Aparatet me te mire fotografik per 2014

Po perpiqeni te zgjidhni nje aparat fotografik? Zhvillimet e fundit te teknologjise e kane bere zgjedhjen akoma me te veshtire. Tashme nuk keni nevoje te blini nge aparat profesional  DSLR per te pasur fotografi cilesore. Edhe me nje aparat fotografik te thjeshte mund te arrini kualitet serioz ne fotografite qe beni, mjafton te dini cfare po kerkoni. Keni nevoje per disa keshilla? Keni ardhur ne vendin e duhur.

Aparatet fotografik me te mire Kompakt dhe Bridge

Sony
Aparati fotografik me i mire per fotografet e rinj entuziaste | Sony RX100 III

Ricoh-GR
Aparati kompakt me i mire me Fokal fiks | Ricoh GR

 

lumix
Aparati fotografik me i mire Bridge | Panasonic Lumix DMC-FZ1000

 

Aparatet fotografik me te mire Kompakt apo Micro 3/4

alpha
Aparati fotografik CSC me i mire per fillestaret | Sony Alpha A5000

 

Sony-Alpha-6000
Aparati fotografik me i mire nga aparatet e mesem CSC | Sony Alpha A6000

 

GX72
Aparati fotografik me i mire nga aparatet e mesem MFT | Panasonic Lumix GX7

 

Olympus-OM-D-E-M1
Aparati me i mire Micro 3/4| Olympus OM-D E-M1

 

Sony-A7R
Aparatet me te mire CSC (Compact System Camera) | Sony A7R

Aparatet fotografik me te mire Digital SLR

Canon-EOS-100D
Aparatet me te mire te nivelit fillestar ne DSLR | Canon EOS 100D

 

Nikon
Aparatet me te mire DSLR me sensore te plote | Nikon D750

 

Sony-A77
Aparatet me te mire per aksion | Sony Alpha A77 II

 

Nikon-D4S
Aparatet me te mire profesional | Nikon D4S

Aparatet DSLR dhe Bridge: nga ndryshojne?

Nese po kerkoni nje aparat te mire per perdorim te zakonshem dhe pa u marre me rregullimet e funksioneve te aparatit perpara shkrepjes, nje aparat kompakt eshte zgjedhja e duhur per ju.
Ka akoma plot aparate fotografike kompakt me cmim te lire ne treg, por ka edhe modele me te avancuara qe ju japin nje kontroll manual te thjeshte qe kane sensor me te larte dhe lente optike per nje kualitet imazhi me te mire.
Ndermjet aparateve Kompakt dhe DSLR jane aparatet fotografik Compact System Cameras (CSC). Keto lloje aparatesh ofrojne nje balance te mire ndermjet leverdise ekonomike dhe kualitetit te imazhit. Se fundmi po prodhohen aparate CSC qe i tejkalojne DSLR-te. Nje shembull i mire i kesaj qe po themi eshte Soni A7. Ne kategorine e CSC ka disa lloje te ndryshem sensoresh.
Modeli CSC i Nikon perdor nje sensor 1 inç qe ju jep shkrepje te bukura ne vende me drite por nuk ju jep maksimumin ne vende me drite te redukutuar. Olimpus dhe Panasonik perdorin sensore mikro ¾ duke ju dhene nje rruge te mesme. Sensoret me te fundit te ketij lloji jane mbreselenes dhe gjenden ne disa nga aparatet CSC me te preferuar.
Sensoret me te medhenj qe do gjeni ne aparatet CSC jo shume te shtrenjte jane ata APS qe jane perdorur ne aparatet Samsung dhe Sony. Sigurisht qe Sony i ka cuar gjerat edhe me tej, duke pershatur sensore te plote tek aparatet A7 dhe A7R. Keto ju japin imazhet me kualitetin me te larte nder aparatete fotografik CSC, te cilet rivalisojne edhe disa nga DSLR-te.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.