A e Dinit Se Me Smartphonin Tuaj Mund Te Beni Gjera Te Cuditshme

Thone qe ne perdorim vetem nje perqindje shume te vogel te trurit tone, te kapacitetit te mushkerive dhe tashme NASA ka leshuar 3 smartphone ne hapsire qe te sillen si satelite. Kjo na con tek pyetja, mos po perdorim vetem nje perqindje te vogel te kapacitetit te telefonit tone? Me poshte do te lexoni disa gjera te cuditshme qe nuk e dinit qe mund ti benit nga telefoni juaj. Lironi gjithe potencialin e tij:

1. Perdorni telefonin tuaj si telekomande universale

Mundesia qe ju te humbisni telekomandat eshte e larte, por me probabilitet te madh ju keni telefonin afer gjate gjithe kohes. Prandaj RedEye mini nga ThinkFlood eshte i nevojshem. Me nje pajisje te vogel me infra te kuqe ju mund te kontrolloni disa pajisje nje heresh nga telefoni juaj. Ky aplikacion eshte kompatibel me sistemin operativ iOS.

 2. Perdorni telefonin tuaj si nivelues

Aplikacioni iHandy Level qe gjithashtu eshte falas ju lejon te varni pikturat, drejtoni raftet dhe te matni sakte kende te ndryshme.

3. Ndizni makinen tuaj nga distanca

Aplikacioni Viper Smart Start ju lejon te ndizni makinen tuaj nga distanca. Gjithcka qe duhet te beni eshte te intaloni telefoni apo ipadin tuaj ne makine, dhe ju mund te ngrohni motorrin ne nje mengjes dimri nderkohe qe mbaroni kafen ne guzhinen tuaj. Ky aplikacion eshte ne dispozicion per sistemin operati iOS, Android dhe BlackBerry.

4. Matni distancat duke perdorur lentet e aparatit tuaj

Jeni te lodhur duke u munduar me meter per te matur distancat? Doni te matni subjekte te larte? Ka disa aplikacione e mund te masin praktikisht gjithcka nga lentet e aparatit tuaj celular apo ipad. Shikoni Smart Measure Pro per sistemin operativ Android dhe Dot Measure Pro per sistemin operativ iOS.

5. Beni projektin e dhomes qe doni te restauroni

Ju mund te beni projekte te cilesise se larte me celularin tuaj me aplikacionin Mark On Call per sistemin operativ iOS. Beni grafike te detajuar per projektin tuaj apo disenjoni dhomen e ndenjies qe gjithmone keni dashur te ndryshoni.

6. Monitoroni rrahjet e zemres

Instant Heart Rate nga Azumio mat pulsin tuaj pasi vendosni gishtin tuaj ne ekranin e telefonit per disa sekonda. Ky aplikacion i disponueshem per sistemet operative iOS, Android dhe Windows ka marre cmimin si aplikacioni me i mire ne kategorine e shendetit dhe fitnesit per vitin 2011.

7. Gjeni egzaktesisht nuancat e ngjyrave

Doni te lyeni muret njesoj si ngjyra jeshile e jastekut? Apo doni te beni tavanin njesoj si ngjyra e qiellit mbasditen e meparshme?
Me aplikacionin BEHR’s ColorSmart qe mund ta shkarkoni falas ju mund te gjeni ngjyren egzakte. Ky aplikacion eshte ne dispozicion per sistemin operativ iOS dhe android.

8. Ndryshoni intesitetin e drites apo ngjyren e saj ne dhomen tuaj

Nuk do ju ndihmonte te kontrolloni intesitetin e drites dhe ngjyren e saj nga celulari juaj? Tashme mundeni me Philips Hue. Aplikacioni dhe llampat speciale mund tju lejojne ju te kontrolloni driten me wi-fi nga celulari apo iphoni juaj dhe gjithashtu mund te ndizni dritat nga distanca nese ju duhet te punoni deri naten vone dhe doni te duket sikur jeni ne shtepi.

9. Rregjistroni gerhimen tuaj apo partner-it/es

Ju nevojiten prova nese bashkeshortja apo bashkeshorti gerhasin? Aplikacioni Night Recorder do ju japi mundesine ta zgjidhni kete diskutim nje here e pergjithmone. Vetem mos u habisni nese kuptoni qe gerhisni te dy.
Ky aplikacion punon kur iPhone-i eshte ne standby dhe fillon te regjistroje menjehere sapo njeh zhurme. Ju gjithashtu mund ta rregulloni sensitivitetin ne menyre qe diten e neserme te keni regjistrime pa fund e nuk ju tregojne asgje. Per sistemin operativ Android nje aplikacion i ngjashem eshte Sleep Talk Recorder.

10. Ndihmoni te kapni nje kriminel apo te gjeni telefonin tuaj

Ka disa aplikacione tashme si: iGotYa, Find My iPhone dhe Kaspersky mobile Lite, te gjitha falas te cilat mund te bejne foto te hajdutit, te ndezin alarmeapo te fshine aparatin. Kane disa karakteristika qe te flini mendjen dhe mund tju ndihmojne te merrni mbrapsht telefonin tuaj. Ose nese e perdorni telefonin tuaj per te bere nje foto dhe tjua dergoje ate, do te kuptoni vendin ku e keni lene, psh ne makine.

11. Perdorni telefonin tuaj per te dale nga situata te veshtira

Per situata ne te cilen ndjeheni te zene ngushte duke folur me dike qe nuk ju pelqen, aplikacioni Fake Me Out of Here eshte i nevojshem. Ky aplikacion ben qe te aktivizohet nje telefonate false nese ju beni nje veprim te regjistuar me pare psh kur shkundni telefonin, beni xhurme me celesat qe keni ne xhep etj…me pas kerkoni falje duhet te pergjigjeni me patjeter ne telefon dhe largoheni

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.