Kuriozitete – Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes.
2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak.
3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite.
4) Ne pergjithesi njerezit mund ta mbajne frymen per rreth nje minute. Rekordi boteror eshte 7 minuta e gjysme.
5) Ju merrni fryme rreth 23,000 here ne dite.
6) Ju flisni rreth 5,000 fjale ne dite – megjithese 80% e te folurit eshte bashkebisedim me vetveten.
7) Truri I Ajnshtajnit ishte ne nje nivel mesatar madhesie ( 1375 gram).

Read more

Kuriozitete te shkurtra

Termete Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det. Nafta ne Alaske Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere … Read more

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht. Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit. Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311. Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote. … Read more