Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

 1. Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht.
 2. Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit.
 3. Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311.
 4. Bibla eshte akoma libri me i shitur ne bote.
 5. Ne 1097, Tortula nje grua nga Salerno, shkroi librin Semundjet e Grave- ai u perdor ne shkollat e mjeksise per 600 vjet.
 6. Filozofi Grek Aristoteli shkroi librin Meteorologjia ne vitin 350 para Krishtit – ai ngeli si libri standart per motin per 2000 vjet.
 7. Libri i pare i ilustruar per femije u publikua ne Gjermani ne vitin 1658.
 8. Barbara Cartland shkruante nje novele cdo dy jave dhe publikoi gjithsej 723 novela.
 9. Fjala “novele” ne fillim rrodhi nga fjala Latine novus qe do te thote “e re”.
 10. Statuja me e madhe ne bote eshte “Mali Rushmore”, Kokat e kater presidenteve Amerikane te gdhendura ne kodrat e zeza afer Keystone.Kokat jane 18 metra te larta.
 11. Statuja me e madhe ne bote me kale eshte monumenti i Zizkov ne Prage 9 metra e larte.
 12. Thuhet se nese statuja e nje personi mbi kale kur kali i ka te dyja kembet e perparme te ngritura, personi ka vdekur ne beteje.Nese kali ka njeren kembe te perparme te ngritur, personi ka vdekur si rezultat i plageve te marra ne beteje.Nese kali i ka te katra kembet ne toke si monumenti i Zizkov, personi ka vdekur nga faktore natyrale.
 13. Novela e pare e shitur nga nje makine automatike ne metrone e Parisit ishte “Vrasje ne Orient Express”.
 14. Kur Mona Lisa e Leonardo da Vincit u vodh ne Louvre ne 1912, 6 kopje u shiten per origjinalen, secila me nje cmim shume te larte, ne 3 vitet e para para se gjendej origjinalja.
 15. Vincent van Gogh, piktori me i vleresuar ne bote, i shiti vellait te tij i cili kishte nje galeri arti vetem nje pikture gjate te gjithe jetes.Piktura quhej “Red Vineyard at Arles”.
 16. Novela e vitit 1939 e Ernest Vincent Wright’s ka 50,110 fjale dhe asnjera nga ato nuk e permban shkronjen “e”.
 17. Teatri me i shkurter eshte “Breath” i Samuel Beckett – 35 sekonda bertitje dhe frymemearrje e rende.

1 thought on “Kuriozitete nga Arti dhe Letersia”

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.