Top destinacionet per te festuar Halloween

Halloween ose All Hallows Eve ka disa vite qe festohet edhe ne Shqiperi megjithese ka lindur ne Irlande rreth 2000 vjet me pare. Kjo feste eshte nderkombetare dhe festohet kudo ne date 31 Tetor. Legjendat dhe supersticionet jane te ndryshme por traditat jane pak a shume njelloj ku karakteristike jane:

halloween

  • Party me kostume te frikshme
  • Dekore me kunguj te ndricuar
  • Histori te frikshme apo Filma horror
  • “trick or treat” ku femijet shkojne neper shtepi dhe marrin embelsira te ndryshme

Nese kerkoni te mesoni me shume e ta shijoni ne maksimum kete feste, vizitoni nje nga keto vende ku mund te perjetoni nje Halloween te paharrueshem:

1.   Meksike

Ketu quhet “Dita e te vdekurve”  (dia de los muertos), dhe festohet ne Meksike, Ameriken Latine dhe Spanje nga data 31 Tetor- 2 Nentor. Tradita e kesaj feste ka te beje me celebrimin per nder te te vdekurve, sepse besohet qe ne kete dite shpirtrat kthehen per te qene afer familjes se tyre.

halloween meksike

Mund te festoni ne Oaxaca, afer Akapulko me legjenda te Aztekeve apo Maya, njerez me kostume qe shkojne ne varreza, rruge te dekoruara me kafka, skelete, lule por edhe pije, ushqime e kercime gjate gjithe nates.

Read more