Njerezit te cilet degjuan per vdekjen e tyre

Dick Cheney.
Zevendes president i ShBA-se. Dick Cheney, eshte nje nga “te prekurit” e incidentit te CNN-it.Drafti i nekrologjise se tij, qe eshte bere ne baze te draftit te mbretereshes, e pershkruante Cenin si nje “mbretereshe te harmonise” dhe “Gjyshen e preferuar britanike”
Kurt Cobain
Idhulli i muzikes rock eshte nje nga te famshmit, vdekja e te cilit eshte lajmeruar perpara kohe. Ka qene pikerisht CNN-i i cili raportoi vdekjen e Cobbain, Megjithese ne fakt muzikanti i njohur ishte ne koma. Lajmi u be i ditur pas nje overdoze qe mori Kobain ne Rome, ne mars te vitit 1994. Kobain vdiq ne te vretete, pak kohe me vone, duke kryer vetvrasje.

Read more

Zoteria qe ha gjithcka – Edhe metal

Michel lotito

Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes). Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka mundur te haje bicikleta, televizore dhe nje avion Cessna 150 qe perdoret per stervitje pilotimi.

Read more

Kuriozitete – Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes.
2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak.
3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite.
4) Ne pergjithesi njerezit mund ta mbajne frymen per rreth nje minute. Rekordi boteror eshte 7 minuta e gjysme.
5) Ju merrni fryme rreth 23,000 here ne dite.
6) Ju flisni rreth 5,000 fjale ne dite – megjithese 80% e te folurit eshte bashkebisedim me vetveten.
7) Truri I Ajnshtajnit ishte ne nje nivel mesatar madhesie ( 1375 gram).

Read more

Kuriozitete te shkurtra

Termete Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det. Nafta ne Alaske Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere … Read more

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht. Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit. Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311. Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote. … Read more