Pastaj ka piktura te paimagjinueshme qe marrin vlera surreale. Nder to me mbreseleneset jane:

10. Pauza (Alyssa Monks)

pause-alyssa-monks
Alyssa Monks eshte nje artiste amerikane nga New Jersey, puna e te ciles eshte e ekspozuar ne te gjithe boten. Ajo filloi te interesohej me teper per pikturen realiste pasi vuri re se disa “filtra” si: uji, xhami apo avulli shtremberojne vizionin e botes ne nje menyre te atille qe e ben me te lehte ti stamposh ato ne telajo, duke perdorur bojra vaji dhe penela te trasha. Read More…

Si mund ti organizoj fotot e mia digitale?

“ kam shume foto te shperndara ne shume pajisje: kompjuter,tablet,celular etj. Do me pelqente ti kisha te gjitha ne te njejtin vend. Kush eshte menyra me eficente per ta bere? Kam degjuar per google+,Picasa, Flicks,Media Monkey”

Ne qofte se keni nje kompjuter ai eshte vendi me i pershtatshem per ti ruajtur. Sigurisht meqenese ato jane te pazevendesueshme ju duhet ti ruani ne me shume se nje vend. Ketu vlen edhe rregulli: ne sa me shume vende ti mbani te ruajtura fotografite aq me mire.
Vendosja e tyre ne te njejtin vend apo ne te njejtin folder eshte shume e thjeshte pasi keni vendosur si ti organizoni. Zgjedhja perfundimtare varet nga koleksioni i fotove qe keni. Nese jeni te specializuar ne disa tema fotografie mund ti kategorizoni ato sipas subjektit. Por opsionin me i mire per shumicen e njerzve eshte ruajtja e fotografive sipas dates kur jane bere.

koleksion fotosh

Ruajtja sipas dates

Ne fakt disa aparate fotografike e bejne vete kete gje. Per shembull Canon G15 ve muajin tek numri i folder-it 123__09, 124__10 dhe keshtu me radhe. Nese jeni profesionist apo ju pelqen te beni shume fotografi atehere mund te beni nje folder per cdo dite. Shumica e njerzve duhet te kene nje folder per cdo muaj. Me e arsyeshme eshte te kesh 50-250 foto ne cdo folder ndersa 500-1000 jane shume.
Kompjuteri juaj mund ti klasifikoje fotot me daten ne cilen jane shkrepur, sepse data ruhet ne etiketimin brenda imazhit ne formatin Exif (Exchangeable image file format). Read More…

Aparatet me te mire fotografik per 2014

Po perpiqeni te zgjidhni nje aparat fotografik? Zhvillimet e fundit te teknologjise e kane bere zgjedhjen akoma me te veshtire. Tashme nuk keni nevoje te blini nge aparat profesional  DSLR per te pasur fotografi cilesore. Edhe me nje aparat fotografik te thjeshte mund te arrini kualitet serioz ne fotografite qe beni, mjafton te dini cfare po kerkoni. Keni nevoje per disa keshilla? Keni ardhur ne vendin e duhur.

Aparatet fotografik me te mire Kompakt dhe Bridge

Sony

Aparati fotografik me i mire per fotografet e rinj entuziaste | Sony RX100 III

Read More…

15 Faqet me te mira per te mesuar online FALAS

Nuk ka rendesi nese jeni 5 vjec apo 95 vjec, interneti ka shume mundesi per te ofruar. Sidomos kur behet fjale per edukimin, resurset e internetit jane te panumerta. Mbi te gjitha, shume faqe web-i me kualitet jane plotesisht falas. Nga historia deri te kodimi,nje edukim ekselent falas ju pret ne 15 faqet e web-it te listuara me poshte.

1. Coursera

Coursera

Coursera.org eshte nje faqe web partnere me shume universitete dhe organizata neper bote. Kjo faqe ju sjell shumellojshmeri temash dhe prespektivash.. Coursera eshte mjet shume i fuqishem per edukimin online dhe perfshin gjithashtu kurse nga disa nga universitetet me te mira boterore. Coursera eshte shume e dobishme nese po kerkoni te studioni tematika te ndryshme ose nese deshironi kurse nga shkolla te ndryshme.

2. Khan Academy

Khan Academy

Duke qene partnere me shume kolegje, akademia Khan ofron nje faqosje shume mire te organizuar dhe shume te dobishme. Duke u kujdesur per shume kurse ne internet, Akademia Khan ofron nje detajim mbreselenes rreth shume temave. Akademia Khan eshte lehtesisht e perdorshme dhe kjo ju lehteson akoma me teper edukimin e vazhdueshem.

3. Open Culture Online Courses

Open Culture Online Courses

Nese po perpiqeni te gjeni materialet qe ju nevojiten, provoni te hapni listat e kurseve online te Open Culture. Faqja permban rreth 1000 leksione,video apo incizime nga univerisitet ne gjithe boten. Kjo faqe permban shume materiale qe gjenden vetem ne faqet private te universiteteve, dhe jane shume mire te kategorizuara. Kjo do te thote se ju mund te gjeni qindra kurse universitare pa qene nevoja qe te kerkoni vecanerisht ne cdo faqe interneti individuale te universiteteve . Lista e Open Culture permban kurse nga Anglia, Australia, Wales dhe shume universitete shteterore amerikane. Pra mund te themi qe eshte nje resurs i dobishem per te gjetur kurse edukuese. Read More…

Keni veshtiresi per te zgjidhur problemat e matematikes? Photomath mund ti zgjidhe per ju.

Pse te lodheni per te zgjidhur ekuacione matematikore kur nje aplikacion ne celular mund te beje punen per ju. Nese jeni duke bere detyrat e matematikes dhe dikush apo dicka ju jep zgjidhjen a quhet ky kopjim?

Te gjithe kemi makina llogaritese ne celular por aplikacioni me i fundit Photomath i ben gjerat ne nje menyre tjeter? Duke instaluar Photomath ne celularin tuaj ju mjafton vetem te drejtoni kameren e smartphone-t drejt problemit matematikor qe duhet te zgjidhni dhe ne pak sekonda do te merrni pergjigjen e sakte.

Photomath eshte falas dhe mund ta gjeni ne itunes dhe ne telefonat windows.
Besojme shume shpejt do te gjendet nje zgjidhje e ngjashme edhe per telefonat Android. Nderkohe po punohet dhe fjalet jane qe ne fillim te vitit 2015 do mund te perdoret edhe per smartphone-t Android.
Ky aplikacion perdor kameren e smartphone-t tuaj per te skanuar problemin matematikor dhe me ane te njohesit te tekstit ju paraqet zgjedhjen e duhur. Read More…

A e Dinit Se Me Smartphonin Tuaj Mund Te Beni Gjera Te Cuditshme

Thone qe ne perdorim vetem nje perqindje shume te vogel te trurit tone, te kapacitetit te mushkerive dhe tashme NASA ka leshuar 3 smartphone ne hapsire qe te sillen si satelite. Kjo na con tek pyetja, mos po perdorim vetem nje perqindje te vogel te kapacitetit te telefonit tone? Me poshte do te lexoni disa gjera te cuditshme qe nuk e dinit qe mund ti benit nga telefoni juaj. Lironi gjithe potencialin e tij:

1. Perdorni telefonin tuaj si telekomande universale

Mundesia qe ju te humbisni telekomandat eshte e larte, por me probabilitet te madh ju keni telefonin afer gjate gjithe kohes. Prandaj RedEye mini nga ThinkFlood eshte i nevojshem. Me nje pajisje te vogel me infra te kuqe ju mund te kontrolloni disa pajisje nje heresh nga telefoni juaj. Ky aplikacion eshte kompatibel me sistemin operativ iOS.

 2. Perdorni telefonin tuaj si nivelues

Aplikacioni iHandy Level qe gjithashtu eshte falas ju lejon te varni pikturat, drejtoni raftet dhe te matni sakte kende te ndryshme.

Read More…

Top destinacionet per te festuar Halloween

Halloween ose All Hallows Eve ka disa vite qe festohet edhe ne Shqiperi megjithese ka lindur ne Irlande rreth 2000 vjet me pare. Kjo feste eshte nderkombetare dhe festohet kudo ne date 31 Tetor. Legjendat dhe supersticionet jane te ndryshme por traditat jane pak a shume njelloj ku karakteristike jane:

halloween

 • Party me kostume te frikshme
 • Dekore me kunguj te ndricuar
 • Histori te frikshme apo Filma horror
 • “trick or treat” ku femijet shkojne neper shtepi dhe marrin embelsira te ndryshme

Nese kerkoni te mesoni me shume e ta shijoni ne maksimum kete feste, vizitoni nje nga keto vende ku mund te perjetoni nje Halloween te paharrueshem:

1.   Meksike

Ketu quhet “Dita e te vdekurve”  (dia de los muertos), dhe festohet ne Meksike, Ameriken Latine dhe Spanje nga data 31 Tetor- 2 Nentor. Tradita e kesaj feste ka te beje me celebrimin per nder te te vdekurve, sepse besohet qe ne kete dite shpirtrat kthehen per te qene afer familjes se tyre.

halloween meksike

Mund te festoni ne Oaxaca, afer Akapulko me legjenda te Aztekeve apo Maya, njerez me kostume qe shkojne ne varreza, rruge te dekoruara me kafka, skelete, lule por edhe pije, ushqime e kercime gjate gjithe nates.

Read More…

5 Parqet e lojerave me te bukur ne bote

Cfare ju vjen ndermend kur ju them park lojerash? Argetim, adrenaline, emocione jo vetem per femijet por edhe per te rriturit. Ne Shqiperi keto parqe jane te pakta dhe te varfera krahasuar me te tjere ne Bote. Kohet e fundit organizohen udhetime te vecanta vetem per Disneyland ne Paris, ku 7 dite jane pak per te shijuar te gjitha lojerat dhe argetimet.

Sipas nje klasifikimi keto jane 5 parqet e lojerave me te bukur, me spektakolar e me te vizituar ne bote:

1.   Magic Kingdom ne Florida, USA

Eshte padyshim parku me i vizituar ne te gjithe boten me rreth 17.5 milione vizitore ne vit. Ky park eshte hapur qe ne tetor te vitit 1971 me nje arkitekture dedikuar personazheve te perrallave dhe Disney, e cila duket qe ne pamjen e keshtjelles se Hirushes. Ky park eshte i ndare ne 6 “zona” te vecanta qe te gjitha bashke zene nje hapesire prej 43.3 ha.

Magic Kingdom

 • Main street, USA, eshte si Hyrja per vizitoret ku mund te shetisesh e te shohesh arkitekturen e vecante apo te perfitosh nga dyqanet e suvenireve dhe te ushqimit. Nje atraksion i zakonshem ketu eshte xhiroja me tren ku tregohen Fantasyland, Frontierland, Keshtjella e Hirushes etj.
 • Adventureland, qe duket sikur jeni ne xhungel te Afrikes, Azise apo Lindjes se Mesme.
 • Frontierland, ku njihesh me Ameriken e vjeter perendimore, misteret e lumenjve dhe aventurat e kaubojsve.
 • Liberty Square (sheshi i lirise), nje qytet kolonial i Amerikes Revulocionare
 • Fantasyland, me nje stil perrallor dhe karnavalesh, me Peter Pan, Winnie The Pooh, Mickey etj. Pervec trenit nuk mungon as cirku me numra te ndryshem e interesante
 • Tomorrowland, nje qytet intergalaktik, i konceptuar si e ardhmja, me UFO, robote dhe udhetime ne hapesire.

Read More…

Festa e birres ne Mynih, 21 Shtator – 6 Tetor

Gjermania eshte lideri per prodhimin e birres dhe cdo vit organizohen festa te ndryshme gjate gjithe vitit ku artikulli kryesor natyrisht eshte birra. Por festa me e madhe qe terheq mijera vizitore nga e gjithe bota dhe qe zgjat 16 dite eshte “Oktoberfest” ne Mynih.

festa e birres

Si ka lindur festa e birres ne Mynih?

Kjo feste e ka origjinen qe ne vitet 1810, ku gjate muajit tetor per nder te nje martese mbreterore u organizuan edhe gara me kuaj. Gjate kesaj dite feste u konsumua shume birre dhe mesa duket kjo i pelqeu shume bavarezeve sa e perseritnin cdo vit. Keshtu u kthye ne nje feste tradicionale e cila mbahet ne fushen e Theresienwiese ose d’Wiesn me nje hapesire prej 42 ha dhe quhet Oktoberfest.

Tendat ku zhvillohet festa

Rreth 14 tenda te medha dhe 20 te vogla jane kudo ne fushen e Theresienwiese ku konsumohet birre dhe ushqime tradicionale. Te gjitha jane te pajisura me stola dhe tavolina druri, me kurora e flamuj te varur ne tavan dhe me grupe qe luajne muzike live. Tendat hapen ne oren 10 te mengjesit-10.30 te darkes dhe ne fundjave apo dite pushimi hapen ne 9 te mengjesit- 10.30 te darkes.

Read More…

Si Perdoret Instagram

Instagram eshte nje aplikacion pa pagese per iPhone, iPod touch, iPad dhe Android qe lejon aplikimin e filtrave tek fotografite dhe ju lejon shperndarjen e tyre ne Facebook, Twitter, Flickr etj. Duke qene se eshte nje aplikacion mjaft zbavites dhe mjaft i kerkuar, ne artikullin e meposhtem do ju shpjegojme si perdoret instagrami ne celularin tuaj. Kjo nuk vlen per telefonat me sistem operativ windows.

1. Shkarkoni Aplikacionin Instagram nga iTunes ose direkt nga App Store ne iPhone-in, iPod touch-in, i Pad-in ose nga Play store ne telefonat Android.

Mund ta gjeni kete aplikacion duke aktivizuar App store dhe duke kerkuar per “Instagram”. Aplikacioni mund te shkarkohet pa pagese.

2. Aktivizoni aplikacionin Instagram duke prekur ikonen ne ekranin e celularit tuaj.

instagram1 Read More…

15 Gjerat me te Shtrenjta ne Bote

Ne kete artikull do te lexoni se si disa objekte kapin vlera te cuditshme ne momente te caktuara dhe hyjne ne listen e objekteve me te shtrenjta ne bote. Sende shume te vecanta dhe origjinale te cilat jane shitur me cmime marramendese neper ankande te ndryshme dhe jo vetem. 

15. Pianoja e kristalte

Pianoja e madhe prej kristali nga Heintzman doli ne ankand dhe u ble nga nje ofrues privat per 3.22 miljon dollare amerikane. Me kete piano ka luajtur pianisti i famshem Lang Lang gjate ceremonies se hapjes se lojerave Olimpike ne Bejing ne vitin 2008.

piano kristali

Read More…

Mercedes-Benz GLA paraqitet ne Motor Show-n e Shanghai

Mercedes-Benz ka zbuluar modelin GLA kompakt SUV perpara debutimit te pergjithshem zyrtar ne Motor Show-n e ketij muaji ne Shangai. Kompakti SUV do te konkuroje me BMW X1 dhe  Audi Q3. Ky Model Crossover eshte e bazuar ne platformen MFA (Modular Front Architecture) te kompanise. Kompakti SUV eshte kapur nga lentet e aparateve gjate testeve disa here keto muajt e fundit,  dhe pritet qe versioni i gatshem per prodhim do te shfaqet ne ekran tek ky Motor Show.

Mercedes-Benz-CLA Read More…

Si te Instalosh WordPress

 

si te instalosh wordpress manualisht

Instalo WordPress manualisht ne faqen tende te Internetit duke perdorur Cpanel

Ne kete tutorial do te spjegojme hap pas hapi se si mund te instaloni wordpresin ne domainin tuaj te cilin do ta hostoni ne nje Host me pagese (ne kete rast eshte perdorur host i Namecheap).
Ka dy menyra per ta instaluar wordpresin ne domainin tuaj njera eshte ajo automatike nepermjet software-ve qe ofrojne Hostet si Fantastico, Softaculous etj te cilat e bejne shume te lehte instalimin e tij pasi database dhe user i database krijohen automatikisht, juve ju duhet te mbushni vetem disa rreshta dhe wordpresi instalohet me nje te klikuar te butonit.
Menyra e dyte eshte ajo manuale ku database i faqes krijohet manualisht dhe i gjithe procesi behet hap pas hapi. Kjo metode eshte mire te mesohet nga webmasterat e rinj pasi ju ndihmon te kuptoni se si funskionon worpdress dhe jua ben te lehte instalimin e tij ne rastet kur instalimi automatik nuk ofrohet nga hosti juaj gjithashtu dhe mirembajtjen e tij. Read More…

Del ne Treg Samsung Galaxy S4

galaxy s4 ne krahasim me galaxy s3

Pasi ka shitur miljona kopje te Galaxy S3, Samsung ka vemendjen e te gjithe botes tashme me syte e fiksuara tek launchimi i Galaxy S4. Ku ndryshon Samsung Galaxy S4 nga S3 dhe a ka bere Samsung ndryshimet e mjaftueshme tek ky smart phone qe ti beje njerzit te kalojne tek S4. Le te shikojme me Poshte se si opsionet e te dy Galaxy-ve krahasohen me njeri tjetrin. Read More…

Hedhja dhe lekundja me litar me e cmendur ne Bote

Kjo eshte nje nga hedhjet me litar te cmendura ne bote, shikoni se si keta te rinj hidhen ne mes te nje kanjoni me litar lekundes.
Video te kall daten vetem kur e shikon e jo me ta provosh te hidhesh vete.

Video eshte regjistruar me kameren GoPro nje nga kamerat me cilesore per filmimin e videove te sporteve extreme.

Ferrari Prezanton modelin e ri “La Ferrari” ne Geneva Motor Show

Ferrari La Ferrari Pamje Anesore

Keto jane imazhet e para e super makines se re te Ferrarit te quajtur La Ferrari.

Me emrin e kodifikuar F150, Makina qe zevendeson Enzo-n ne maje te Hierarkise se Makinave te Ferrarit u Shfaq kete jave ne Geneva Motor Show 2013, duke vjedhur lehtesisht vemendjen e shikuesit nga makinat e tjera qe debutuan aty.

Konfirmohet qe makina eshte hibride me dy motorre, nje eshte benzine ne forme V me 12 pistona dhe 789 kuaj fuqi dhe gjithashtu ka nje motor elektrik me 160 kuaj fuqi. Makina ka 7 marsha me dopjo freksion.

La Ferrari nuk ka shifra ekzakte te deklaruara akoma por dihet qe shkon nga 0 -100 km/h ne me pak se 3 sekonda (numra kto te dhena nga Ferrari) dhe ka nje shpejtesi maksimale prej 330 km/h. Read More…

Si te Ndryshojme Ngjyren e Flokeve me Photoshop (Me Video)

si te ndryshosh ngjyren e flokeve me photoshop

 

Shenim: Per te pare tutorialin me video shkoni ne fund te faqes.

Ne kete tutorial do te spjegojme nje metode te thjeshte qe na jep mundesine te ndryshojme ngjyren e flokeve te nje personi duke perdorur nje HUE/Saturation Layer. Kjo teknike mund te perdoret per ti bere ndonje shaka mikut ose mikeshes tuaj, per te modifikuar ndonje foto te familjes tuaj ose mund te perdoret nga femrat per te pare se cila ngjyre flokesh i shkon perpara se ti lyejne floket. E mira e kesaj metode eshte se ne fund te tutorialit ngjyrat ndryshohen me ane te nje kursori dhe eshte e thjeshte te kalosh nga ngjyra ne ngjyre. Read More…

Si Te Zbardhesh Dhembet me Photoshop

Si te zbardhesh dhembet me photoshop

Ne kete tutorial per Photshop do te mesojme si te zbardhim dhembet ne nje portret per te permiresuar buzeqeshjen dhe  foton e personit ne fotografi.
Ky do te jete nje tutorial per fillestare dhe do te jete shume i thjeshte per tu ndjekur nga te gjithe. Read More…

Si te Heqesh Syte e Kuq me Photoshop (Me Video)

rregullo syte e kuq me photoshop

Shenim: Per te pare tutorialin me video shkoni ne fund te faqes.

Syte e kuq jane nje problem shume i perhapur tek fotografite. Eshte nje efekt ku syri i personit ndricon me nje ngjyre te kuqe i cili ne shumicen e rasteve mund te shkaterroje nje foto te mrekullueshme.

Çfare i shkakton syte e kuq tek fotografite?

Syte e kuq ndodhin ne rastet kur perdoret blici ne ambjente me ndricim te dobet, si psh ne nje dhome te erret, ne nje klub nate, ne ambjentet perjashta naten. Ne keto raste ku ndricimi eshte i dobet bebja e syrit hapet per te lejuar futjen e sa me shume drite ne menyre qe personi te shikoje me mire. Kur ju perdorni blicin e aparatit,  drita e blicit udheton brenda bebes se hapur te syrit, perplaset tek pjesa fundore e syrit dhe kthehet mbrapsh nga rruga qe erdhi. Read More…

Si te Nderrosh Ngjyren e Syve me Photoshop

Ne kete tutorial do te mesojme nje teknike shume te thjeshte per te ndryshuar ngjyren e syve te dikujt ne nje fotografi duke perdorur shtresen rregulluese te Hue/Saturation ose (Hue/Saturation adjustment layer).

Kjo eshte foto qe do te perdorim.

vajza me sy bojeqielli

Le te fillojme!

Hapi 1: Zmadhojme tek pjesa e syve

Para se te fillojme le ta bejme me te lehte per te pare cfare do bejme duke zmadhuar tek pjesa e syve ne foto. Zgjedhim Veglen e Zmadhimit (zoom tool) tek paneli i veglave te photoshop ose shtypim shkronjen z ne tastjere qe ta zgjedhim menjehere. Read More…

Harta e Kosoves

Ne kete faqe kam permbledhur disa nga hartat me te medhaja te Kosoves qe munda te gjej ne internet. Kto harta mund t’ju vine ne ndihme per qellime mesimi, turizmi, udhetimi, orjentimi ose thjesht kurioziteti. Kto harta mund te shkarkohen shume kollaj ne kompjuterin tuaj ne menyre qe ti keni kollaj per ti hapur ne cdo moment qe do t’ju duhen ose mund ti printoni dhe ti merrni me vete ne makine ne rast se keni vendosur te beni nje udhetim ne Kosove..

Harta Fizike e Kosovës

 Harta Fizike e Kosovës

  Read More…

Si Te Besh Kartolina Urimi te Personalizuara per Raste Festash

Meqe jemi fare prane festes se Krishtlindjeve besoj se gjithkujt do t’i pelqente te bente nje kartoline urimi te vecante nga ajo qe jemi mesuar te dergojme apo te marrim nga miqte cdo vit. Qofte kjo jo vetem per Krishtlindje por edhe per raste ditelindjesh , festash te ndryshme etj. Me poshte do t’ju japim disa keshilla si mund t’i realizoni keto kartolina dhe pse t’i besh ato.

Kartolina Bebesh Te Porsalindur

Eshte dicka e vecante – Cdokujt do t’i pelqente te shikonte fotografite e te dashurve te tyre e sidomos te pjestareve te familjes te cilet jetojne larg. Kjo tregon qe ju jeni te interesuar per te krijuar dicka te vecante dhe eshte e mrekullueshme ta besh dike te qeshe , qofte edhe per pak minuta.

 

Eshte pak e kushtueshme – Nje kuti me 10 kartolina mund te kushtoje rreth 12 dollare ndersa kartolinat e personalizuara online kushtojne rreth 6 dollare 10 kartolina duke perfshire edhe posten.

 

Eshte e thjeshte – Te krijosh kartolinen tende te festive online do te thote vetem disa klikime me maus. Nuk do t’ju duhet te dilni ne mes te debores e te kerkoni dyqanet per kartolina pasi e keni gjithcka kerkoni brenda kompjuterit tuaj.Ndiqni udhezimet tona te meposhtme dhe ju do te merrni kartolinen tuaj festive te personalizuar direkt e ne deren tuaj.

Ftesa per dasma

Eshte e kendshme – Nuk ka gje me te bukur per gjysherit se nje foto e niperve te tyre te shtrenjte . Keto kartolina me siguri plastifikohen dhe ngjiten tek dera e frigoriferit me kujdes te vecante ne menyre qe te jene te dukshme dhe t’u tregohen gjithkujt. Read More…

Keshilla Fotografish per Krishtlindjet dhe Vitin e Ri

Krishtlindjet po afrojne dhe ne te gjithe kerkojme te bejme foto sa me te bukura te pemes se Krishtlindjeve , dekorimeve te Krishtlindjeve dhe foto te familjareve apo miqve tane.
Ka shume mundesi per te fotografuar gjate kohes se Krishtlindjeve si psh hapja e dhuratave te Krishtlindjeve qe eshte nje moment emocionues sidomos per femijet. Ju mund te beni foto fantastike brenda ambjenteve te shtepive me te afermit tuaj apo edhe foto shume te bukura jashte ambjenteve te shtepive tuaja pasi atmosfera e Krishtlindjeve me dekorime dhe me drita eshte e mrekullueshme. Ju duhet vetem te jeni te pergatitur ne te dy rastet dhe me poshte jane disa nga keshillat te cilat do t’ju vijne ne ndihme.

Foto Femijesh Per Krishtlindje

1. Pergatisni pajisjet tuaja fotografike-nese mendoni se i keni te gjitha ne rregull ju sugjeroj qe ta kontrolloni edhe nje here per t’u siguruar.

 • Paketoni kameren
 • Karikoni baterine ( e mira do te ishte te kishit 2 te tilla )
 • Kontrolloni karten e memorjes dhe sigurohuni te keni mjaft memorje ose te blini 2 karta memorje
 • Merrni parasysh qe mund te mos kete drite mjaftueshem dhe mbase do t’ju duhet blici (kontrolloni qe funksionon ne rregull)
 • Nese do t’ju duhet te merrni nje tripod me vete dhe nuk mundeni dot te merrni nje te madh e te rende , sigurohuni te merrni nje te vogel e te manovrueshem,patjeter do t’ju duhet nje i tille.
  Read More…

iPhone 5 do te dale ne shitje ne me shume se 50 Shtete kete muaj perfshi dhe Shqiperine

Apple do ta dyfishoje numrin e shteteve ne te cilat do te behet e mundur dalja ne treg e iPhone 5. Apple njoftoi te henen se iPhone 5 do te dale ne shitje ne Korene e Jugut kete te premte, dhe do te vije ne me shume se 50 Shtete te tjera deri ne fund te muajit Dhjetor. Iphone 5 doli zyrtarisht ne shitje ne USA dhe ne disa shtete te tjera ne 21 shtator 2012 dhe per momentin eshte ne shitje ne 47 shtete perreth botes. Kjo dalje e pershpejtuar e iPhone 5 kete muaj do ta beje Apple te mbaje premtimin e dhene me pare per ta nxjerre smartphonin ne shitje ne 100 shtete deri ne fund te vitit 2012.

iPhone5 del ne shqiperi zyrtarisht

Lajmi per kete dalje ne treg ne keto shtete vjen ne nje kohe kur furnizimet me iPhone 5 me ne fund jane duke arritur te kapin kerkesen e larte per kete telefon. Koha e postimit per iPhonin ne USA ka rene ne nje jave tashme, nje kohe relativisht e ulet kur e krahason me 2-3 jave qe duheshin para dy muajsh per ta postuar.

Read More…

iPhone 5 i zbllokuar del ne treg

Per te gjithe ata qe urrejne telefonat e bllokuar erdhi momenti per tu gezuar. Versioni i zbllokuar i iPhone 5 me ne fund del ne treg ne USA.
Te enjten ne mbremje, Apple ka perditesuar dyqanin e saj online per te ofruar nje version GSM te zhbllokuar te modelit te fundit iPhone. Por ne kete rast kjo pajisje vjen me nje cmim me te shtrenjte se sa ne versionet me kontrate te cilat kushtojne $199, $299 dhe $399 perkatesisht per versionet 16Gb, 32GB, dhe 64 GB.
Pra ne vesionin e zhbllokuar cmimet do te jene si me poshte:

iphone 5 i zhbllokuar del ne treg

 • $649 per versionin me memorje 16 gigabyte
 • $749 per versionin me memorje 32 gigabyte
 • $849  per versionin me memorje 64 gigabyte
  Read More…

Makina Me e Shpejte ne Bote: Top Lista per 2012-2013

Ndersa shumica prej nesh thjesht mund te enderrojne qe te kene makinen me te shpejte ne bote, disa te tjere do bejne c’te munden qe te posedojne shpejtesine me te madhe.

Keto jane 10 makinat me te shpejta ne bote qe lejohen ne rruge dhe qe jane sot per sot ne shitje (modele te prodhuara si dhe modele te modifikuara). Renditja eshte bere sipas shpejtesise maksimale te matur (Shpejtesite teorike nuk vlejne).

Makinat me te shpejta ne bote:

1. Bugatti Veyron Super Sport: 429 km/ore , 0-100km/ore ne 2.4 sekonda. Motorr alumini me kend te ngushte W16 (forme W me 16 pistona) 8.0 litra me 1200 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 2’400’000$. Megjithese Bugatti Veyron e humbi titullin si makina me e shpejte ne mars te vitit 2007, titull qe u mor nga SSC Ultimate Aero, Bugatti sfidon rekordin ne Gjermani ne korrik 2010 me nje version Super Sport te ri dhe ky Veyron merr perseri titullin si makina me e shpejte ne bote me nje shpejtesi prej 429 km/h. Bugatti Veyron original ka nje shpejtesi maksimale prej 407 km/h dhe me nje cmim prej $1’700’000, fuqia e saj eshte 1001 kuaj fuqi.

bugatti veyron super sport

Vendi Nr 2 eshte nje barazim midis dy makinave me shpejtesi maksimale prej 418km/h!

Read More…

10 Gjera te mrekullueshme qe mund te beni me Wolfram Alpha

wolfram alphaNuk e di keni degjuar ndonjehere per Wolfram Alpha e cila eshte nje “motorr kerkimi llogarites njohurish”. Kjo duket fjale pak e veshtire por nese e provoni ta perdorni do shikoni qe eshte nje vegel shume e mire qe mund t’ju vije ne ndihme ne zgjidhjen e problemeve tuaja te perditshme.

Aplikacioni i Apple qe komandohet me ze “siri” 25% te kerkimeve te tij i merr nga wolfram alpha. Ju mund ta perdorni kete mundesi qe kjo vegel ofron ne avantazhin tuaj ne jeten e perditshme ose per zgjidhjen problemave te shkolles.

Kjo kuti kerkimi bosh ne faqen kryesore ofron mundesi te pafundme.Nqs klikoni nje nga imazhet me jeshile si ne rastin e mesiperm do tju shfaqet nje nga shume mundesite per te cilen kjo faqe ofron zgjidhje. Me poshte do te rendisim disa nga aftesite qe ky motorr kerkimi zoteron. Read More…

Infografike: iPhone 5 kunder iPhone 4S kunder Samsung Galaxy S3 (Kush telefon eshte me i mire?)

Nuk ka shume kohe qe iPhone 5 doli ne treg dhe pervec dizenjos se telefoni ka dhe disa opsione te reja. Disa mund te kene ngelur te zhgenjyer kur e krahasojne iPhone 5 me iPhone 4s dhe disa kane dhe shqetesimin qe Apple po perpiqet te kape kompetitoret me kete telefon. Infografika e meposhtme jep nje krahasim midis iPhone 5, modelit me te hershem te Apple iPhone 4s dhe kompetitorit te tyre me te denje Samsung galaxy S3. Kjo do ju ndihmoje shume te zgjidhni  cili do jete modeli qe ju do te beni tuajin.

Shenim: Nese Ju Peqlen Grafika mos harroni ta shperndani ne Facebook dhe Google + ose Twiiter qe ta shohin dhe miqte tuaj.

Kush Telefon eshte me i mire iphone 4s iphone 5 apo samsung galaxy s3

Samsung Galaxy S3 ja kalon iPhone 4s si Telefoni me i Shitur ne Bote

Per vite me radhe fansat e teknologjise kane kerkuar per nje telefon qe do te quhej vrasesi iPhone ose me sakte nje telefon qe do te ishte me i mire dhe me i popullor se iPhone i kompanise Apple.
Ky telefon mund te kete mberritur tashme dhe ai quhet Samsung Galaxy S3.

Shitjet e Samsung Galaxy S3 per 2012Sipas nje raporti te ri nga Strategy Analytics Samsung’s Galaxy S III eshte aktualisht smartphone-i me popullor ne bote. Kompania tha se Galaxy S III ja kaloi iPhone 4s pasi Samsung shiti 18 miljon telefona gjate pjeses se trete te vitit 2012. Ndersa Apple shiti 16.2 miljon iphone 4s dhe 6 miljon iPhone 5 gjate te njejtes periudhe. Duke marre te gjithe modelet e iphone Apple eshte akoma lideri.

Shitjet Boterore te Smarphone sipas ModelitAnalisti Neil Shah nga kompania Strategy Abalytics tha se “Galaxy S3 arriti te kape 11% te Marketit Boteror te smatphone-ve te shitur ne te gjithe boten dhe u be telefoni smartphone me i shitur ne bote per here te pare”, megjithate kompania thote qe Samsung nuk do ta mbaje kuroren per shume gjate.

Neil Maston Drejtori i Strategy Abalytics tha se Samsung’s Galaxy S3 ka provuar qe eshte me popullori me konsumatoret dhe operatoret ne Ameriken e Veriut, Europe dhe Azi.

I dale ne treg per here te pare ne Maj te 2012, telefoni me sistem operativ Android ka nje Ekran fantastik 4.8 mega pixel me prekje dhe nje bateri qe ka nje kohe zgjatje pune me te madhe  se iPhone 4s gjithashtu ai ka nje kamera me me shume megapixel 8mp per te qene te sakte dhe video ne Full HD. Galaxy ka aftesi te punoje ne rrjetet celulare 4G. Shume faqe teknologjie e kane vleresuar si smrtphon-i me i mire ne market.

ndarja e marketit boteror te telefonave

Megjithate pozicioni i Galaxy S3 si modeli i telefonit me te shitur ne bote nuk do te jete afat gjate. iPhone 5 i kompanise Apple ka pasur nje fillim shitjesh solid me 6 miljon njesi te shitura ne te gjithe boten gjate pjeses se trete te vitit 2012. Pritet qe iPhone 5 tja kaloje Samsung Galaxy S3 ne Pjesen e 4 te Vitit 2012 dhe Apple mund te rimarri titullin si telefoni me popullor ne bote.

 

 

Anatomia e Trupit te Njeriut

Nje nga serviset qe Google mbylli si pjese e aplikacioneve te Google Labs ishte dhe Google Body Browser( Eksploruesi i Trupit). Ishte nje faqe e mire per studentet e anatomise dhe fiziologjise. Fatmiresisht jane disa faqe te tjera qe bejne te njejten gje qe bente Google Body Browser. Nje Alternative e tille eshte Healthline Body Maps Model.

Nje alternative tjeter me e kompletuar eshte Faqja e BioDigital Human.

anatomia e njeriutBioDigital Human ofron modele interactive 3 dimensionale te anatomise se njeriut. Ju mund te shfaqni ose te fshihni pamje te ndryshme te trupit te njeriut ne varesi te sistemeve te trupit te jeriut qe doni te shikoni. Psh Mund te shfaqni vetem nje ose te mbivendosni disa nga organet e njeriut ose sistemet e meposhtme te trupit te tij:
sistemin kockor, sistemin e tretjes, sistemi urinar,sistemi riprodhues,sistemin e frymemarrjes,sistemi endokrin, sistemin limfatik, sistemi nervor,sistemi kardiovaskular,sistemi i ligamenteve,sistemin muscular. Read More…

Aparatet Dixhitale (Kamerat) më të mirë Point-and-Shoot 2012

aparatet me te mire digital 2012Marketi i aparateve Point-and-Shoot (Inkuadro’ dhe Shkrepe) ka evoluar shume keto vitet e fundit.

Shenim: Per ata qe nuk e dine aparatet Point and Shoot quhen te tille falë prakticitetit qe ato ofrojne, keto aparate jane shume te thjeshte ne perdorim dhe bejne fotografi shume cilesore, nga vete emri “Inkuadro’ dhe Shkrepe” mjafton te fokusoni apartin tuaj ne objektin qe doni te fotografoni dhe ta shkrepni dhe do te beni fotografi qe mund te krahasohen shume mire me fotot profesionale.

Modelet e aparateve fotografike qe mund te futen ne xhep tashme mund te nxjerrin foto shume te mira dhe ne ambjente me drite te ulet, jane me te shpejte dhe mund te shkrepin deri ne 10fps (imazhe per sekonde) me dimensione maksimale, tashme kane lente optike te permiresuara dhe aftesi fokusimi shume me te mire, kto ishin disa nga permiresimet qe i jane bere kesaj kategorie aparatesh fotografike. Por ishte nga fundi i vitit 2011 qe filluam te shohim ndryshime te medha ne tregun e modeleve point and shoot: Senor me i madh. Deri atehere edhe modelet me te avancuara point and shoot prodhoheshin me senosore te vegjel, por tashme kjo gje ka ndryshuar. Ndersa prodhuesit vazhdojne te eksplorojne metoda qe i lejojne atyre te qe te vendosin sensore nga kamerat DSLR (profesionale) ne modelet portabel me lente te palevizshme , ne sapo kemi hyre ne fazat e revolucionit te modeleve point and shoot.

Read More…

Mercedes Benz B Klas qe punon me Gaz Natyral do te shfaqet ne Paris

Nje version me ekologjik I Klasit B te merceds I emeruar B200 Gaz Natyral do ti prezantohet zyrtarisht publikut kete muaj gjate Show-t te Motorreve ne Paris (Paris Motor Show)
Sipas Ndertuesit Gjerman te Makinave, ky do te jete modeli i pare B-klas qe do te kete shasine modulare Energy Space ne te cilen shtohet nje dysheme e dyte poshte ndenjeses se prapme ne menyre qe te krijohet hapsire per nje serbator te madh me gaz natyral ose per dy serbatore te vegjel. Serbatori I gazit mund te mbaje deri ne 125 litra gaz natyral dhe kur krahasohet me versionin me benzine ky model eshte 50% me shume efektiv ne kursimin e karburantit dhe leshon 16% me pak CO2.

mercedes benz B200 me gaz natyral

 

Read More…

Shfaqet Volkswagen Golf 7 – Imazhet e Para dhe Opsionet qe Ofron

Para debutimit tek Motor Show i Parisit e paevitueshmja me ne fund ndodhi – imazhe dhe detaje te Volkswagen 7 kane filluar te shfaqen ne internet. Imazhet tregojne nje Golf te Ri qe ka nje dizenjim pak me te evoluar se modeli i vjeter 6 dhe nuk ngjan me nje dizenjim te ri nga fillimi. Ngjashmerisht edhe pjesa e brendhsme e makines eshte nje evolucion I lehte i kabines se makines aktale golf 6.

Volkswagen i Ri Golf 7

 

MOTORRET:
Golf 7 ne fillim do te ofrohet me mundesine per te zgjedhur midis 4 motorreve; 2 motorre PSI benzine dhe 2 TDI Diesel, te gjithe keta motorre ofrojne teknologji ne kursimin e energjise si opsioni start/stop i cili kursen karburantin kur ndalojme ne semafor gjithashtu ata kane dhe opsionin e rekuperimit te energjise nga frenat:
– Motorri 1.2 Litra TSI benzine zhvillon nje fuqi prej 63 kW ose 84.5 HP (Kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mesatar prej 4.9 L/100km dhe nje ndotje CO2 prej 113 g/km.
– Motorri 1.4 Litra TSI Benzine zhvillon nje Fuqi prej 103 kW ose 138 HP (kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mestar prej 4.9 L/100km dhe ndotje CO2 112 g/km. Ky motor ka gjithashtu dhe teknologjine e ç’aktivizimit te pistonave ne menyre qe te mbaje konsumet e ulta dhe nje ndotje te ngjashme me Motorrin 1.2 litra TSI. Read More…

Antivirus Falas – Programet me te Mire te Antiviruseve

Programi Antivirus siguron nje mbrojtje esenciale te kompjuterit tuaj nga nje mori virusesh si: trojan, worm, spyware, adware, dialer, keylogger dhe rootkit. Me pare Programet Antivirus thjesht zbulonin viruset, programet Spyware Removers zbulonin vetem spyware, ndersa ne ditet e sotme kufiri midis ketyre 2-programeve eshte i paqarte. Pjesa e me madhe e Antiviruseve jane ne gjendje te zbulojne nje perqindje te konsiderueshme te te gjithe formave te malware.
Malware perfshijne viruse, trojane, worms, spyware, dialers, keyloggers dhe rootkit te cilat shkaktojne efekte shkaterruese per kompjuterin tuaj. Me rritjen e vazhdueshme te malware, programet Antivirus nuk jane ne gjendje ti zbulojne te gjithe. Por Perdorimi i dy apo me shume Antiviruseve kerkon me shume burime te sistemit e si rrjedhoje mund te krijoje konflikte dhe niveli i mbrojtjes se kompjuterit ulet.
Per kete arsye rekomandohet qe te perdorni vetem nje Antivirus per mbrojtje ne kohe reale (Antivirus Realtime Protection). Gjithashtu mund te rrisni sigurine e kompjuterit tuaj duke perdorur programe te tjera sigurie.
Po ju japim disa shembuj te Programeve Antivirus falas, te cilet jane thelbesor per mbrojtjen e kompjuterit nga viruset apo malwaret e ndryshme:

Avast Antivirus FalasAvast Free Antivirus Eshte nje nga programet Antivirus me te mire dhe me te avancuar. Avast ka permiresuar vazhdimisht normat e zbulimit te viruseve dhe ne ditet e sotme klasifikohet nder me te miret. Ai ka me shume opsione krahasuar me Antiviruset e tjere falas. Mund te permendim: mbrojtja ne kohe reale perfshire internetin, e-mail, IM (instant messaging), P2P (peer-to-peer, nje aplikacion i rrjetit) dhe mbrojtjen e rrjetit, skanimin e kompjuterit ne ndezje dhe bllokimin e proceseve dyshuese. Versioni i ri 6, ka akoma me shume opsione ku perfshihen: nje plugin qe vlereson faqet e internetit, mbrojtja nga scriptet malware dhe nje opsion Sandbox te limituar (te pa konfigurueshem) qe perdoret ne ekzekutimin e programeve te marra nga burime te pasigurta. Edhe pse opsioni i fundit, Sandbox eshte nje mekanizem sigurie shume i perdorur ai mund te krijoje konfuzion per perdoruesin sepse mund ti coje programet automatikisht ne sandbox. Se fundmi Avast eshte relativisht i lehte per tu instaluar dhe perdorur.

 

Microsoft Security Essentials Antivirus FalasMicrosoft Security Essentials (MSE) Edhe ky program eshte nje nga me te miret me norme te larte ne zbulimin e viruseve, kryesisht te rootkit. Por me impresionues eshte fakti qe ky program eshte i lehte ne perdorim , nuk jep alrme fallco dhe i mire ne shkaterrimin e viruseve ose softwareve keqberes ekzistues. MSE eshte nje zgjedhje shume e mire per perdoruesit me njohuri mesatare per kompjuterin sepse ka nje nderveprim minimal midis perdoruesit dhe programit. Ai perditesohet dhe i shkaterron viruset automatikisht. Nuk ka nevoje per regjistrim, mjafton nje miratim i shpejte nga Windows dhe nuk te bezdis ne ekran apo me reklama.
Por ka disa disavantazhe si: shpejtesi e ulet skanimi dhe kerkon kohe per te zhdukur viruset pasi I ka gjetur. Megjithese keto mund te jene shqetesime te vogla e te parendesishme. Skanimin mund ta ekzekutoni gjate nates. MSE nuk eshte i vlefshem per disa shtete, prandaj ata duhet te gjejne nje zgjedhje tjeter.
Mbani parasysh qe Instalimi i Mcrosoft Security Essentials kerkon nje sistem origjinal te Windows.

 

Panda Cloud Antivirus FalasPanda Cloud Antivirus Eshte nje perpjekje e sukseshme e Panda per te qene pjese e programeve falas te Antiviruseve. Ashtu si MSE, Panda Cloud Antivirus eshte nje zgjedhje shume e mire per perdoruesit mesatar, me nje pamje te thjeshte dhe me opsione, perditesime, zhdukje te viruseve ne menyre automatike. Niveli i zbulimit te viruseve eshte ne pergjithesi i larte por sipas te dhenave te fundit nga testimi, zbulimi I kercenimeve te te reja eshte pak me i ulet. PCA perdor teknologjine “cloud” per te pasur nje perditesim me te shpejte te definicineve te viruseve te cilat ruhen ne “cloud”(ne re). Ne kete menyre ne momentin qe Panda perditeson “listen e zeze”,nderkohe te gjithe perdoruesit e PCA qe kane nje lidhje ne internet jane te mbrojtur automatikisht.
Panda Cloud Antivirus ka opsionet e bllokimit te proceseve dyshuese dhe mbrojtjen e internetit, te cilat me siguri e rrisin sigurine e kompjuterit tuaj. Gjithsesi ky nuk eshte ndonje avantazh kaq i madh sepse ju mund te perdorni fare lehte Programe te tjere Antivirusi me “bllokues procesi” te vecante per te pasur nje siguri edhe me te larte.
Vini re qe Panda Cloud Antivirus gabimisht zbulon disa aplikacione te disa sistemeve te browserave te caktuar (psh. Video Chace View) dhe per shkak te futjes automatikisht ne karantine kjoe ben ket antivirus pak te bezdisshem.

 

Avira Antivir Personal Edition FalasAvira AntiVir Personal Edition Eshte nje tjeter Antivirus i nje cilesie te larte dhe me pare ka qene me i miri. Por arsyeja qe ka rene ne vendin e trete eshte sepse ne menyre te vazhdueshme promovon instalimin e Ask Toolbar gjate instalimit gjithashtu reklamon per nje kompani qe duket si kompani fantazem.
Por pavaresisht ketyre aneve negative, Avira AntiVir eshte akoma nje nder programet me nivel me te larte te zbulimit te malware-ve dhe viruseve ne krahasim me programet e tjera. Eshte nje zgjedhje shume e mire per nje program Antivirus falas, kryesisht per perdoruesit qe e “rrezikojne” shume kompjuterin e tyre.

Por ka edhe disa pika te dobeta te cilat mund tju cojne ne nje zgjedhje tjeter.

 1. Nuk perfshin mbrojtje te internetit apo e-mailit, ky opsion eshte i vlefshem vetem ne versionin me pagese.
 2. Mungesa e mbrojtjes se e-mailit nuk perben nje disavantazh, thjesht nuk do tju paralajmeroje per e-maile te infektuar nese ka. Por gjithsesi nese hapni nje e-mail te infektuar, Avira AntiVir do te veproje.
 3. Avira AntiVir te bezdis me reklamat e vazhdueshme cdo here qe beni perditesimin.

AVG Antivirus FalasAVG Anti Virus Free Edition Eshte gjithashtu nje zgjedhje e pershtashme per nje program Antivirus falas. Edhe pse ne te shkuaren kishte rezultate te paqarta tashme ofron nivel te larte sigurie. Ky permiresim ndoshta eshte fale perfshirjes se nje “bllokuesi” me te drejta te plota qe eshte qe quhet “Mbrojtes Identiteti”. Kjo e rrit nivelin e sigurise megjithese nje nivel i tille mbrojtjeje mund ta gjeni dhe tek programet e lartpermendura te cilat perdorin “bllokues te ndare”.
Fatkeqesisht edhe pse AVG eshte shume I madh ne memorje, shpejtesia e skanimit te kompjuterit eshte e ulet dhe reklamat besdisese shfaqen vazhdimisht (por mund te caktivizohen).

Keto Antiviruse falas, jane programe te shkelqyera qe ju mundesojne nje mbrojtje alternative te mire midis shume produkteve komerciale antivirus.
Ka edhe disa antiviruse te shkelqyer qe jane me kerkese te larte kohet e fundit, ja disa prej tyre:

Ka edhe disa programe te tjera qe kane perdorim te gjere por kane norme te ulet te zbulimit te viruseve.

Ju mund te rrisni sigurine e kompjuterit nese ekzekutoni skanime me kerkese me nje Antivirus tjeter. Keto skanime mund te behen rregullisht per te kontrolluar per viruse, trojan, worms, spyware, adware, keyloggers, rootkits apo malware te tjera te cilat mund ti kene shpetuar skanimit te Antivirusit tuaj kryesor. Nese keni nje program te mire e te sigurte Antivirusi, keto skanime extra me kerkese do te kene nje rol minimal ne sigurine e kompjuterit tuaj.

Si te Rishfaq Dokumentat e Fshehura nga Virusi tek Usb Flash Drive

Menyra me e shpejte per te shfaqur dokumentat ose skedaret qe jane zhdukur ne flashin tuaj.

Keni futur flashin tuaj ne kompjuetrin e nje shoku dhe mendoni se Usb Flash-i juaj eshte djegur dhe se ju kane humbur te gjitha dokumentet qe kishit ne te. Kjo eshte nje gje e tmerrshme per te gjithe ata qe ruajne te gjitha dokumentet e tyre tek flashi. Gjithesesi Tutoriali i meposhtem do na mesoje se jo te gjitha shpresat kane humbur dhe dokumentat ose skedaret mund te jene aty por thjesht jane fshehur nga nje virus qe i fsheh dokumentet ose folderat dhe me emrin e tyre krijon viruse te cilat kane te gjitha prapashtesen .exe dhe jane shume kollaj per tu ngatarruar nga perdoruesit e kompjuterit me pak eksperience. Ne kete menyre duke u klikuar keto dokumenta bejne te mundur perhapjen e virusit ne te gjithe kompjuterin.

Tutoriali eshte shume i thjeshte vetem do pak vemendje qe te realizohet me sukses.

1) Se pari verifikoni tek flashi juaj nese dokumentet dhe folderat jane aty brenda duke verifikuar memorjen e tij.

Shkoni te My Computer dhe klikoni tek flash-i juaj me butonin e djathte te mous-it dhe shtypni properties si tek figura me poshte.
Po te vini re me vemendje tek tabela qe shfaqet  ne rastin e meposhtem shohim qe Used Space (memorja e perdorur)  eshte 6.48 GigaByte dhe kurse ajo Free ( memorja bosh) eshte 948 Megabyte afersisht 1 GigaByte. Pra veme re se flash nuk eshte bosh dhe se dokumentet dhe folderat jane aty brenda po thjesht jane te fshehura dhe ne nuk i shohim.

memorja aktuale ne flash drive-in tuaj

 2. Per te Shfaqur dokumentat do perdorim Command Prompt ose DOS.

Tek windows XP Command Prompt hapet duke shkuar tek menuja run dhe aty shtypim komanden cmd dhe shtypim butonin ok. Read More…

Ngritja Kuantike (Quantum Levitation)

Po te shikoni kete video do ju duket si nje teknologji e ardhur nga Alienet, ky eshte nje eksperiment qe ka bere Universiteti i Tel-Aviv i cili demostron superpercjellesat kuantike te cilet bllokohen ne nje fushe magnetike.

Pershkrimi i eksperimentit:
Fillohet me nje cope kristal zafir i cili vishet me nje shtrese te holle (~1µm e trashe) materiali qeramik i cili quhet oksid i yttrium barium bakri (YBa2Cu3O7-x )
Shtresa e qeramikes nuk ka ndonje veti magnetike ne temperaturen e dhomes. Megjithate kur ajo ftohet poshte -185ºC materiali behet nje super percjelles, ajo percjell elektricitet pa rezistence dhe pa humbje energjie.

Superpercjellshmeria  dhe fusha magnetike nuk e pelqejne njera tjetren. Ku eshte e mundur superpercjellesi do ta deboje te gjithe fushen magnetike nga brenda. Ky quhet efekti Meissner. Ne rastin tone perderisa superpercjellesi eshte shume i holle, fusha magnetike e penetron ate. Megjithate ajo e ben kete penetrim ne sasi diskrete ( Kjo eshte Fizika Kuantike) te cilat quhen tubat e flukseve.

Brenda cdo tubi fluksi magnetik superpercjellshmeria shkaterrohet lokalisht. Superpercjellesi do te te mundohet te mbaje tubat te ngecura ne zona te dobeta. Cdo levizje e superpercjellesit do te shkaktoje levizjen e  tubave te fluksit. Ne menyre qe kjo te parandalohet superpercjellesi ngelet i “ngecur” ne ajer.

 

Damien Walters 2011 Show Akrobatik Ekstrem

Damien WaltersAsgje nuk eshte e pamundur per Damien Walters, njeriun qe hidhet dhe ben akrobacira nga me te cuditshmet dhe me te rrezikshmet.

Ai eshte bere i famshem nepermjet You Tube dhe qe nga ajo kohe ai punon me koordinatoret e Jackie Chan gje qe do te thote se jeta e tij ka marre nje rrjedhe krejt tjeter.
Nuk mungojne dhe incidentet e vogla ka pohuar Damien Walters per numrat dhe akrobacite qe ai performon si psh thyerje te gishtave, perplaseje e kokes pas betonit etj…

Por kjo eshte dicka e vogel perpara atyre hedhjeve dhe kercimeve dhe shfaqjesh qe ai ben. Ide te tmerrshme por qe jane realizuar aq bukur dhe duken per mrekulli ne video , pohon Walters.
Gjithcka eshte shume e bukur per t’u pare dhe shijuar por ju lutem mos provoni t’i beni keto ushtrime ne shtepi.

Njerzit jane te Mrekullueshem 2011 (Video)

Para disa kohesh kemi postuar nje video per aftesine e njerzve dhe se cfare jane ne gjendje te bejne ata. Ky eshte versioni i vitit 2011 i asaj vidjoje.
Shikoni disa akrobaci te pabesueshme qe arrijne te bjene keta njerez.Si te hap nje llogari PayPal ne Shqiperi

paypal

Me ne fund PayPal sherbimi aq i shumepritur i pagesave online hapet dhe per Shqiperine. Paypal me pare funksiononte per shqiperine por ishte i kufizuar vetem ne dergimin e parave ose blerjeve online, kurse tashme ai vjen edhe me funksionin e shitjes online dhe te marrjes se parave. Pra Shiqptaret tashme kane nje menyre shume te sigurte dhe te shpejte per dergimin e parave ne te gjithe boten dhe me komisione relativisht te ulta.

C’fare eshte PayPal?
Paypal eshte nje llogari online qe lidhet me karten tuaj te kreditit, karten e debitit ose me llogarine tuaj bankare dhe ben te mundur blerjen ose marrjen e parave ne menyre shume te sigurte pa kerkuar ekspozimin e te dhenave te kartes tuaj (numrit te kartes, emrin mbiemrin, etj).
Per ta sqaruar me thjeshte Paypal eshte si nje mini llogari bankare ne internet tek e cila ju ngarkoni sa para te doni dhe mund te beni pagesa, transferim parash nga llogaria juaj tek ajo e nje miku tuaj gjithashtu ju mund te merrni para duke shitur produkte ne internet ose para qe ja u dergojne miqte tuaj. Nuk eshte e domosdoshme qe ju te ngarkoni para ne llogarine tuaj paypal, ate mund ta lini dhe bosh dhe ne momentin qe ju beni nje pagese, paypal i terheq parate automatikisht nga karta juaj. Paypal nuk ka komisione per pagesat qe ju beni. Paypal i mban komisione vetem atij qe merr parate psh dyqanit online ku ju blini produktin. Komisionet varjojne nga 2.9% + 0.3$ per transaksione brenda vendit dhe 3.9% +0.3$ per transaksione jashte vendit. Read More…

Ukraine’s Got Talent – Emisioni Binjak i Albania’s Got Talent

Te gjithe e pelqejme emisionin Albania’s Got talent aty kemi pare shume talente qe te impresionojne por le ti hedhim syte nga emisonet binjake te Albania’s Got talent sic eshte ai qe zhvillohet ne ukraine (Ukraine’s Got Talent).

Ne kete video nje vajze ben nje animacion fantastik me rere live para publikut, video paraqet historine e luftes.
Per me teper shikoni videon. Read More…

Njerzit jane te Mrekullueshem (Video)

Nje permbledhje e njerzve me te mahnitshem ne bote qe bejne gjera te pabesueshme. Shikojeni videon qe ta besoni.

Ju rekomandoj ta shikoni videon me ekran te plote.


Femrat me te bukura te animuara me kompjuter

FEMRAT ME TE BUKURA TE ANIMUARA


femrat me te bukura

femrat me te bukura

Nje koleksion brilant i femrave me te bukura te animuara me kompjuter. Bera pak kerkim dhe krijova kete liste me fermat me te bukura te animuara qe munda te gjej ne internet.
Shpresoj qe do t’ju jape pak frymezim nese merreni me dizejim.

Shumica e ketyre imazheve jane bere duke perdorur programe dizenjimi 3D por ka disa qe jane pikturuar me adobe photoshop dhe painter.
Nese ju pelqejne mos nguroni te na lini ndonje koment ose ti shperndani ne facebook keto foto fantastike. Read More…

Kafshet me te medha ne bote

Kafshet me te medha ne bote

Eshte e pabesushme qe mund te ekzistojne kafshe kaq te medha. Ato kalojne madhesine e cdo kafshe te sojit te tyre dhe disa perej tyre mbajne dhe titullin e rekordit guines.

kafshet me te medha ne bote

kafshet me te medha ne bote

 

Read More…

Ç’fare eshte ne gjendje te beje nje Ford Fiesta

Video qe do te shikoni eshte xhiruar ne jug te Parisit ne Linas me sakte ne autodromin e Linasit, Kjo piste ovale eshte 2.5 km e gjate dhe eshte ndertuar ne 1924, e vecanta e kesaj piste eshte se ka disheza me kend deri ne 51 grade te cilat jane sa dyfishi i dishezave qe jane ne pistat e NASCAR.

Ken e zgjodhi eksluzivisht kete piste ne menyre qe te performonte keto manovra spektakolare. Read More…

A e dini se? Disa fakte per zhvillimin e botes.

Shikoni kete video interesante dhe mesoni disa fakte
per zhvillimin e botes.

A jeni te pregatitur per ndryshimet.

Mendon se password-et e tua jane te sigurte sa duhet? Perfshi ketu dhe Facebook.

A eshte i sigurte passwordi yt i Facebook

Nese do me ftoje mua per te te thyer passwordin, e ke parasysh ate qe ti e perdor  pothuajse ne te gjitha faqet qe ti viziton,  me sa tentativa do ta gjeja?

Pra le te shohim,…. kjo eshte lista ime e 10 me te mirave. Une mund te marr shumicen e informacionit me lehte se sa ti mendon, pastaj do te kem mundesine te futem ne llogarine tende ne facebook, ne e-mailin tend, kompjuterin tend madje dhe ne llogarine bankare online. Sepse po gjeta nje password ka shume probabilitet qe ti kem gjetur te gjithe. Read More…

Pishinat natyrale me te bukura ne bote

Enderroni vende te bukura ku mund te notoni, zhyteni, te perjetoni emocione te forta dhe unike? Larg zhurmes, larg monotonise se perditshme, nga Meksika, Italia, Greqia keto jane pishina natyrale, mrekulli te natyres qe nuk duhen humbur.

Uje ngjyre smerald apo blu, midis shkembinjve, prane detit apo nen ujevara, pamja e tyre eshte spektakolare dhe origjinale.

Ja cilat jane pishinat natyrale me te bukura ne bote:

Pamukkale, Turqi

pamukkale turkey

Ne turqisht do te thote “keshtjelle pambuku” dhe eshte nje nga pasurite natyrore me te famshme ne bote e cila ndodhet ne pjesen jug-perendimore te Turqise, ne province te Denizli. Tarracat me pishina me ujera termale vizitohen nga miliona turiste gjate gjithe vitit. Keto tarraca te bardha jane formuar nga nje shkemb sedimentar i depozituar nga burimet e ujerave te nxehta dhe quhet travertin. Ne kete zone ka rreth 17 burime te ujit te nxehte termal, temperatura e te cilave varion nga 35o-100o.

Si jane formuar keto burime? Levizje te shpeshta tektonike te tokes kane bere qe ujerat e nentokes te dalin ne siperfaqe ne formen e burimeve termale. Cdo sekonde rrjedhin rreth 250 litra uje i nxehte i pasur me karbonat kalciumi i cili kur del ne siperfaqe depozitohet ne formen e gelqeres apo shkembinjve travertine duke dhuruar pamjen e nje kaskade prej akulli.

Nje nga pishinat me interesante eshte “Pishina e Kleopatres” e cila nuk duhet humbur.

Read More…

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.