Se shpejti ne treg Samsung Galaxy S6 Smartphone

Samsung ka derguar tashme ftesat per eventin e 1 Marsit 2015, ne te cilin pritet te prezantohet smartphone-i i ri Samsung Galaxy S6.
Smartphone-i Galaxy S ka qene nje sukses i padiskutueshem i Samsung ne keto 6 vitet e fundit.
Por nderkohe qe rritet konkurenca, edhe tregu i shitjes per Galaxy S ka ardhur duke u zvogeluar. Fitimi i kompanise ka rene me 27 % ne tremujorin e fundit dhe kjo kryesisht prej renies qe kane pesuar shitjet e smartphone-ve.
Edhe pse Samsung-u ngelet marka me e shitur e smartphone-ve ne gjithe boten kjo renie e shitjeve ka sherbyer si kembane alarmi per kompanine.
Galaxy S6 pritet te jete shume ndryshe nga modelet e vjetra. Samsung nuk e ka ndryshuar shume design e telefonit te saj me te shitur Galaxy S3 qe nga viti 2012.

galaxy-s6-concepy

Me poshte do te lexoni 6 gjerat qe priten te anuncohen per Galaxy S6 gjate eventit qe do mbahet ne Barcelone me 1 mars:

1. Design me i mire.
Jashte materiali plastik, metali eshte me modern. Seria Galaxy ka qene kritikuar per kapakun e tyre plastik nderkohe qe tendenca po shkon drejt materialeve me te bukura, me luksoze, me te shkelqyeshme.

Read more

10 Gjera qe nuk i dinit per milioneret

Ne te gjithe kemi opinionin tone per milioneret dhe per te pasurit. Do te donim te sfidonim disa nga opinionet tuaja dhe tju tregonim disa gjera qe ndoshta nuk i dini rreth milionereve. Nuk behet fjale per fatin, jetesen luksoze apo lakmine. Behet fjale per te zhvilluar nje mendesi qe ju diferencon nga pjesa tjeter e njerezve.

milioner

1. Milioneret jane njerez shume punetore.

Sipas nje anketimi nga Spectrem, 94 % e milionereve thane qe puna ishte faktori numer nje per suksesin e tyre. Domethene ata kane punuar shume per te ngritur bizneset e tyre nga hici si: Sam Walton dhe Walmart, apo per krijimin e ideve te reja cdo dite si Steve Jobs dhe Apple.
Si ta vini ne veprim kete: Punoni shume nese doni te beheni milionere. Ju duhet ta pranoni dhe te jeni te gatshem te pervishni menget.

2. Shumica e milionereve jane bere vet te tille.

Ne ditet e sotme numri i milionereve qe e kane te trasheguar pasurine e tyre eshte rreth 18% dhe eshte nje shifer gjithnje ne renie. Shumica e milionereve kane filluar me shume pak dhe disa prej tyre kane lindur ne varferi ekstreme. Disa emra nder me te famshmit dhe me impresionuesit jane Carl Icahn, Larry Page dhe Jeff Bezos.
Si ta vini ne veprim kete: Mos e perdorni trashegimine e dikujt tjeter si justifikim per ate cka ju nuk mund ta beni vet. Shumica e milionereve i kane bere parate e tyre vet, kjo do te thote qe edhe ju mund te beni te njejten gje nese e ndani mendjen.

Read more

10 Makinat me te shtrenjta qe jane shitur ndonjehere ne nje ankand

Makinat e rralla dhe egzotike jane gjithmone ne mode. Njerzit paguajne shuma marramendese per te pasur me te miren e me te mirave. Ndonjehere njerzit paguajne miliona dollare per te marre makina qe jane vepra arti. Mendohet qe makina qe eshte shitur me shtrenjte ne te gjitha koherat eshte shitur per vlere e 52,000,000 $. Megjithate kjo shitje nuk mund te konfirmohet sepse eshte bere ne menyre private. E vetmja menyre per te konfirmuar shitjen e nje makine eshte nese shitja behet ne ankand.
Ka disa shtepi ankandesh te specializuara ne shitjen e makinave te rralla dhe te cmuara. Ato shpesh organizojne evente ekskluzive per te bere shitje te tilla. Nese portofoli juaj nuk eshte i rende mjaftueshem ka shume mundesi qe nuk do ju lejonin as ti shihnit ato vogelushe.
Me poshte do te lexoni per 10 makinat te shitura me shtrenjte ne ankand sepse kjo eshte e vetmja menyre per te pasur te dhena te regjistruara. Gjithashtu lista eshte bere ne baze te shitjes ne dollare ne momentin e shit blerjes pa marre ne konsiderate ndryshimin e inflacionit. Ne rast te tille lista do te ishte shume e ndryshme. Ne fakt nje makine amerikane do te ishte ne liste. Ne 1988, nje Duesenberg Model J e 1931 u shit per me teper se $10,000,000. Duke marre parasysh inflacionin kjo makine do ishte nder tre makinat me te shtrenjta.

10. Mercedes Benz 540K Special Roadster i 1936: 11,770,000$

1936-Mercedes-Benz-540K-Special

Pikerisht ky model 540K Special Roadster i 1936 mund te jete makina me fine qe ka bere ndonjehere Mercedezi. Makina qe u shit ne ankandin Goodings & Company kishte dy pronare te meparshem duke perfshire Baroneshen Gisela Von Krieger te Prusise. Vetem 32 modele te tilla jane prodhuar gjithsej.

Read more

10 Oret me te shtrenjta ne bote

Oret e shtrenjta jane bere pjese thelbesore e garderobes se nje biznesmeni. Nje njeri serioz ka nevoje per nje ore serioze.
Presidenti i Shteteve te Bashkuara te Amerikes, Barak Obama, mban nje Tag Heuer 1500 seria profesionale. Ish presidenti Bill Clinton nga ana tjeter mban nje Panerai. Kolegu i tyre francez, Nikolas Sarkozy ka nje rolex.
Ne hollywood, Daniel Craig eshte pare tek mbante nje Rolex Daytona dhe jo nje Omega qe eshte ora fikse te filmat e James Bond. Vajza e keqe e Tinseltown, Tara Reid mban gjithashtu nje ore te ngjashme. Nderkohe Sylvester Stallone preferon nje Panerai Submersible, nderkohe qe fituesi i Academy Award Tom Hanks mban nje Omega PO ose nje Rolex Milgauss GV.
Ne boten e sportit, superstari dhe lojtari me i cmuar i kombetares se basketbollit Lebron James eshte pare ne nje talk show duke mbajtur nje Audemars Piguet Royal Oak Offshore.
Pra natyrshem lind pyetja cfare e ben te shtrenjte nje ore? Jane guret e cmuar apo metali i shtrenjte ne te? Shanset jane te larta qe zbukurimi i rripit me diamante apo gure te tjere te cmuar me siguri qe do i rrise cmimin. Po per mekanizmat e komplikuar te vendosur brenda ores qe e tregojne oren saktesisht cfare mund te thuhet? Ajo mund te jete e pajisur me nje mekanizem qe kundershton efektin e gravitetit, i cili ka tendencen te heqi nje pjese te sekondes. Ky kompleksitet i ores me siguri qe i rrit asaj vleren monetare.
Me poshte do shihni listen me 10 oret me te shtrenjta ne bote. Ne qofte se jeni duke pritur te lexoni emrat si Rolex, Hublot apo Panerai qe te dominojne listen atehere jeni gabim.

10. Ora sekrete Cartier me dekor Feniksi – $2,755,000

Cartier Secret Watch with Phoenix Décor

Ora ne vetvete eshte e perbere nga ar i bardhe 18 karat i lare me rodium. Ajo gjithashtu ka nje diamant 3.53karat me prerje portreti. Per ta perfunduar eshte e mbuluar me 3,010 diamant me prerje brilanti.

Read more

10 Pikturat surrealiste qe ngjajne si fotografi

Talenti i vertete artistik mund te perkufizohet si aftesia per te hedhur ne telajo apo leter gjerat qe shikohen apo degjohen. Jo te gjithe mund ta bejne artin, edhe nder ata qe mund ta bejne egzistojne disa njerez qe thjeshte e bejne me mire. Keta njerez i japin forme dhe jete imagjinates se tyre. Pastaj ka piktura te paimagjinueshme qe marrin vlera surreale. Nder to me mbreseleneset jane:

10. Pauza (Alyssa Monks)

pause-alyssa-monks
Alyssa Monks eshte nje artiste amerikane nga New Jersey, puna e te ciles eshte e ekspozuar ne te gjithe boten. Ajo filloi te interesohej me teper per pikturen realiste pasi vuri re se disa “filtra” si: uji, xhami apo avulli shtremberojne vizionin e botes ne nje menyre te atille qe e ben me te lehte ti stamposh ato ne telajo, duke perdorur bojra vaji dhe penela te trasha.

Read more

Si mund ti organizoj fotot e mia digitale?

“ kam shume foto te shperndara ne shume pajisje: kompjuter,tablet,celular etj. Do me pelqente ti kisha te gjitha ne te njejtin vend. Kush eshte menyra me eficente per ta bere? Kam degjuar per google+,Picasa, Flicks,Media Monkey”

Ne qofte se keni nje kompjuter ai eshte vendi me i pershtatshem per ti ruajtur. Sigurisht meqenese ato jane te pazevendesueshme ju duhet ti ruani ne me shume se nje vend. Ketu vlen edhe rregulli: ne sa me shume vende ti mbani te ruajtura fotografite aq me mire.
Vendosja e tyre ne te njejtin vend apo ne te njejtin folder eshte shume e thjeshte pasi keni vendosur si ti organizoni. Zgjedhja perfundimtare varet nga koleksioni i fotove qe keni. Nese jeni te specializuar ne disa tema fotografie mund ti kategorizoni ato sipas subjektit. Por opsionin me i mire per shumicen e njerzve eshte ruajtja e fotografive sipas dates kur jane bere.

koleksion fotosh

Ruajtja sipas dates

Ne fakt disa aparate fotografike e bejne vete kete gje. Per shembull Canon G15 ve muajin tek numri i folder-it 123__09, 124__10 dhe keshtu me radhe. Nese jeni profesionist apo ju pelqen te beni shume fotografi atehere mund te beni nje folder per cdo dite. Shumica e njerzve duhet te kene nje folder per cdo muaj. Me e arsyeshme eshte te kesh 50-250 foto ne cdo folder ndersa 500-1000 jane shume.
Kompjuteri juaj mund ti klasifikoje fotot me daten ne cilen jane shkrepur, sepse data ruhet ne etiketimin brenda imazhit ne formatin Exif (Exchangeable image file format).

Read more

Aparatet me te mire fotografik per 2014

Po perpiqeni te zgjidhni nje aparat fotografik? Zhvillimet e fundit te teknologjise e kane bere zgjedhjen akoma me te veshtire. Tashme nuk keni nevoje te blini nge aparat profesional  DSLR per te pasur fotografi cilesore. Edhe me nje aparat fotografik te thjeshte mund te arrini kualitet serioz ne fotografite qe beni, mjafton te dini cfare po kerkoni. Keni nevoje per disa keshilla? Keni ardhur ne vendin e duhur.

Aparatet fotografik me te mire Kompakt dhe Bridge

Sony
Aparati fotografik me i mire per fotografet e rinj entuziaste | Sony RX100 III

Read more

15 Faqet me te mira per te mesuar online FALAS

Nuk ka rendesi nese jeni 5 vjec apo 95 vjec, interneti ka shume mundesi per te ofruar. Sidomos kur behet fjale per edukimin, resurset e internetit jane te panumerta. Mbi te gjitha, shume faqe web-i me kualitet jane plotesisht falas. Nga historia deri te kodimi,nje edukim ekselent falas ju pret ne 15 faqet e web-it te listuara me poshte.

1. Coursera

Coursera-e1421802511804

 

Coursera.org eshte nje faqe web partnere me shume universitete dhe organizata neper bote. Kjo faqe ju sjell shumellojshmeri temash dhe prespektivash.. Coursera eshte mjet shume i fuqishem per edukimin online dhe perfshin gjithashtu kurse nga disa nga universitetet me te mira boterore. Coursera eshte shume e dobishme nese po kerkoni te studioni tematika te ndryshme ose nese deshironi kurse nga shkolla te ndryshme.

2. Khan Academy

Khan-Academy

Duke qene partnere me shume kolegje, akademia Khan ofron nje faqosje shume mire te organizuar dhe shume te dobishme. Duke u kujdesur per shume kurse ne internet, Akademia Khan ofron nje detajim mbreselenes rreth shume temave. Akademia Khan eshte lehtesisht e perdorshme dhe kjo ju lehteson akoma me teper edukimin e vazhdueshem.

3. Open Culture Online Courses

Open-Culture-Online-Courses-

 

Nese po perpiqeni te gjeni materialet qe ju nevojiten, provoni te hapni listat e kurseve online te Open Culture. Faqja permban rreth 1000 leksione,video apo incizime nga univerisitet ne gjithe boten. Kjo faqe permban shume materiale qe gjenden vetem ne faqet private te universiteteve, dhe jane shume mire te kategorizuara. Kjo do te thote se ju mund te gjeni qindra kurse universitare pa qene nevoja qe te kerkoni vecanerisht ne cdo faqe interneti individuale te universiteteve . Lista e Open Culture permban kurse nga Anglia, Australia, Wales dhe shume universitete shteterore amerikane. Pra mund te themi qe eshte nje resurs i dobishem per te gjetur kurse edukuese.

Read more

Keni veshtiresi per te zgjidhur problemat e matematikes? Photomath mund ti zgjidhe per ju.

Pse te lodheni per te zgjidhur ekuacione matematikore kur nje aplikacion ne celular mund te beje punen per ju. Nese jeni duke bere detyrat e matematikes dhe dikush apo dicka ju jep zgjidhjen a quhet ky kopjim?

Te gjithe kemi makina llogaritese ne celular por aplikacioni me i fundit Photomath i ben gjerat ne nje menyre tjeter? Duke instaluar Photomath ne celularin tuaj ju mjafton vetem te drejtoni kameren e smartphone-t drejt problemit matematikor qe duhet te zgjidhni dhe ne pak sekonda do te merrni pergjigjen e sakte.

Photomath eshte falas dhe mund ta gjeni ne itunes dhe ne telefonat windows.
Besojme shume shpejt do te gjendet nje zgjidhje e ngjashme edhe per telefonat Android. Nderkohe po punohet dhe fjalet jane qe ne fillim te vitit 2015 do mund te perdoret edhe per smartphone-t Android.
Ky aplikacion perdor kameren e smartphone-t tuaj per te skanuar problemin matematikor dhe me ane te njohesit te tekstit ju paraqet zgjedhjen e duhur.

Read more

Pishinat natyrale me te bukura ne bote

Enderroni vende te bukura ku mund te notoni, zhyteni, te perjetoni emocione te forta dhe unike? Larg zhurmes, larg monotonise se perditshme, nga Meksika, Italia, Greqia keto jane pishina natyrale, mrekulli te natyres qe nuk duhen humbur.

Uje ngjyre smerald apo blu, midis shkembinjve, prane detit apo nen ujevara, pamja e tyre eshte spektakolare dhe origjinale.

Ja cilat jane pishinat natyrale me te bukura ne bote:

Pamukkale, Turqi

pamukkale turkey

Ne turqisht do te thote “keshtjelle pambuku” dhe eshte nje nga pasurite natyrore me te famshme ne bote e cila ndodhet ne pjesen jug-perendimore te Turqise, ne province te Denizli. Tarracat me pishina me ujera termale vizitohen nga miliona turiste gjate gjithe vitit. Keto tarraca te bardha jane formuar nga nje shkemb sedimentar i depozituar nga burimet e ujerave te nxehta dhe quhet travertin. Ne kete zone ka rreth 17 burime te ujit te nxehte termal, temperatura e te cilave varion nga 35o-100o.

Si jane formuar keto burime? Levizje te shpeshta tektonike te tokes kane bere qe ujerat e nentokes te dalin ne siperfaqe ne formen e burimeve termale. Cdo sekonde rrjedhin rreth 250 litra uje i nxehte i pasur me karbonat kalciumi i cili kur del ne siperfaqe depozitohet ne formen e gelqeres apo shkembinjve travertine duke dhuruar pamjen e nje kaskade prej akulli.

Nje nga pishinat me interesante eshte “Pishina e Kleopatres” e cila nuk duhet humbur.

Read more