BMW Z4 e re e vitit 2010

BMW ka nxjerre ne internet fotot e Z4-es te ridizenjuar e cila do te shfaqet tek Auto Show i Detroid muajin tjeter, Z4-ra do te jete me dy versione SDrive30i dhe SDrive35i, makina eshte ridizenjuar komplet brenda dhe jashte.
bmw-z4-blu
Pervec motorrit te ri 3.0 litra, Z4-ra e re do te kete dhe nje numer te madh permirsimiesh mekanike duke perfshire ketu dhe opsionin e nje kutie shpejtesie me 7 marshe dhe dopjo freksion. Gjithashtu catia prej alumini dy pjeseshe qe hapet eshte nje opsion qe eshte huazuar nga BMW Z8. Fytyra e versionit te ri te Serise 7 eshte evidente sic jane dhe driatat e mbrapme te frymezuara nga seria 6.

bmw-z4-kabriole
Shume vemendje i eshte kushtuar pamjes se jashtme te Z4-es dhe kjo per nje arsye te forte, sepse jo gjithmone revolucioni i dizenjos se BMW ka qene estetikisht i sukseshem te pakten ne syte e fansave te BMW. Por tani duket se dora e dizenjuesit te BMW Adrian van Hooydonk i ka bere per vete fansat e BMW.

bmw-z4-pjesa-e-brndshme
Pjesa e brendshme e makines eshte me e kenaqshme nga ana estetike dhe ka shume permiresime nga ana e perdorimit dhe komfortit. Bien ne sy frenat e dores te cilat jane kthyer ne elektronike, jane prezent marshet automatike me te fundit nga BMW, sistemi iDrive eshte shfaqur per here te pare tek Z4-ra i cili komandohet me ane te nje ekrani LCD 8.8 polsh me rezolucion 1280×480 piksel, gjithashtu eshte vendosur dhe nje hard disk 80GB nga te cilat 15 GB jane vetem per muziken. Nje sistem muzike me 14 bokse prej 650 wat-esh eshte ne listen e opsioneve te kesaj vogelusheje.

motorri

BMW Z4 ofrohet me zgjedhjen e dy motorreve ne vije te drejte me 6 pistona prej 3.0 litrash. Motorri tek SDrive30i zhvillon nje fuqi prej 255 kuaj fuqi me 6600 rotullime per minute. Cifti maksimal prej 298 Njuton metra arrihet ne 2600 rpm. Makina pershpejton nga vendi ne 100 km/h ne 5.6 sekonda.

bmw-z4-dite-me-shi
Motorri me i fuqishem me dopjo turbine sDrive35i ka nje fuqi maksimale pre 300 kuaj fuqi ne 5800 rrotullime per minute. Motorri arrin ciftin maksimal prej 406 njuton metrash ne nje kufi shume te gjere xhirosh (nga 1400 deri ne 5000 rpm). Sprinti deri ne 100 km/h kapet per 5.0 sekonda.

bmw-z4-pjesa-e-prapme
BMW thote qe eshte motorri i pare ne vije te drejte qe vjen me dy turbina, injeksion i precizionit te larte dhe i teri ne alumin. I gjithe motorri peshon vetem 161 kilogram.

bmw-z4-3
Shpejtesia maksimale eshte e limituar ne menyre elektronike deri ne 210 km/h ( ose 240 km/h kur eshte e pajisur me asset sportive).

catia
Catia e Z4-es e cila eshte ne gjendje te zhduket ne vetem 20 sekonda premton izolim me te mire termik dhe nga zhurmat e jashtme se paraardheset e saj. Ajo gjithashtu rrit vizibilitetin dhe estetiken.
E krahasuar me modelet e meparshme dritaret anesore jane 40% me te medha dhe siperfaqja e shikimit ne dritaren e mbrapme eshte rritur me 52%, duke e rritur shikueshmerine nga te gjitha anet me 14 perqind.

Shijoni fotot e meposhtme.

bmw-z4-feneri

bmw-z4-fytyra

bmw-z4-prapa

bmw-z4-bagazhi

9 thoughts on “BMW Z4 e re e vitit 2010”

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.