Mercedes Benz B Klas qe punon me Gaz Natyral do te shfaqet ne Paris

Nje version me ekologjik I Klasit B te merceds I emeruar B200 Gaz Natyral do ti prezantohet zyrtarisht publikut kete muaj gjate Show-t te Motorreve ne Paris (Paris Motor Show)
Sipas Ndertuesit Gjerman te Makinave, ky do te jete modeli i pare B-klas qe do te kete shasine modulare Energy Space ne te cilen shtohet nje dysheme e dyte poshte ndenjeses se prapme ne menyre qe te krijohet hapsire per nje serbator te madh me gaz natyral ose per dy serbatore te vegjel. Serbatori I gazit mund te mbaje deri ne 125 litra gaz natyral dhe kur krahasohet me versionin me benzine ky model eshte 50% me shume efektiv ne kursimin e karburantit dhe leshon 16% me pak CO2.

mercedes benz B200 me gaz natyral

 

Mercedes-Benz Thote se “B200 Natural Gaz” djeg vetem 4.2 litra karburant per 100km dhe emeton 115 g/km CO2 Dioksid Karboni. Modeli me Gaz ka nje autonomi prej 500 km dhe mund te pershpejtoje nga 0 ne 100km/h ne 9.1 sekonda dhe arrin nje shpejtesi maksimale pre 200km/h, fale 156 kuajve fuqi qe kjo makine ka nen kofke. Motorri mund te ciftohet me nje transmission manual ose me nje 7G-DTC me dopje freksion. Me shume detaje per kete makine do te zbulohen ne Paris Motor Show me 27 Shtator 2012.

pamja nga mbrapa

 

B Class pamje nga siper

 

B Class pamje e bagazhit

 

B Class pamje e serbatorit te gazit

 

B Class pamje e dy serbatoreve

 

B Class pamje e furnizimit me karburant

 

B Class serbatori me gaz

 

B Class pamja e kabines

 

Source: inautonews.com

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.