Si te bej nje faqe interneti?

Ka shume menyra per te krijuar nje faqe interneti dhe kjo varet nga njohurite qe keni ju per sa i perket gjuheve te programimit. Menyra me e thjeshte per te krijuar nje faqe interneti pa ia pasur haberin fare gjuheve te programimit si HTML, PHP, ASP etj eshte te krijosh nje BLOG.

screen_website

Cfare eshte nje BLOG?
Nje blog (perqendrim i termave “WEB dhe LOG”) eshte nje faqe interneti e mirembajtur nga nje individ (psh: erickbrockway.com) qe vazhdimisht publikon ne te informacione te ndryshme ne formen e tekstit, fotografive dhe videove. Ne pergjithesi informacionet e futura shfaqen sipas rendit kronologjik. Fjala “Blog” mund te perdoret dhe si folje me kuptimin mirembaj dhe shtoj informacion ne nje blog.
Blogu eshte nje nga menyrat me te perhapura te ndertimit te faqeve te internetit sot, kjo per vete faktin se menyra e krijimit te blogut dhe mirmbajtja e tyre eshte shume e thjeshte dhe mund te behet dhe nga persona qe skane shume njohuri nga gjuhet e programimit te faqeve te internetit.

Si mund te hap nje blog personal falas?
Kjo varet nese doni te keni nje blog personal falas apo te paguani nje tarife mujore per mirembajtjen dhe hostimin e tij.
Nqs doni te krijoni nje blog personal falas ka shume kompani te fuqishme ne internet qe mund tua hostojne blogun falas dhe tju japin nje domain falas.

To learn more about publishing online go to this site: Stage To Scale Pete Vargas now or to this site kbbcourse.com and try to go through all the material offered there or you can go to this site push money app  to learn more about building a knowledge business you can check out this article for an in-depth look head over to Knowledge Business Blueprint and Mindmint Software Review https://www.squareenixmusic.com/knowledge-business-blueprint-review/. Another interesting article on this website is the article about Knowledge Broker Blueprint you can find it here Knowledge Broker Blueprint Review on this article you will learn what how to leverage your knowledge and create a course that you can help thousands of  people.

Per ata qe nuk e dine:
Domain: eshte emri i faqes tuaj me te cilen njerzit do ju kerkojne ne internet si psh yahoo.com ose google.com
Vete fjala yahoo eshte domaini dhe ky domain ka nje tarife mujore per ta patur tendin. Pra nqs ti do te blesh nje domain si zbavitje.com duhet te paguash nje tarife mujore qe varjon nga 7-13$ ne vit. Disa nga faqet ku mund te blesh nje domain jane: Namecheap.com, Godaddy.com, dotster.com, dynadot.com, moniker.com
une personalisht preferoj godaddy.com se me ane te kuponave mund ti blesh domainet per 7.15 $ ne muaj.
Host: eshte vendi ne internet ku do te ngarkohet faqja juaj. Host-i ne vetvete eshte nje server ose kompjuter i cili rri 24 ore ne pune per te bere te mundur qe faqja juaj te shikohet nga te gjithe ne cdo ore te dites. Disa nga hostet me te mire  jane Hostgator.comNameCheap.com HostBluehost.com, hostmonster.com, lunarpages.com nga eksperienca ime dhe e shokeve te mi Hostgator.com  dhe Namesheap.com Host jane nga me te miret dhe kane nje suport shume te mire ne rastin kur keni ndonje pyetje ose problem.

blogger
Le ta nisim atje ku e lame, disa nga kompanite qe ju japin mundesine te hostimit te blogut falas dhe ju japin dhe nje domain ose me sakte nje subdomain falas jane: Blogger.com, WordPress.com. Ju mund te hapni faqen tuaj te pare thjesht duke hapur nje llogari ne njeren nga keto faqe te fuqishme dhe te zgjidhni nje domain falas. Me te thjeshtet per tu perdorur jane blogger (nje sherbim i ofruar nga google.com) dhe wordpress. Tek keto platforma ju nuk keni nevoje te paguani as host as domain. Domaini qe do mund te zini tek keto sherbime do te jete ne formen, faqjaime.blogsopot.com ose faqjaime.wordpress.com e meta e ketyre domaineve eshte se jane pak te veshtira per tu mbajtur mend. Megjithate ekziston dhe alternativa tjeter qe ta blini vete domainin dhe ta hostoni tek blogger.com ose tek wordpress.com, e meta e wordpress.com eshte se kerkon te paguani 17 dollare ne vit per ta mbajtur domainin tek hosti i tyre kjo nuk eshte ndonje shifer shume e larte kur mendon se nje host normal kushton nga 6-10 $ ne muaj dhe se platforma qe ofron wordpress eshte shume e lehte per tu perdorur. Nje disavantazh tjeter i wordpress.com eshte se nuk ju lejon te vendosni reklama si google adsense etj. Megjithate keto jane alternativa shume ekonomike nqs ju doni te beni nje faqe per shkollen, biznesin  apo nje blog personal cfaredo.

Si mund te hap nje blog personal me pagese?
wordpressNqs ju nuk e keni problem per disa dollare ne muaj atehere alternativa me e mire eshte te blini nje host vete dhe nje domain dhe te ngarkoni atje nje script ose platforme blogu te cilat ofrohen falas nga kompani te ndryshme. Platformat me te perdorshme jane: WordPress.org, S9y.org, textpattern.com, movabletype.org, lifetype.net, flatpress.org, loudblog.com te gjitha jane shume te mira dhe shume te thjeshta per tu perdorur mjafton te kesh pak intuite ne perdorimin e  faqeve te internetit dhe te dish pak anglisht. Te mirat e blogjeve me domain te vertete dhe me host me pagese jane te shumta psh: emri i blogut tuaj mund te mbahet mend kollaj sepse nuk do te kete prapashtesa si blogspot.com ose wordpress.com po do te jete thjesht www.zbavitje.com ose www.faqjaime.com, templatet ose ana vizuale jane me te modifikueshme dhe ka shume tema qe ofrohen falas nga keto sherbime per ti dhene blogut tuaj nje pamje te vecante nga te tjerat. Gjithashtu ju mund te beni faqen tuaj shume te modifikime dhe te personalizueshme duke i shtuar sherbime te ndryshme me ante te plugin-eve qe ofrohen perseri falas nga po keto platforma.

Ne kete faqe do te gjeni nje tutorial te detajuar se si te instalosh wordpress ne hostin tend me domainin qe deshiron ti.

Keto ishin disa nga keshillat e mia per ndertimin e nje faqeje interneti, tani sme mbetet gje tjeter vetem t’ju uroj fat te mbare ne ndertimin e faqes tuaj te pare. Per cdo pyetje mund te lini komentet tuaja.

53 thoughts on “Si te bej nje faqe interneti?”

 1. Valon mendoj qe tutoriali i mesiperm ishte mese i qarte…
  Une i kam provuar te dyja metodat edhe ate me blog personal
  falas dhe ate me pagese,dhe per nje fillestar do te keshilloja
  ta nisje njehere me blog falas,personalisht kam perdorur
  http://www.blogger.com, me duket relativisht i thjesht,dhe ke te sqaruar cdo gje atje.Mjafton pak intuit dhe pak vullnet.Pac fat

  Reply
 2. Une do te sponzoroj me hapsire per web (host) dhe adrese .com, .net ose .org (domain) te gjithe ata te cilet kane projekte interesante. Te gjithe ju qe jeni te interesuar, me dergoni projektet tuaja ose idejat ne emailin stancafe@gmail.com dhe ju ofroj hapesire me 1GB webspace, 100GB Bandwidth, PHP, ASP, HTML … cka te doni ju, mjafton qe projekti tuaj te jete interesant dhe legal (nuk ju aprovoj qe te fusni materiale ilegale si software pirat ose materiale pornografike)
  Pres emailet tuaja.

  Reply
 3. me pelqen shume qe ju ndihmoni njerezve per te hapur faqe interneti. do te doja edhe une nje te hapja por nuk di se si ta bej nje gje te tille, keshtu qe do te ju lutesha te me ndihmonit.

  Reply
 4. edhe un deshiroj te hap faq interneti ,por nuk di ju lutem me ndimoni ,se e kam pasion ta hap por nuk di………………… me respekt elona

  Reply
 5. Ka disa lloje faqesh interneti:
  1. statike, qe eshte faqe vetem me html
  2. dinamike, qe eshte ne php, asp.net, jsp…ose ndonje tjeter gjuhe programatizimi.psh.
  3. dhe flash, qe eshte me artistike.

  pervec ketyre ka dhe ca te tjera qe quhen CMS, te cilat jane dinamike dhe jane Open Source.

  si fillim do sygjeroja te merresh me statike, eshte pak me e lehete.
  Pershendetje,
  Keipi

  Reply
 6. Unë jam dizajner i websajtave me html dhe php.
  Problemi eshte se sdi te hap me .com ,net,info.
  Kush don te me ndihmoj email: il.box@hotmail.com
  kam provu me proxy , te hostgator , 1und1, mirpo sme kthejn email se a eshte aktivizuar apo jo.
  kam 2-3 projekte .
  i pari eshte te bej nje webfaqe GameR ku mund ti ndihmoj njerezit me lojra te ndryshme me tutoriale , i dyti per filma te ndryshem qe do i perkthej i treti per design.

  Reply
  • qe te hapesh nje faqe interneti:
   – e para esht te rezervosh domain name me .com ose .net nga nje domain registration services si esht domain.com.

   – e dyta esht te mbyllesh nje hosting service si esht hostgator, godady, hostmonster dhe shum te tjera.

   – kur mbydh nje hosting services te jep dy emra servers qe quen nameservers dhe ku do behen hosting sitet qe do besh upload.

   – shkon pas atje qe ke reservuar domain name dhe ndryshon namserveret me ata te hosting services tend.

   – pasi ke ndryshuare nameserveret shkon te hosting dhe ben create nje domain te ri atje kreon nje FTP account per the hipour faqet e siteti qe ke krijuar.

   – pasi ke krijuar domainin mund te kriosh database dhe e-mail per ate domain dhe te besh upload faqet e sitet ndermjete FTP accountit qe kriove per

   – po i ke ber te gjith sakt per 24ore me 48ore kaq mer qe te informohen DNS services dhe siti do duket ne internet

   me fale per shqipen po kam shum koh pa e praktikuar
   ank-dev

   Reply
 7. o njerz po qysh mi ble qeta kuponat a duhet me pas xhirollogari ne bank a ..??
  edhe qeto HTML p.sh un po du me kriju vet normal p.sh vet krejt pi xeros ( 0 )
  ku duhet me hi mi shkru ato senet se e di qka duhet me shkru krejt llug osht po ku duhet bee n’qka ne notebook smunesh ne internet me naj google t’prishtt smunesh veq ku duhet be kallxoni tani e ndreqi ni faqe per veti folni be kallxoni

  Reply
 8. I vlersoj ato cka thoni me larte
  shume tutorial i sakte per te gjith
  Tani 1 pyetje kam dhe nese mundeni te me jepni nje shpjegim do ju jem shum mirenjohes ,
  ka mundesi dikush nga ne te krijoje nje server ne komputerin e tije ,dhe si,,,?, dhe a mundemi me mbase te kemi nje domain tonin free i cili do ruhet ne serverin qe kemi krijuar(host)
  gjithmon pa qene mundesia te paguaj dike per domain dhe host
  a behet e mundur nje dicka e tille ,
  mund te me jepni ndonje link me tutorial te hollesishem rreth kesaj ceshtjeje ,qoft edhe mendimin tuaj nese e keni idene nga nje gje e tille
  …………………….
  pres per nje pergjigje tuajen
  Faleminderit.

  Reply
  • Z3q0 do te kushtoj me shum te besh hosting ti se sa te paguashe nje (hosting provider). Domain to ta paguash nuk ke se si ta shpetosh pos per hosting po do ta besh vet duet te mesosh te besh administrim nje linux Server( CentOS ose Ubundu server) dhe the besh set up nje DNS server dhe nje web server te duet te blesh dhe nje ose dy nuk e di me saktesi static IP per DNS severin nga compania kai te jep internet. nje gje negative per te te bere hosting vet esht shpejtesia e uplodit ne lidhjen e internetit qe ke se kompanit e hosting kan shum uploading speed. nuk e di ne dndimova ndonje cik po nuk e di se si mund ta shpqgoja ndryshe.

   Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.