Makina Me e Shpejte ne Bote: Top Lista per 2012-2013

Ndersa shumica prej nesh thjesht mund te enderrojne qe te kene makinen me te shpejte ne bote, disa te tjere do bejne c’te munden qe te posedojne shpejtesine me te madhe.

Keto jane 10 makinat me te shpejta ne bote qe lejohen ne rruge dhe qe jane sot per sot ne shitje (modele te prodhuara si dhe modele te modifikuara). Renditja eshte bere sipas shpejtesise maksimale te matur (Shpejtesite teorike nuk vlejne).

Makinat me te shpejta ne bote:

1. Bugatti Veyron Super Sport: 429 km/ore , 0-100km/ore ne 2.4 sekonda. Motorr alumini me kend te ngushte W16 (forme W me 16 pistona) 8.0 litra me 1200 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 2’400’000$. Megjithese Bugatti Veyron e humbi titullin si makina me e shpejte ne mars te vitit 2007, titull qe u mor nga SSC Ultimate Aero, Bugatti sfidon rekordin ne Gjermani ne korrik 2010 me nje version Super Sport te ri dhe ky Veyron merr perseri titullin si makina me e shpejte ne bote me nje shpejtesi prej 429 km/h. Bugatti Veyron original ka nje shpejtesi maksimale prej 407 km/h dhe me nje cmim prej $1’700’000, fuqia e saj eshte 1001 kuaj fuqi.

bugatti veyron super sport

Vendi Nr 2 eshte nje barazim midis dy makinave me shpejtesi maksimale prej 418km/h!


2. Hennessey Venom GT 418 km/ore, 0-100 km/ore ne 2.5 sekonda, ka nje motor 6.2 Litra LS9 V8(ne forme V me 8 pistona) dopjo turbine qe prodhon 1200 kuaj fuqi dhe nje cmim prej 950’000$. Venom GT ka akoma per tu provuar dhe testuar, ajo mund te shkoje deri ne 442km/h. Kjo mund te jete konkuruesja me e ngushte e Veyron Super Sport.

Hennessey Venom GT

2. Koenigsegg Agera R: 418km/ore , 0-100 km/ore ne 2.9 sekonda, ka nje motor 5.0 litra me dopjo turbine V8 (ne forme V me 8 pistona), dhe zhvillon nje fuqi prej 1099 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 1’600’000$. Nqs jeni tip sportiv Agera R mund te kete si opsion nje Kuti ne Cati per skite dhe goma dimri, mgjt nuk me duket e pershtatshme per gjera te tilla. Megjithese Agera R ka nje Shpejtesi maksimale teorike shume te madhe, shpejtesia aktuale e testuar eshte 418 km/h. Pritet qe kjo makine bore te jete armiku me i madh i Bugatti-t ne 5 vitet e ardhshme.

Koenigsegg Agera R

Kemi nje barazim dhe per vendin nr 3.

3. SSC Utimate Aero: 413 km/ore, 0-100 km/ore ne 2.7 sekonda. Motorr V8 dopjo turbine me 1183 kuaj fuqi, cmimi baze eshte 654’400$. E testuar ne mars te 2007 nga Organizata e Rekordeve Boterore Guinness SSC Ultimate Aero ishte makina me e shpejte ne bote nga mars 2007 ne korrik 2010. Ne mars 2011 , Koenigsegg Agera R gjithashtu ja kaloi asaj duke e kaluar kete makine amerikane ne vendin e 3-te. Shelby Supercars do te vazhdoje perpjekjet e saj qe te rimarre titullin si makina me e shpejte dhe makina e tyre e re SSC Tuatura mund te jete makina e duhur ( na duhet vetem te presim).

SSC Ultimate Aero

 

3. 9ff GT9-R: 413 km/ore, 0-100 km/ore ne 2.9 sekonda, ka nje motor 4.0 litra V6 (ne forme V me 6 pistona) me dopjo turbine dhe cmimi baze eshte 695’000$. E bazuar tek Porche 911 modeli 9ff GT9-R version me 1120 kuaj eshte e limituar ne 20 njesi dhe pamja e jashtme mund te modifikohet sipas kerkesave te bleresit.

9ff GTR 9

 

4. Saleen S7 Twin-turbo: 399 km/ore, shkon nga 0-100 km/ore ne 2.8 seonda. Motorri eshte komplet alumini me dopjo turbine V8 (ne forme V me 8 pistona) me 750 kuaj fuqi, cmimi baze eshte 555’000$. Elegante dhe aggressive do te donit ta merrnit ne xhiro pa fund.

Saleen S7 Twin Turbo

5. Koenigsegg CCX: 394 km/ore, shkon nga 0-100 km/ore ne 3.2 sekonda. ka nje motor me kend 90 grade ne forme V me 8 pistona dhe me nje fuqi 806 kuaj, Cmimi baze eshte 545’568$. E prodhuar ne Suedi eshte vellai i mad hi Agera R dhe ka humbur vetem kundrejt 4 super makinave ne bote.

Koenigsegg CCX

 

6. McLaren F1: 386 km/ore, shkon nga 0-100km/ore ne 3.2 sekonda, Motorr BMW S70/2 me kend 60 grade V12(ne forme V me 1 pistona) me 627 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 970’000$. Makina me e shpejte ne shekullin e 20-te me duar qe duken si krahe lakuriqi nate. Mbase Batman duhet te porosise nje dh eta lyeje te zeze.

Mclaren F1

7.Zenvo ST1: 374km/ore , shkon nga 0-100 km/ore ne 2.9 sekonda. Motorri 7.0 litra dopjo turbine V8 qe gjeneron 1104 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 1’225’000. Kjo eshte super makina e pare 100% Daneze nga Zenvo Automobile ne kerkim te shpejtesise dhe perfeksionit. Kjo makine eshte e limituar ne 15 cope.

Zenvo ST1

 

Kemi prape nje barazim per vendin e tete. me 362 km/ore

8. Gumpert Apollo: 362 km/ore , shkon nga 0-100 km/ore ne 3.0 sekonda, Ka nje motor 4.2 litra V8 (ne forme V me 8 pistona) qe ka 650 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 450’000$. Gumpert deklaron se Apollo eshte dizenjuar ne menyre te tille qe mund te ngase me koke poshte ne nje tynel me shpejtesi rreth 305 km/ore. Sigurisht, kjo nuk eshte testuar akoma.

Gumpert Apollo

8. Noble M600: 362 km/ore, shkon nga 0-100 km/ore per 3.7 sekonda. Motorr Dopjo Turbo 4.4 litra me 650 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 330’000$. Noble M600 eshte nje makine shume sexy. Dizenjo e saj qe nuk terheq vemendje ka disa konture qe nuk therrasin per vemendje ne cdo sekonde te dites.Noble M600

 

Kemi nje barazim tresh per vendin e nente!

9. Aston Martin One-77: 354km/ore , shkon nga 0-100 km/ore ne vetem 3.4 sekonda. Motorri i saj eshte nje 7.3 litersh V12( ne forme V me 12 pistona) me fuqi 750 kuaj. Cmimi baze eshte 1’850’000$. Prodhimi i ketij modeli eshte i limituar ne 77 cope sic e thote dhe emir One-77. Kjo makine eshte misherim i bukurise dhe fuqise te paketuara ne nje.

 

Aston Martin One 77

9. Ascari A10: 354km/ore, shkon nga 0-100km/ore ne 2.8 sekoda. K anje motor 5.0 litra BMW s62 V8 (ne forme V me 8 pistona) me 625 kuaj fuqi. Cmimi i modelit baze eshte 650’000$. Kompania ka planifikuar te prodhoje 50 cope nga kjo supermakie ne fabriken e saj ne Banbury ne Angli.

Ascari A10
9. Lamborghini Aventador: 354 km/ore
, shkon nga 0-100 km/ore ne 2.9 sekonda. Motorr V12 (ne forme V me 12 pistona) me 700 kuaj fuqi, Cmimi baze eshte 379’700$. Sipas Lamborghini Aventador eshte emir i demit qe hyri ne beteje ne Arenen e Saragoses ne 1993. Ky eshte demi me i shpejte ne bote!Lamborghini Aventador LP700 4
Gjithashtu kemi nje barazim tresh per vendin e 10-te.
10. Pagani Zonda Cinque Roadster: 349km/ore, shkon nga 0-100 km/ore ne vetem 3.4 sekonda. Ka nje motorr me dopjo turbine AMG V12 (ne forme V me 12 pistona) qe prodhon 678 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 1’850’000$. Pagano Zonda Cinque Roadster eshte nje version i limituar me 5 cope te prodhuara gjithsej. Eshta supermakina ekzotike me klas te larte dhe eksluzive.Pagani Zonda Cinque Roadster
10. Ferrari Enzo: 349 km/ore
, ka nje start nga 0-100km/ore prej 3.4 sekondash. Motorri i saj eshte Alumini F140 V12 (ne forme V me 12 pistona) me 660 kuaj fuqi. Cmimi baze eshte 670’000$ Vetem 399 cope jane prodhuar gjithsej dhe cmimi rritet sa here qe ndonjera prej tyre perplaset.

Ferrari Enzo

10. Jaguar XJ220: 349 km/ore, shkon nga 0-100km/ore per 3.8 sekonda. Motorri eshte V6 (ne forme V me 6 pistona) dopjo turbine, Cmimi baze eshte 650’000$. E prodhuar ne 1992, kjo makine ka ate cfare duhet per te qene ne kete liste.

Jaguar XJ220

1 thought on “Makina Me e Shpejte ne Bote: Top Lista per 2012-2013”

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.