Se shpejti ne treg Samsung Galaxy S6 Smartphone

Samsung ka derguar tashme ftesat per eventin e 1 Marsit 2015, ne te cilin pritet te prezantohet smartphone-i i ri Samsung Galaxy S6.
Smartphone-i Galaxy S ka qene nje sukses i padiskutueshem i Samsung ne keto 6 vitet e fundit.
Por nderkohe qe rritet konkurenca, edhe tregu i shitjes per Galaxy S ka ardhur duke u zvogeluar. Fitimi i kompanise ka rene me 27 % ne tremujorin e fundit dhe kjo kryesisht prej renies qe kane pesuar shitjet e smartphone-ve.
Edhe pse Samsung-u ngelet marka me e shitur e smartphone-ve ne gjithe boten kjo renie e shitjeve ka sherbyer si kembane alarmi per kompanine.
Galaxy S6 pritet te jete shume ndryshe nga modelet e vjetra. Samsung nuk e ka ndryshuar shume design e telefonit te saj me te shitur Galaxy S3 qe nga viti 2012.

galaxy-s6-concepy

Me poshte do te lexoni 6 gjerat qe priten te anuncohen per Galaxy S6 gjate eventit qe do mbahet ne Barcelone me 1 mars:

1. Design me i mire.
Jashte materiali plastik, metali eshte me modern. Seria Galaxy ka qene kritikuar per kapakun e tyre plastik nderkohe qe tendenca po shkon drejt materialeve me te bukura, me luksoze, me te shkelqyeshme.
Samsung-u i degjon perdoruesit e tij. Kompania ka nderrmarre nje projekt design-i te quajtur “Projekti Zero” qe do te thote nje fillim te ri per shume te kritikuarin (por shume te shiturin) smartphone.
Pervec materialeve qe kane shume mundesi te prezantohen, smartphone-i gjithashtu do te kete nje pamje me moderne, super i holle ne te cilin duket se ekrani do zere hapsiren nga njeri cep ne tjetrin.

2. Software me te mire.
Samsung-u perfshin disa aplikacione te panevojshme ne paketen e tij. Me Samsung Galaxy S6 pritet qe shume nga keto aplikacione te jene opsionale duke ja lene ne dore perdoruesve qe te mos instalojne aplikacione qe nuk i perdorin per ti lene vendin aplikacioneve qe u duhen vertete.

3. Varietete ngjyrash…
Pervec te zezes, blu e erret, e kalter, jeshile, ngjyre ari, e bardha jane ngjyrat per te cilat flitet per Galaxy-n e ri S6. Nese doni nje smartphone te zi? Blini iphone.

Samsung-Galaxy-Edge

4. Telefon me “kend”.
Ftesa qe ka derguar Samsung-u permban nje kend te cuditshem ne te. Mund te jete i shume perfoluri Galaxy S Edge? Samsung-u pritet te shfaqe nje version me te vogel te Galaxy Note Edge, i cili permban nje pjese te vogel te ekranit te perthyer rreth cepit te djathte te telefonit. Ky kend i vogel ne ekranin e Edge sherben si ekran dytesor. Ne te mund te shfaqet nje liste me aplikacione si: quick settings, njoftime, moti dhe koha. GJithashtu mund te sherbeje si kronometer, twitter feed madje edhe si vizore.
Nese eshte ndopak i ngjashem me Galaxy Note Edge, Galaxy S Edge do te jete identik me Galaxy S6 pervec ekranit me kend.

5. Nuk do kete qarkun me te fundit.
Sipas raportit te fundit financiar te prodhuesit te qarqeve elektronike Qualcomm (QCOM, Tech30), u tha qe qarku me i fundit dhe me i mire Snapdragon 810 ka humbur nje prej klienteve me te medhenj, per te cilin besohet te jete Samsung.
Smartphone-t Galaxy kane pasur gjithnje procesoret me te fuqishem ne treg. Por Qualcomm ka pasur debate per chipin 810, dhe me shume mundesi Samsungu nuk do te rrezikoje ta vendos ne telefonin e ri qe po pergatit.

6. Shitja ne prill.
Galaxy S5 u lajmerua ne te njejtin event vitin qe shkoi ne Barcelone dhe doli ne shitje ne prill. Megjithese disa analiste e presin daten e daljes ne treg te jete ne fund te marsit, prilli duket si me i mundshem.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.