Ferrari Prezanton modelin e ri “La Ferrari” ne Geneva Motor Show

Ferrari La Ferrari Pamje Anesore

Keto jane imazhet e para e super makines se re te Ferrarit te quajtur La Ferrari.

Me emrin e kodifikuar F150, Makina qe zevendeson Enzo-n ne maje te Hierarkise se Makinave te Ferrarit u Shfaq kete jave ne Geneva Motor Show 2013, duke vjedhur lehtesisht vemendjen e shikuesit nga makinat e tjera qe debutuan aty.

Konfirmohet qe makina eshte hibride me dy motorre, nje eshte benzine ne forme V me 12 pistona dhe 789 kuaj fuqi dhe gjithashtu ka nje motor elektrik me 160 kuaj fuqi. Makina ka 7 marsha me dopjo freksion.

La Ferrari nuk ka shifra ekzakte te deklaruara akoma por dihet qe shkon nga 0 -100 km/h ne me pak se 3 sekonda (numra kto te dhena nga Ferrari) dhe ka nje shpejtesi maksimale prej 330 km/h.

Motorri elektrik eshte shume efikas ne shpejtesi te ulta kurse motorri tjeter i benzines arrin eficencen e tij maksimale ne shpejtesi te larte.
La Ferrari eshte e pajisur me Aerodinamike Aktive qe do te thote qe bishti hapet dhe spoilerat hapen automatikisht ne manure qe te shtojne forcen qe e mban makinen poshte dhe nuk e le te ngrihet nga toka.

La Ferrari ka arritur te performoje nje xhiro prej 1 minute e 20 sekonda ne pisten e Firoanos, e cila eshte 5 sekonda me e shpejte se Ferrari Enzo dhe 3 sekonda me e shpejte se Ferrari F12 Berlinetta.
Si ky model do te prodhohen vetem 599 cope dhe cmimi nuk eshte deklaruar akoma.

 

 

Ferrari La Ferrari pamje nga mbrapa

Ferrari La Ferrari dyert e hapura

Ferrari La Ferrari pamje nga lart

Ferrari La Ferrari pamje ballore

Ferrari La Ferrari pamje anesore

Photos Credit Auto Blog

Per me teper shikoni videot e meposhtme:

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.