Makina me e re : Tata 2000 $. Automjeti Nano mbush rruget e Indise kete vere te nxehte.

Prodhimi i shumepritur nga automjetet Tata Nano pritet te mbushe rruget kete korrik. Makina Tata Nano do te beje buje ne treg pas prezantimit te saj vetem nje vit me pare. Sipas lajmeve me te fundit nga Reuters makina me e lire ne treg (qe kushton rreth 100,000 rupee, ose 1,980 dollare) pritet te jete … Read more

BMW 750Li e vitit 2009

Vjeshten e kaluar kur ne Paris Motor Show u prezantua BMW 7, BMW 5 mbante rekordin e shitjeve per BMW.Megjithese seria e 7 shenoi nje moment historik ne departamentin e shitjeve , dizenjimi I saj ishte kritikuar ne prezantimin e vitit 2001. Nese nga jashte nuk ishte mjaft sulmuese (per disa) BMW e re me sistem iDrive beri qe te merziten shume recensues dhe pronare.

BMW 2009
Per 2009 thuhet se BMW planifikon te shfaqe brezin e katert te mrekullive te saj . Nderkohe qe asgje nuk eshte me subjektive se sa stilimi , kontrolli ka nje ndikim ne eksperiencen e pergjithshme.

Read more

Audi R8 V10 Supercar eshte makina e pare e pajisur 100% me LED

Ne 4 janar 2009 u hapen librat e porosive per makinen 315 km/h Audi R8 duke e bere ate makinen e pare ne bote me te gjitha dritat me LED ( feneret e perparem, dritat e udhetimit diten, sinjalet e kthimit, stopat e frenimit).

audi_r8_2

LED do te thote (light emitting diode ) nga anglishtja diode qe emeton drite, LED-et jane dritat e se ardhmes sepse ato jane te fuqishme, kane nje shperndarje drite homogjene dhe jane kater here me kursimtare se llambat halogjene qe perdoren zakonisht, gjithashtu kane nje jetegjatesi shume te madhe.

Read more

BMW Z4 e re e vitit 2010

BMW ka nxjerre ne internet fotot e Z4-es te ridizenjuar e cila do te shfaqet tek Auto Show i Detroid muajin tjeter, Z4-ra do te jete me dy versione SDrive30i dhe SDrive35i, makina eshte ridizenjuar komplet brenda dhe jashte.
bmw-z4-blu
Pervec motorrit te ri 3.0 litra, Z4-ra e re do te kete dhe nje numer te madh permirsimiesh mekanike duke perfshire ketu dhe opsionin e nje kutie shpejtesie me 7 marshe dhe dopjo freksion. Gjithashtu catia prej alumini dy pjeseshe qe hapet eshte nje opsion qe eshte huazuar nga BMW Z8. Fytyra e versionit te ri te Serise 7 eshte evidente sic jane dhe driatat e mbrapme te frymezuara nga seria 6.

Read more

Ford MyKey lejon prinderit te kontrollojne ngarjen e makines nga femijet e tyre


Shqip
Nuk eshte ekzaktesisht nje shkurtim i opsioneve per prinderit qe duan te kontrollojne ngarjen e makines se femijve te tyre por Ford kerkon ti coje gjerat pak me larg me sistemin e tij te ri “My Key” ose “Celsi im”.E vendosur te debutoje ne Focus-in Coupe te 2010 dhe ne shume tipe te tjera makinash focus pas kesaj.
Sistemi “My Key” do tu lejoje prinderve te kufizojne shpejtesine maksimale te makines se tyre deri ne 130 km/h

Read more