Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

Si te bej nje faqe interneti?

Ka shume menyra per te krijuar nje faqe interneti dhe kjo varet nga njohurite qe keni ju per sa i perket gjuheve te programimit. Menyra me e thjeshte per te krijuar nje faqe interneti pa ia pasur haberin fare gjuheve te programimit si HTML, PHP, ASP etj eshte te krijosh nje BLOG.

screen website Si te bej nje faqe interneti?

Cfare eshte nje BLOG?
Nje blog (perqendrim i termave “WEB dhe LOG”) eshte nje faqe interneti e mirembajtur nga nje individ qe vazhdimisht publikon ne te informacione te ndryshme ne formen e tekstit, fotografive dhe videove. Ne pergjithesi informacionet e futura shfaqen sipas rendit kronologjik. Fjala “Blog” mund te perdoret dhe si folje me kuptimin mirembaj dhe shtoj informacion ne nje blog.

Blogu eshte nje nga menyrat me te perhapura te ndertimit te faqeve te internetit sot, kjo per vete faktin se menyra e krijimit te blogut dhe mirmbajtja e tyre eshte shume e thjeshte dhe mund te behet dhe nga persona qe skane shume njohuri nga gjuhet e programimit te faqeve te internetit.

Si mund te hap nje blog personal falas?
Kjo varet nese doni te keni nje blog personal falas apo te paguani nje tarife mujore per mirembajtjen dhe hostimin e tij.
Nqs doni te krijoni nje blog personal falas ka shume kompani te fuqishme ne internet qe mund tua hostojne blogun falas dhe tju japin nje domain falas.

Per ata qe nuk e dine:
Domain: eshte emri i faqes tuaj me te cilen njerzit do ju kerkojne ne internet si psh yahoo.com ose google.com
Vete fjala yahoo eshte domaini dhe ky domain ka nje tarife mujore per ta patur tendin. Pra nqs ti do te blesh nje domain si zbavitje.com duhet te paguash nje tarife mujore qe varjon nga 7-13$ ne vit. Disa nga faqet ku mund te blesh nje domain jane: Namecheap.com, Godaddy.com, dotster.com, dynadot.com, moniker.com
une personalisht preferoj godaddy.com se me ane te kuponave mund ti blesh domainet per 7.15 $ ne muaj.
Host: eshte vendi ne internet ku do te ngarkohet faqja juaj. Host-i ne vetvete eshte nje server ose kompjuter i cili rri 24 ore ne pune per te bere te mundur qe faqja juaj te shikohet nga te gjithe ne cdo ore te dites. Disa nga hostet me te mire  jane Hostgator.comNameCheap.com HostBluehost.com, hostmonster.com, lunarpages.com nga eksperienca ime dhe e shokeve te mi Hostgator.com  dhe Namesheap.com Host jane nga me te miret dhe kane nje suport shume te mire ne rastin kur keni ndonje pyetje ose problem.

blogger Si te bej nje faqe interneti?
Le ta nisim atje ku e lame, disa nga kompanite qe ju japin mundesine te hostimit te blogut falas dhe ju japin dhe nje domain ose me sakte nje subdomain falas jane: Blogger.com, WordPress.com, thoughts.com. Ju mund te hapni faqen tuaj te pare thjesht duke hapur nje llogari ne njeren nga keto faqe te fuqishme dhe te zgjidhni nje domain falas. Me te thjeshtet per tu perdorur jane blogger (nje sherbim i ofruar nga google.com) dhe wordpress. Tek keto platforma ju nuk keni nevoje te paguani as host as domain. Domaini qe do mund te zini tek keto sherbime do te jete ne formen, faqjaime.blogsopot.com ose faqjaime.wordpress.com e meta e ketyre domaineve eshte se jane pak te veshtira per tu mbajtur mend. Megjithate ekziston dhe alternativa tjeter qe ta blini vete domainin dhe ta hostoni tek blogger.com ose tek wordpress.com, e meta e wordpress.com eshte se kerkon te paguani 17 dollare ne vit per ta mbajtur domainin tek hosti i tyre kjo nuk eshte ndonje shifer shume e larte kur mendon se nje host normal kushton nga 6-10 $ ne muaj dhe se platforma qe ofron wordpress eshte shume e lehte per tu perdorur. Nje disavantazh tjeter i wordpress.com eshte se nuk ju lejon te vendosni reklama si google adsense etj. Megjithate keto jane alternativa shume ekonomike nqs ju doni te beni nje faqe per shkollen, biznesin  apo nje blog personal cfaredo.

Si mund te hap nje blog personal me pagese?
wordpress Si te bej nje faqe interneti?Nqs ju nuk e keni problem per disa dollare ne muaj atehere alternativa me e mire eshte te blini nje host vete dhe nje domain dhe te ngarkoni atje nje script ose platforme blogu te cilat ofrohen falas nga kompani te ndryshme. Platformat me te perdorshme jane: WordPress.org, S9y.org, textpattern.com, movabletype.org, lifetype.net, flatpress.org, loudblog.com te gjitha jane shume te mira dhe shume te thjeshta per tu perdorur mjafton te kesh pak intuite ne perdorimin e  faqeve te internetit dhe te dish pak anglisht. Te mirat e blogjeve me domain te vertete dhe me host me pagese jane te shumta psh: emri i blogut tuaj mund te mbahet mend kollaj sepse nuk do te kete prapashtesa si blogspot.com ose wordpress.com po do te jete thjesht www.zbavitje.com ose www.faqjaime.com, templatet ose ana vizuale jane me te modifikueshme dhe ka shume tema qe ofrohen falas nga keto sherbime per ti dhene blogut tuaj nje pamje te vecante nga te tjerat. Gjithashtu ju mund te beni faqen tuaj shume te modifikime dhe te personalizueshme duke i shtuar sherbime te ndryshme me ante te plugin-eve qe ofrohen perseri falas nga po keto platforma.

Ne kete faqe do te gjeni nje tutorial te detajuar se si te instalosh wordpress ne hostin tend me domainin qe deshiron ti.

Keto ishin disa nga keshillat e mia per ndertimin e nje faqeje interneti, tani sme mbetet gje tjeter vetem t’ju uroj fat te mbare ne ndertimin e faqes tuaj te pare. Per cdo pyetje mund te lini komentet tuaja.


53 Responses to “Si te bej nje faqe interneti?”

 1. valon says:

  tung si duhet per ta krijuar një faqe interneti ju lutem ma dergoni ne add danger_cola12@hotmail.com

 2. Valon mendoj qe tutoriali i mesiperm ishte mese i qarte…
  Une i kam provuar te dyja metodat edhe ate me blog personal
  falas dhe ate me pagese,dhe per nje fillestar do te keshilloja
  ta nisje njehere me blog falas,personalisht kam perdorur
  http://www.blogger.com, me duket relativisht i thjesht,dhe ke te sqaruar cdo gje atje.Mjafton pak intuit dhe pak vullnet.Pac fat

 3. deda says:

  ishte shum qart dhe mir ju f.l.m. per te gjitha

 4. mumin says:

  dua ta hap nje web faqe falas

 5. Trim Qemali says:

  Une do te sponzoroj me hapsire per web (host) dhe adrese .com, .net ose .org (domain) te gjithe ata te cilet kane projekte interesante. Te gjithe ju qe jeni te interesuar, me dergoni projektet tuaja ose idejat ne emailin stancafe@gmail.com dhe ju ofroj hapesire me 1GB webspace, 100GB Bandwidth, PHP, ASP, HTML … cka te doni ju, mjafton qe projekti tuaj te jete interesant dhe legal (nuk ju aprovoj qe te fusni materiale ilegale si software pirat ose materiale pornografike)
  Pres emailet tuaja.

 6. deshira.com says:

  si ta krijoj

 7. gaga says:

  nese din dikush me hap nje website .com dhe mem tregu ne msn mali_baks@hotmail.com flm kush din

 8. ensar says:

  une dua ta celi nje faqe

 9. salih says:

  jeni shum te nmit

 10. astrit says:

  tua te hap nje wb faqe menjeher

 11. rinori says:

  nese dikush me ndihmon me qel web faqe ja di per nder ai qe din le te mer addresen xxl_rinori@hotmail.com

  ju faleminderit!

 12. astrit says:

  une teshiroje te hap nje web faqe per kompanin te vogel qe kam e ajo quhet tapy interesimi im eshte te hap nje web si ky taspy.com

 13. mergim says:

  une di te hap web faqe kush deshiron le te lajrohet te une ne imellen gimi_45@zbavitu.net

 14. mergim says:

  une di te hap web kush deshiron le te lajrohet te une ne imellen gimi_45@zbavitu.net

 15. bujar says:

  po si duhet me hap web faqe di ndo kush

 16. gezim says:

  si me hap ni faqe interneti

 17. labi says:

  tung te gjithëve jam fillestar nuk kam provuar me par deshiroj ta kem nje web faqe ku mund ta reklamoj punene time mund te me tregoni si hapet ajo ky eshte emajli im labi_23_@live.com

 18. eri says:

  a mund te me ndihmoni te rijoj faqen time te internetit.e-mail im eshte e.pepa@yahoo.com

 19. laura says:

  me pelqen shume qe ju ndihmoni njerezve per te hapur faqe interneti. do te doja edhe une nje te hapja por nuk di se si ta bej nje gje te tille, keshtu qe do te ju lutesha te me ndihmonit.

 20. arber says:

  njerez te piczo.com ju mundi me qel webfaqe sa te doni

 21. HaC3r-HajRa says:

  Nese Don naj kush me ja hap naj website me .com falas le te konktaktoj ne add Hajra_1@msn.de

 22. Myrto says:

  Une deshiroj te hap nje faqe website sepse me nevojitet te publikoj disa foto te punes time

 23. adison says:

  po me pelqen

 24. arndriti says:

  nese dikush mundet te me tregoj se si ta hap 1 webfaqe
  me .com ju lutem te me ndihmoj ne add arndrit.b@hotmail.com
  ju lutem me ndihmoni

  ju faleminderit per mirkuptim!

 25. jetmir himaj says:

  ju lutem nese ban dikush me me tregu qysh me e qit online ni web se spo di nese ban me me tregu dikush ne email boschido_j@hotmail.com

 26. donzemra says:

  si duhet me hap nji wep faqe falas. per derges ose kontakt me mue vetum ne e-mail:donzemra@hotmail.com ose ne messenger donzemra@yahoo.com ju mik presim ju faliminderit per mirkuptim

 27. donzemra says:

  kisha pas deshir per ata qe jan zemer tmir mi ndihmuh per wep faqe ose kush din ok

 28. elona says:

  edhe un deshiroj te hap faq interneti ,por nuk di ju lutem me ndimoni ,se e kam pasion ta hap por nuk di………………… me respekt elona

 29. Keipi says:

  Ka disa lloje faqesh interneti:
  1. statike, qe eshte faqe vetem me html
  2. dinamike, qe eshte ne php, asp.net, jsp…ose ndonje tjeter gjuhe programatizimi.psh.
  3. dhe flash, qe eshte me artistike.

  pervec ketyre ka dhe ca te tjera qe quhen CMS, te cilat jane dinamike dhe jane Open Source.

  si fillim do sygjeroja te merresh me statike, eshte pak me e lehete.
  Pershendetje,
  Keipi

 30. rrezi says:

  ej nese din naj kush me me tregu si me qel ni web faqe temen personale tregomni ne add
  rrezi_mitro@live.com

 31. endri says:

  Pershendetje kush deshiron te ket nje web site
  jua mundesojme cdo gje falas ne http://www.youwebsite.tk
  Me dergoni i-mail dhe jua krijojme ne

  Por si rregull duhet te pranoni dy kushte

  Dergo i-mail ne zemradetit@gmail.com

  emrin e faqes dhe programet

 32. Zemra says:

  “une personalisht preferoj godaddy.com se me ane te kuponave mund ti blesh domainet per 7.15 $ ne muaj.”

  7.15 domainat jane per vit jo per muaj.

 33. la3y says:

  Unë jam dizajner i websajtave me html dhe php.
  Problemi eshte se sdi te hap me .com ,net,info.
  Kush don te me ndihmoj email: il.box@hotmail.com
  kam provu me proxy , te hostgator , 1und1, mirpo sme kthejn email se a eshte aktivizuar apo jo.
  kam 2-3 projekte .
  i pari eshte te bej nje webfaqe GameR ku mund ti ndihmoj njerezit me lojra te ndryshme me tutoriale , i dyti per filma te ndryshem qe do i perkthej i treti per design.

  • ank-dev says:

   qe te hapesh nje faqe interneti:
   – e para esht te rezervosh domain name me .com ose .net nga nje domain registration services si esht domain.com.

   – e dyta esht te mbyllesh nje hosting service si esht hostgator, godady, hostmonster dhe shum te tjera.

   – kur mbydh nje hosting services te jep dy emra servers qe quen nameservers dhe ku do behen hosting sitet qe do besh upload.

   – shkon pas atje qe ke reservuar domain name dhe ndryshon namserveret me ata te hosting services tend.

   – pasi ke ndryshuare nameserveret shkon te hosting dhe ben create nje domain te ri atje kreon nje FTP account per the hipour faqet e siteti qe ke krijuar.

   – pasi ke krijuar domainin mund te kriosh database dhe e-mail per ate domain dhe te besh upload faqet e sitet ndermjete FTP accountit qe kriove per

   – po i ke ber te gjith sakt per 24ore me 48ore kaq mer qe te informohen DNS services dhe siti do duket ne internet

   me fale per shqipen po kam shum koh pa e praktikuar
   ank-dev

  • Zemra says:

   la3y nese din me be logo per webfaqe, me ben add ne msn info@zemra.org dhe un te blej domain ti me ben logo :)

 34. Diana says:

  o njerz po qysh mi ble qeta kuponat a duhet me pas xhirollogari ne bank a ..??
  edhe qeto HTML p.sh un po du me kriju vet normal p.sh vet krejt pi xeros ( 0 )
  ku duhet me hi mi shkru ato senet se e di qka duhet me shkru krejt llug osht po ku duhet bee n’qka ne notebook smunesh ne internet me naj google t’prishtt smunesh veq ku duhet be kallxoni tani e ndreqi ni faqe per veti folni be kallxoni

 35. Z3q0 says:

  I vlersoj ato cka thoni me larte
  shume tutorial i sakte per te gjith
  Tani 1 pyetje kam dhe nese mundeni te me jepni nje shpjegim do ju jem shum mirenjohes ,
  ka mundesi dikush nga ne te krijoje nje server ne komputerin e tije ,dhe si,,,?, dhe a mundemi me mbase te kemi nje domain tonin free i cili do ruhet ne serverin qe kemi krijuar(host)
  gjithmon pa qene mundesia te paguaj dike per domain dhe host
  a behet e mundur nje dicka e tille ,
  mund te me jepni ndonje link me tutorial te hollesishem rreth kesaj ceshtjeje ,qoft edhe mendimin tuaj nese e keni idene nga nje gje e tille
  …………………….
  pres per nje pergjigje tuajen
  Faleminderit.

  • ank-dev says:

   Z3q0 do te kushtoj me shum te besh hosting ti se sa te paguashe nje (hosting provider). Domain to ta paguash nuk ke se si ta shpetosh pos per hosting po do ta besh vet duet te mesosh te besh administrim nje linux Server( CentOS ose Ubundu server) dhe the besh set up nje DNS server dhe nje web server te duet te blesh dhe nje ose dy nuk e di me saktesi static IP per DNS severin nga compania kai te jep internet. nje gje negative per te te bere hosting vet esht shpejtesia e uplodit ne lidhjen e internetit qe ke se kompanit e hosting kan shum uploading speed. nuk e di ne dndimova ndonje cik po nuk e di se si mund ta shpqgoja ndryshe.

 36. kusha says:

  kush deshiron me qel veb me .tk apo vebsite.com le te lajmorohet

 37. Trimi says:

  ank-dev haver ben te kontaktojm ne msn nesepo meben add ok trimi_2011@tmail.com

 38. gjithqka says:

  bej dezinge hap web faqe falas dhe me para domain qfar te keni qef lajmrohni ne adresen time jango-5@hotmail.de

 39. Leondrita says:

  shum emir kjo wepside provojeni munt te gjeni qfar te doni…

 40. Leondrita says:

  are so good wepside nj♪7 wepside shum ebukur osht kjo dhe nuk kushton asgjë…

 41. ilazi says:

  trimi nuk bon joooooo

 42. imer brruti says:

  ju lutem me ndihmoni te hap nje web faqe
  ma thuaj ne kete adrese
  l.meli@live.com

 43. regjepi says:

  ahhaha barcelona fitoj

 44. dajko says:

  te ndertosh eshte lehte por ta kthesh ate ne gjuhen shqipe eshte veshtire pershendetje

 45. klea says:

  pershendetje kam krijuar nje faqe ne fb personal.si mund ta lidh me karten e kreditit

 46. johansnecaj says:

  si mund te hap nje faqe interneti

Leave a Reply

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.