Mercedes-Benz GLA paraqitet ne Motor Show-n e Shanghai

Mercedes-Benz ka zbuluar modelin GLA kompakt SUV perpara debutimit te pergjithshem zyrtar ne Motor Show-n e ketij muaji ne Shangai. Kompakti SUV do te konkuroje me BMW X1 dhe  Audi Q3. Ky Model Crossover eshte e bazuar ne platformen MFA (Modular Front Architecture) te kompanise. Kompakti SUV eshte kapur nga lentet e aparateve gjate testeve disa here keto muajt e fundit,  dhe pritet qe versioni i gatshem per prodhim do te shfaqet ne ekran tek ky Motor Show.

Mercedes-Benz-CLA

Read more

Ferrari Prezanton modelin e ri “La Ferrari” ne Geneva Motor Show

Ferrari La Ferrari Pamje Anesore

Keto jane imazhet e para e super makines se re te Ferrarit te quajtur La Ferrari.

Me emrin e kodifikuar F150, Makina qe zevendeson Enzo-n ne maje te Hierarkise se Makinave te Ferrarit u Shfaq kete jave ne Geneva Motor Show 2013, duke vjedhur lehtesisht vemendjen e shikuesit nga makinat e tjera qe debutuan aty.

Konfirmohet qe makina eshte hibride me dy motorre, nje eshte benzine ne forme V me 12 pistona dhe 789 kuaj fuqi dhe gjithashtu ka nje motor elektrik me 160 kuaj fuqi. Makina ka 7 marsha me dopjo freksion.

La Ferrari nuk ka shifra ekzakte te deklaruara akoma por dihet qe shkon nga 0 -100 km/h ne me pak se 3 sekonda (numra kto te dhena nga Ferrari) dhe ka nje shpejtesi maksimale prej 330 km/h.

Read more

Makina Me e Shpejte ne Bote: Top Lista per 2012-2013

Ndersa shumica prej nesh thjesht mund te enderrojne qe te kene makinen me te shpejte ne bote, disa te tjere do bejne c’te munden qe te posedojne shpejtesine me te madhe.

Keto jane 10 makinat me te shpejta ne bote qe lejohen ne rruge dhe qe jane sot per sot ne shitje (modele te prodhuara si dhe modele te modifikuara). Renditja eshte bere sipas shpejtesise maksimale te matur (Shpejtesite teorike nuk vlejne).

Makinat me te shpejta ne bote:

1. Bugatti Veyron Super Sport: 429 km/ore , 0-100km/ore ne 2.4 sekonda. Motorr alumini me kend te ngushte W16 (forme W me 16 pistona) 8.0 litra me 1200 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 2’400’000$. Megjithese Bugatti Veyron e humbi titullin si makina me e shpejte ne mars te vitit 2007, titull qe u mor nga SSC Ultimate Aero, Bugatti sfidon rekordin ne Gjermani ne korrik 2010 me nje version Super Sport te ri dhe ky Veyron merr perseri titullin si makina me e shpejte ne bote me nje shpejtesi prej 429 km/h. Bugatti Veyron original ka nje shpejtesi maksimale prej 407 km/h dhe me nje cmim prej $1’700’000, fuqia e saj eshte 1001 kuaj fuqi.

bugatti veyron super sport

Vendi Nr 2 eshte nje barazim midis dy makinave me shpejtesi maksimale prej 418km/h!

Read more

Mercedes Benz B Klas qe punon me Gaz Natyral do te shfaqet ne Paris

Nje version me ekologjik I Klasit B te merceds I emeruar B200 Gaz Natyral do ti prezantohet zyrtarisht publikut kete muaj gjate Show-t te Motorreve ne Paris (Paris Motor Show)
Sipas Ndertuesit Gjerman te Makinave, ky do te jete modeli i pare B-klas qe do te kete shasine modulare Energy Space ne te cilen shtohet nje dysheme e dyte poshte ndenjeses se prapme ne menyre qe te krijohet hapsire per nje serbator te madh me gaz natyral ose per dy serbatore te vegjel. Serbatori I gazit mund te mbaje deri ne 125 litra gaz natyral dhe kur krahasohet me versionin me benzine ky model eshte 50% me shume efektiv ne kursimin e karburantit dhe leshon 16% me pak CO2.

mercedes benz B200 me gaz natyral

 

Read more

Shfaqet Volkswagen Golf 7 – Imazhet e Para dhe Opsionet qe Ofron

Para debutimit tek Motor Show i Parisit e paevitueshmja me ne fund ndodhi – imazhe dhe detaje te Volkswagen 7 kane filluar te shfaqen ne internet. Imazhet tregojne nje Golf te Ri qe ka nje dizenjim pak me te evoluar se modeli i vjeter 6 dhe nuk ngjan me nje dizenjim te ri nga fillimi. Ngjashmerisht edhe pjesa e brendhsme e makines eshte nje evolucion I lehte i kabines se makines aktale golf 6.

Volkswagen i Ri Golf 7

 

MOTORRET:
Golf 7 ne fillim do te ofrohet me mundesine per te zgjedhur midis 4 motorreve; 2 motorre PSI benzine dhe 2 TDI Diesel, te gjithe keta motorre ofrojne teknologji ne kursimin e energjise si opsioni start/stop i cili kursen karburantin kur ndalojme ne semafor gjithashtu ata kane dhe opsionin e rekuperimit te energjise nga frenat:
– Motorri 1.2 Litra TSI benzine zhvillon nje fuqi prej 63 kW ose 84.5 HP (Kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mesatar prej 4.9 L/100km dhe nje ndotje CO2 prej 113 g/km.
– Motorri 1.4 Litra TSI Benzine zhvillon nje Fuqi prej 103 kW ose 138 HP (kuaj Fuqi) dhe ka nje konsum mestar prej 4.9 L/100km dhe ndotje CO2 112 g/km. Ky motor ka gjithashtu dhe teknologjine e ç’aktivizimit te pistonave ne menyre qe te mbaje konsumet e ulta dhe nje ndotje te ngjashme me Motorrin 1.2 litra TSI.

Read more

BMW Z4 e re e vitit 2010

BMW ka nxjerre ne internet fotot e Z4-es te ridizenjuar e cila do te shfaqet tek Auto Show i Detroid muajin tjeter, Z4-ra do te jete me dy versione SDrive30i dhe SDrive35i, makina eshte ridizenjuar komplet brenda dhe jashte.
bmw-z4-blu
Pervec motorrit te ri 3.0 litra, Z4-ra e re do te kete dhe nje numer te madh permirsimiesh mekanike duke perfshire ketu dhe opsionin e nje kutie shpejtesie me 7 marshe dhe dopjo freksion. Gjithashtu catia prej alumini dy pjeseshe qe hapet eshte nje opsion qe eshte huazuar nga BMW Z8. Fytyra e versionit te ri te Serise 7 eshte evidente sic jane dhe driatat e mbrapme te frymezuara nga seria 6.

Read more

Ford MyKey lejon prinderit te kontrollojne ngarjen e makines nga femijet e tyre


Shqip
Nuk eshte ekzaktesisht nje shkurtim i opsioneve per prinderit qe duan te kontrollojne ngarjen e makines se femijve te tyre por Ford kerkon ti coje gjerat pak me larg me sistemin e tij te ri “My Key” ose “Celsi im”.E vendosur te debutoje ne Focus-in Coupe te 2010 dhe ne shume tipe te tjera makinash focus pas kesaj.
Sistemi “My Key” do tu lejoje prinderve te kufizojne shpejtesine maksimale te makines se tyre deri ne 130 km/h

Read more