Mercedes-Benz GLA paraqitet ne Motor Show-n e Shanghai

Mercedes-Benz ka zbuluar modelin GLA kompakt SUV perpara debutimit te pergjithshem zyrtar ne Motor Show-n e ketij muaji ne Shangai. Kompakti SUV do te konkuroje me BMW X1 dhe  Audi Q3. Ky Model Crossover eshte e bazuar ne platformen MFA (Modular Front Architecture) te kompanise. Kompakti SUV eshte kapur nga lentet e aparateve gjate testeve disa here keto muajt e fundit,  dhe pritet qe versioni i gatshem per prodhim do te shfaqet ne ekran tek ky Motor Show.

Mercedes-Benz-CLA

Ky SUV kompakt eshte nje model krejt i ri nga prodhuesi i madh Gjerman  per te terhequr kliente te rinj, me teper se modelet tradicionale te kompanise te preferuar nga klasa e biznesit. Raportimi i mediave sugjeron qe modeli crossover do te dale ne shitje ne Ameriken e Veriut ne fillim te 2014. Pritet qe GLA do te fuqizohet nga i njejti motorr qe eshte vendosur tashme ne modelet e tjera te bazuara ne platformen MFA. Crossover-i ka gjasa te kete nje motor benzine me kater cilindra 2 litra i cili do te ofroje nje llojshmeri te gjere fuqish nga 122 kuaj fuqi deri ne 211 kuaj fuqi, dhe nje motor nafte te te njejtit kapacitet qe zhvillon 170 kuaj fuqi. Thuhet gjithashtu se modeli GLA crossover do te ndaje shumicen e perberesve te tij me modelin A-Class , B-Class dhe CLA  gje e cila ndihmon per te mbajtur shpenzimet nen kontroll.

Benz-Mercedes-GLA

Koncepti GLA shenon nje qasje te re per ne ne segmentin SUV kompakt- i cili eshte sportiv dhe me 2 dyer,” thote Joachim Schmidt , drejtori i shitjeve dhe marketingut tek Mercedes-Benz. SUV kompakti GLA vjen me opsionin e rrotave te parme aktive. Makina gjithashtu do te beje rrugen e saj ne industrine e makinave indiane per te rivalizuar   BMW X1 dhe AUDI Q3 ne 2014-15.

Image Credit – AutoWeek

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.