Harxhoni Shume Kohe Me Smartphone-in Tuaj? Keto Hapa Te Thjeshte Mund Tju Ndihmojne

Sipas studimeve te fundit shume njerez harxhojne me teper kohe me telefonin se me partnerin e tyre. Thene kjo eshte mire qe nese jeni nje nder keta persona te filloni reduktoni kohen qe harxhoni duke pare ekranin e celularit.

Sipas nje studimi ne Britani rreth 62% e te anketuarve jane koshient qe harxhojne shume kohe me telefonet e tyre dhe deshirojne te jene me pak te varur.

njerez me telefone

Me keshillat e meposhtme mund tju vime ne ndihme.

 

A duhet te merakoseni?

Studimi i ri nga universiteti i Derby-t “Varesia nga smartphone-t dhe karakteristikat psikologjike qe lidhen me to” pretendon se sa me shume te perdorni telefonin tuaj aq me i larte rreziku per tu bere i varur.
Sipas ketij studimi nje perdorues mesatar harxhon rreth 3.6 ore ne dite me telefonin e tij dhe rreth 13 % e pjesmarresve u pershkruan si te varur. Karakteristikat psikologjike te varesise nga smartphone dhe lidhja me narcizizmin jane per tu merakosur.

“Perdorim i tepruar i rrjeteve sociale dhe smartphone-ve mund tju kushtojne shume me teper se thjeshte kohen”

Sipas psikologes Dr.Deepika Chopra ato mund tju vjedhin lumturine, te pengojne zhvillimin tek femijet dhe mund te reduktojne arritjet dhe potencialin akademik te studenteve.
Studime te tjera tregojne se koha qe kaloni ne facebook e cila eshte rritur ndjeshem si pasoje e aplikacioneve per smartphone ka rritur gjithashtu ndjenjen e vetmise.

Frika ime eshte se ndoshta po vrasim aftesine per te socializuar me njerzit ne boten reale tha Dr.Deepika. Une besoj se ne duhet te punojme fort per te krijuar nje balance dhe te veme kufinj kur behet fjale per rrjetet sociale dhe perdorimit te smarphone-ve ne menyre qe te gezojme dhe te zhvillojme aftesite emocionalegjithashtu te zhvillojme mardheniet me te tjeret sidomos kur behet fjale per empatine shtoi ajo.

Por si mund ti ndertojme keto kufinj ne menyre qe te qendrojme sa me pak online? Me poshte jane disa keshilla.

Caktivizoni lajmerimet

lajmerime

A ju ndodh qe duke kontrolluar lajmerimin e fundit qe ju erdhi , rrini rreth 30 min duke lundruar neper internet?
Nuk jeni te vetmit sepse eshte shume e lehte te ngeces neper rrjetet sociale nepermjet nje lajmerimi te vetem.
Nese i caktivizoni lajmerimet e panevojshme mundesite per te humbur kohe reduktohen. Gjithashtu duke i hequr zilen telefonit mund te ndaloni impulsin per te kontrolluar telefonin sa here qe degjoni ndonje tingull.

Zbuloni sa kohe e perdorni telefonin tuaj ne nje dite?

aplikacion per matjen e kohes

Nese doni te shokoni veten ne menyre qe te reduktoni kohen qe harxhoni me celularin tuaj mbase disa statistika mund tju ndihmojne.
Ka disa aplikacione te ndryshme si Quality Time per Android apo Moment per iOS, te cilat monitorojne perdorimin e telefonit dhe ju lajmerojne se sa kohe ne dite qendroni duke pare ekranin e telefonit.
Keto aplikacione gjithashtu mund te aktivizojne alarmin per tju kujtuar qe po e perdorni telefonin shume gjate.

Caktoni perjudha kohore te perditshme ku ndalohet perdorimi i i telefonit.

shplodhuni

Ju nuk ju nevojitet telefoni ne tavoline gjate darkes, ne tualet apo nderkohe qe po shihni nje film apo jeni duke lexuar nje liber.
Mundohuni te planifikoni kohen pa telefon kur jeni te zene duke u marre me gjera te tjera ne menyre qe te lehtesoni shkeputjen prej tij. Per shembull vendoseni telefonin ne Airoplane Mode oren e pare sapo ktheheni ne shtepi. Ka shume mundesi qe te jeni te zene duke pergatitur dicka per te ngrene, te qendroni me familjen tuaj apo te pergatiteni per te dale prandaj nuk eshte e nevojshme te rrini te kontrolloni telefonin.

Mos e perdorni telefonin tuaj si zile alarmi

shikoni telefonin para se t eflini

Madje as mos e merrni telefonin ne dhomen e gjumit. Sa prej nesh sapo vendosin alarmin per te diten e neserme fillojne te kontrollojne telefoni perpara se te flene? Gjithashtu sa prej nesh pasi fikin alarmin ne mengjes kontrollojne telefonin ende pa u ngritur nga krevati.

Trajnojeni veten me pushime nga teknologjia.

Nese keshillat e mesiperme nuk kane funksionuar dhe ju vazhdoni te humbisni kohe me telefonin me shume nga cdo te donit atehere mbase eshte koha te beni dicka me serioze.
DR. Larry D. Rosen, profesor i psikologjise ne Universitetin Shteteror te Kalifornise dhe autor i iDisorder: Understanding Our Obsession with Technology and Overcoming Its Hold on Us, sygjeron.
Nje menyre e lehte per te trajnuar ngadale veten me pushime nga teknologjia thote Rosen eshte: “Filloni duke pare per rreth 1 minute ekranin e telefonit dhe kontrolloni cdo forme komunikimi duke perfshire mesazhet, telefonatat dhe rrjetet sociale. Me pas fikni aplikacionet dhe vini alarmin pas 15 min dhe nderkohe vendoseni telefonin me ekranin poshte. Telefoni me ekranin poshte i kujton trurit tuaj qe te mos leshoje neurotrasmetues te ankthit dhe stresit.
Heren tjeter qe do telefoni do te leshoje ndonje tingull shikojeni perseri vetem per nje min. Vazhdoni te beni kete gje deri sa tju duket natyrale te mos e kontrolloni dhe te kuptoni qe nuk keni humbur asgje te madhe.
Rritini pushime tuaja nga 5 minuta sdo jave dhe shume shpejt do jeni te afte te mos e kontrolloni telefonin per rreth nje ore ose edhe me shume pa ju zene ankthi rreth asaj qe mund te keni humbur.”
Rosen gjithashtu thote ne kete menyre trajnoni edhe miqte, familjen dhe koleget te mos presin pergjigjen tuaj te menjehershme.

Keni ndonje gje per ti shtuar ketij artikulli? Mund te na shkruani ne komente

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.