Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

Posts Tagged Kuriozitete


15 Gjerat me te Shtrenjta ne Bote

piano kristali

Ne kete artikull do te lexoni se si disa objekte kapin vlera te cuditshme ne momente te caktuara dhe hyjne ne listen e objekteve me te shtrenjta ne bote. Sende shume te vecanta dhe origjinale te cilat jane shitur me cmime marramendese neper ankande te ndryshme dhe jo vetem.  15. Pianoja e kristalte Pianoja e […]

Read More...

Ngritja Kuantike (Quantum Levitation)

Po te shikoni kete video do ju duket si nje teknologji e ardhur nga Alienet, ky eshte nje eksperiment qe ka bere Universiteti i Tel-Aviv i cili demostron superpercjellesat kuantike te cilet bllokohen ne nje fushe magnetike. Pershkrimi i eksperimentit: Fillohet me nje cope kristal zafir i cili vishet me nje shtrese te holle …

Read More...

Mercedes S-Class vs. Smart Crash

Sa e forte eshte nje SMART ne perplasje me nje Mercedes S-Class. Shikojeni videon e pabesueshme.  

Read More...

Njerezit te cilet degjuan per vdekjen e tyre

Dick Cheney. Zevendes president i ShBA-se. Dick Cheney, eshte nje nga “te prekurit” e incidentit te CNN-it.Drafti i nekrologjise se tij, qe eshte bere ne baze te draftit te mbretereshes, e pershkruante Cenin si nje “mbretereshe te harmonise” dhe “Gjyshen e preferuar britanike” Kurt Cobain Idhulli i muzikes rock eshte nje nga te famshmit, vdekja […]

Read More...

Zoteria qe ha gjithcka – Edhe metal

Michel lotito

Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes). Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka […]

Read More...

Kuriozitete – Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes. 2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak. 3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite. 4) […]

Read More...

Kuriozitete te shkurtra

Termete Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det. Nafta ne Alaske Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere […]

Read More...

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

1) Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht. 2) Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit. 3) Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311. 4) Bibla eshte akoma libri me […]

Read More...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.