BMW 750Li e vitit 2009

Vjeshten e kaluar kur ne Paris Motor Show u prezantua BMW 7, BMW 5 mbante rekordin e shitjeve per BMW.Megjithese seria e 7 shenoi nje moment historik ne departamentin e shitjeve , dizenjimi I saj ishte kritikuar ne prezantimin e vitit 2001. Nese nga jashte nuk ishte mjaft sulmuese (per disa) BMW e re me sistem iDrive beri qe te merziten shume recensues dhe pronare.

BMW 2009
Per 2009 thuhet se BMW planifikon te shfaqe brezin e katert te mrekullive te saj . Nderkohe qe asgje nuk eshte me subjektive se sa stilimi , kontrolli ka nje ndikim ne eksperiencen e pergjithshme.

Duke verejtur pergjate tre dekadave te te 7 serive , eshte per te ardhur keq qe prodhimi i fundit ishte nje perjashtim persa i perket stilit. Modeli i 2009 duket sikur ka evoluar direkt nga modeli E38, por eshte i modernizuar dhe njihet direkt si nje BMW moderne. Skuadra e dizenjimit, e udhehequr nga Adrian Van Hooydonk,krijoi nje makine te madhe por qe te krijonte pershtypjen e gabuar ne syte e njerzve sa mund te ngaterrohej me nje nga motrat e saj me te vogla.

BMW 750

BMW 750BMW 750BMW 750BMW 750BMW 750

Kombinimi i parakolpit te shkurter dhe te varur, rrotat 19 inc dhe kabina e maksimizuar bejne qe me sy makina te duket si e tkurrur. Ajo nuk ka asnje nga shtesat e ponderuara te modelit te perpunuar fale eliminimit te Bangle-but dhe llambave droopy dog. Kapaku i siperm (kofka) vjen i harkuar dhe i terhequr per nga feneret e perparme nderkohe nga ana tjeter shohim nje lidhje te cepave te fenereve te perparme me cepat korrespondues te pjeses se fenereve te prapme. Kalibri 205 inch vihet re vetem nese i afrohesh 750 dhe e ve re me kujdes(me vemendje)BMW 750

Ne kete segment do te veme re pjesen e brendshme te makines .Me te gjitha makinat moderne sidomos me makinat e klasit te pare hasim perdorimin e gjere te llojeve te ndryshme te pajisjeve. Per fat te keq cdonjera prej ketyre tipareve te reja eshte bere funksion i nevojshem i kontrollit multifunksional te sistemit te butonave dhe lidhjeve te sistemit. Keshtu ne panelin e aparaturave shfaqen nje mori celesash. BMW vendosi perdorimin e sa me pak celesave te tille dhe shpiku sistemin e ri iDrive per brezin e katert te BMW-se se re seria 7.Duke shtuar nje celes per te kontrolluar funksionet perkatese te automjetit , BMW u perpoq qe seria e re e luksit e dale ne treg te kshte nje sistem operativ modern po aq sa dhe kompjuterat e rinj.

bmw-750-2009

2009-bmw-750li2009-bmw-750li-wheel2009-bmw-750li-back-light

Ne praktike pjeset elektronike te iDrive funskionojne ashtu sic u reklamuan ne fillim dhe koncepti I nje kontrollori te vetem qe me ne fund ka gjetur rrugen e tij ne ofertat e shumta dhe te pafundme te automobilave te tjere perfshijme ketu Audin dhe Honden.

Njerezit e mesuar me X-Box 360 do te ndjehen mire edhe me teknologjine e re iDrive.Eshte e thjeshte ta gjesh ate cka kerkon pa qene nevoja te shkulesh floket nga nervat dhe sikleti. iDrive eshte shoqeruar i kombinuar nga nje monitor 10.2 inch i cili eshte ne vetvete nje mjet qe te sjell argetim jo vetem kur e shijon por edhe kur e perdor. Por serisht nuk eshte perfekt. Ndryshe nga sistemi qe prezantoi Ford ne vitin 2008 i cili pranonte komandat me ze pa qene nevoja e perdorimit te duarve qe te shtypje butona te tere per te dhene komanden e deshiruar , komanda zanore e BMW 750 (megjithese eshte saktesisht e njohur) te con ne sistemin e menuse. Kur shtypim butonin qe te japim nje komande me ze dhe me pas themi ‘’navigation’’(‘’lundrim’’) atehere kalojme tek sistemi navigation. Duke thene ‘’points of interest’’ (‘’problemi yne , interesi’’) shkojme menjehere ne menune e duhur por me pas ndalon gjithcka duke na u dhene udhezimi qe te vazhdojme duke perdorur sistemin iDrive. Ndersa dashurohemi gjithnje e me shume me iDrive dhe me sistemin e tij te kontrollit i themi inxhiniereve qe jane marre me kete gje se kane bere nje pune te tmerrshme me butonat dhe komandat. Tashme eshte koha qe ta perfundojne ate.

2009-bmw-750li-inside-view

Aspekte te tjera te brendise se BMW jane nje kthim ne rrenjet e verteta te BMW. Nga vitet ’70 deri ne vitet ’90 kroskotet e BMW-ve kane qene te anuara nga ana e shoferit. Kete dekade pjesa e kroskotit eshte bere me e shtrire duke i dhene ne kete menyre pasagjerit me shume akses. Fatmiresisht seria 7 e re sjell perseri fokusin tek shoferi duke sjelle marshin nga kolona e timonit qe ka qene (ne serine 7 te meparshme) tek qendra e sediljeve te perparme.Per fat te keq eshte i njejti marsh elektronik qe i pershtatet X5 dhe X6 me nje seri butonash ne maje dhe nje buton tjeter anash qe duhet shtypur nese marshi eshte ne ecje apo ne indietro (drive or reverse)Nese e perdorni per nje kohe te gjate ju padyshim qe do te mesoheni me te por eshte ende nje dicka si nje nderhyrje e vazhdueshme krahasuar me arredimin tradicional ‘’PRND’’

2009-bmw-750li-marshi2009-bmw-750li-kroskoti

2009-bmw-750li-kilometrazhi2009-bmw-750li-foto