Fjalor Anglisht Shqip Online

Fjalor Anglisht Shqip

Fjalor Anglisht Shqip

Kjo faqe eshte krijuar qe tju vije ne ndihme nese keni veshtiresi me gjuhen angleze. Pas kerkimit qe kam bere ne internet dy jane faqe me te besueshme ku mund te perktheni fjale dhe fraza nga anglisht ne shqip.

 • Faqja e pare mundeson perkthimin e 45mije fjaleve Anglisht ne gjuhen Shqipe, kete faqe mund ta gjeni ne linkun e meposhtem:

Fjaloranglishtshqip.net

 • Faqja e dyte eshte faqja e google translate e cila mundeson jo vetem perkthimin e fjaleve por dhe te fjalive te shkurtra. Mgjt ky fjalor i google translate nuk eshte i plote dhe shum perkthime i ben gabim keshtu qe me kombinimin e te dyve ketyre fjaloreve ju do te mund te perktheni pothuajse cdo gje qe ju nevojitet.
 • Fjalori tani mundesohet dhe per Smartphon-at Android shkarkojeni tek linku i meposhtem:

fjalor-anglisht-shqip-per-android

Per te ditur me shume per google translate lexoni me poshte.

Fjalori Anglisht Shqip Google Translate eshte nje fjalor online I ndertuar nga Google, megjithese eshte I mire ne perkthimin e fjaleve ai nuk eshte perfekt. Kjo ndodh sepse te gjithe mund te kontribuojne ne perkthimin e fjaleve qe ata dine (Kjo behet me aprovimin e Google. Megjithate ky fjalor eshte nje nga makinat me te mira te perkthimit online. Edhe pse nuk mund te perktheje cdo fjale apo tekst ju mund ta kuptoni domethenien e tekstit qe do perktheni.

Perkthimi i Textit
Ekzistojne tre menyra per te perkthyer tekste te ndryshme nga interneti per lexuesin.

• Menyra e pare: Shkruani fjalen anglisht qe doni te perktheni dhe ajo do te perkthehet ne gjuhen shqipe automatikisht.
• Menyra e dyte: Metoda Copy Paste ju vjen ne ndihme kur keni paragrafe ose fjali te gjata per te perkthyer. Kopjoni nje pjese teksti nga burimi ne te cilin ai ndodhet (psh ne kompjuterin tuaj ose ne internet) dhe pastaj e beni paste kete tekst ne perkthesin e google dhe ai tekst perkthehet menjehere ne gjuhen e deshiruar.

Perkthim me metoden copy paste
• Menyra e trete: Perkthimi i te gjithe faqes, ju mund te kopjoni adresen URL e nje faqeje interneti dhe ta vendosni ne kutine e perkthimit te google translate dhe ne kete menyre pasi te shtypni butonin me ngjyre blu Translate do te perkthehet e gjithe faqja e internetit.

perkthim i faqeve te internetit
Rezultati i perkthimit te te gjithe faqes qe ne kemi perzgjedhur per shembullin tone do te shfaqet si ne rastin e meposhtem me faqen e marre nga Wikipedia per biografine e  Jennifer Lopez.

rezultati i perkthimit i faqeve te internetit
Disa Opsione shtese te Google Translate qe mund t’ju vine ne ndihme.

1. Opsioni i futjes se tekstit me ane te te folurit me mikrofon:

Nese ju keni nje mikrofon te instaluar ne kompjuterin tuaj atehere ju mund fusni tekstin qe doni te perktheni ne kutine e majte thjesht duke folur,kjo realizohet duke shtypur butonin e mikrofonit dhe pasi te shfaqet mini tabela qe lexon Speak Now flisni ne anglisht per te vendosur fjalen ose fjaline qe doni te perktheni. Kujdes ne theksin qe perdorni pasi fjalori mund ta kuptoje gabim fjalen nese ajo nuk thuhet e sakte.


opsioni i futjes se fjaleve me mikrofon
2. Opsioni per te degjuar si lexohen fjalet ne Anglisht

Pasi keni futur fjalen ne kutine e majte ku eshte zgjedhur gjuha Angleze shtypni butonin a artopalantit qe lexon Listen dhe nje ze kompjuterik do te lexoje fjalen ne anglisht, ky opsion eshte shume i vlefshem per ata qe e kane nje fjale te shkruar ne anglisht por nuk e dine si lexohet kjo fjale. Po te vini re ky fjalor pervec perkthimit kryesor te fjales Flower ne rastin tone qe eshte perkthyer ne fjalen Lule ne shqip jep dhe disa kuptime te tjera te kesaj fjale per emra dhe folje. te treguara ne figuren me poshte me shigjete.

Opsioni per te degjuar fjalet

3. Opsioni i kthimit te gjuhes nga nje gjuhe ne tjetren
Perdorimi i ketij fjalori Anglisht Shqip nga Google Translate eshte shume i thjeshte. Mjafton te vendosni fjalen Anglisht ne kutine boshe dhe fjala automatikisht do te perkthehet ne shqip ne kohe reale. Ky fjalor mund te perdoret edhe per te perkthyer fjalet nga Shqip ne Anglisht dhe kjo relaizohet duke shtypur butonin gri me 2 shigjeta i cili ben te mundur nderrimin e drejtimit te perkthimit nga Anglisht – Shqip ne Shqip – Anglisht.


Opsioni i ndryshimit te gjuhes

245 Responses to “Fjalor Anglisht Shqip”

 1. musja says:

  o me ndihmoni se qysh thuhet watching

 2. donajet says:

  si funksonon kjo

 3. fjolla says:

  me e mira nxenese un veq prej fjalorit tuj i perkthej detyrat :P

 4. rinora says:

  me ka ndihmuar shum, ju flm shum.

 5. leart says:

  ju faliminderit shummm….

 6. po says:

  qysh muj me fillu me perkthy

 7. Asja says:

  Shume shume fjalor i mire i perkthen te gjitha perafersisht

 8. Tinnaa says:

  Tung nga Amerika, Kosove ju pershendess shume ju dua ,,,
  Keni pershendtje te shumta nga NEW YORK, desha te them se ky program i ka ndihmuar shume njee mikes sime per t’i perkthyer disa fjera ne Gjermanisht .
  ju pershendes shume nga New York klmm .

 9. endriti says:

  tung nga prishtina ky fjalorth me ka ndimue mua shume per ti perkthyer disa fjale nga anglishtja ne shqip

 10. fasdi says:

  mir shum eshte me perkthy

 11. ALBAN says:

  INTERNETI ESHTE NJE GJE SHUM I MIR DHE MENDOJ SE NE NESE KEMI TALENT TE MIR ATEHER NUK BEN QE TE SHIKOJM GJERA QE NA DUHET PER MESIM NE INTERNET POR DUHET TE LOGJIKOJME VET…A NUK ESHTE KESHTU?!…. UNE MENDOJ SE PO … PRA KY ESHTE VENDIMI IMMMMMMMMMMM……..

 12. anduena says:

  shum mir qyki fjalor

 13. erlina says:

  mua me pelqen shume por me gjitheate nuk kam nevoje per translate sepse jam angleze me origjine shqiptare por mendoj se per ata qe nuk dine anglisht edhe shume i mire

 14. betim says:

  thank youuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 15. djellza says:

  fjalori asht shum i mir po qka me ba se nuk po bmujana me msu krejt

 16. djellza says:

  nje fjalor shum i mir me ka ndihmuar shum qe ta mesoj gjuhen angleze ju falenderoj dhe ju dua shum

 17. agnesa says:

  shum i i i mir amo nese ka munsi mem qit ma shum fjal se shum niceeeee jeni

 18. Meli says:

  ehehe sa e fort te koka qekjo se e msova shum mir

 19. Meli says:

  heheheeh e mir koka qekjo

 20. Meli says:

  auhahuauahuhauhuah qysh eshte kjo bree :P

 21. Argjend says:

  ju faliminderit shum me keni ndihmur shum jeni NR 1 veq vazhdoni :D

 22. arianita says:

  me pelqeni shum

 23. linda says:

  me pelqen te mesoj ma shume

 24. tesa says:

  mu me ka ndihmuar shume ju faleminderit

 25. Leonarda says:

  Jeni perfekt ju du shummm nuk me ndimon edhe shum sepse une shkoj ne kurs per te msuar e joo nee nett ama ska rensii une anglishten e dii krejt jom ne kl 12

 26. alba says:

  je njesh per fjalore a kupove …

 27. lina says:

  eshte perfekte vertete te ndihmon shume

 28. nita says:

  pershendetje nga podujeva mua me ka ndihmuar ky fjalor te perkthej nje liber

 29. festina says:

  jeni shum te mir un kam mesuar mjaft anglisht nga ky fjalor ju falimderit

 30. flamuri says:

  jeni shum te mir

 31. nita says:

  e dua anlishten

 32. omar ramadani says:

  pershndetje te gjithve kam nderin te ju pys ne gjuhen angleze ku do i gjej fjalet ktu lu lutem me ndimoni sakam nevoj per to ok ju dua te gjith ju pershndes

 33. Flutura says:

  Faleminderitt Shumm Um Kenii Ndimuar shumm ./.!
  sa her qe kam pasur nevoj thenk You Veryy Much ,.!
  Jenii me te mirtt Veqq vazhdonii ju ,!
  :P;p;p;p qao ..!?/

 34. Flutura says:

  Bitchaa ,, Bitcha ,, yep ;p;P;p:P:P :D:D:D:D::D

 35. anesa says:

  ju pershendes nga shtutggarti
  me ka pelqyer shumm

 36. leotrim says:

  une e dua gjuhen anglishte dhe flm qe me kallxuat me ndihmuat

 37. kosovar muriqi says:

  ju pershendes shum nga londra un skam dit hiq shqip po tani di jo aq mir po me dit di shum pak shqip dikush hin me shkru gjermanisht apo anglisht un hi ktu weq me msu gjuhen shqipe jam nga peja jam lind ne londer jam 19 wjecar jetoj me famile ne london ju pershendes shum fjalori esht shum i bukur bravooooooo ciaoooo nga unnnnn

 38. berat says:

  edhe mua me ka ndimuar shum per kete falemderit

 39. donera says:

  qfar fjalori ky bre

 40. arbresha says:

  ju faleminderit thank you shum ju du ju pershendet arbresha

 41. dijana says:

  he asht shum e mir anglishta mua mo ploqen shum

 42. beti says:

  po kur shkoj te shkolla e kam per mesim te perkthej diqka vi te translate dhe gjysma e fjaleve jane gabim si tja bej se me vjen turp te them se i kam perkthyer te translate

 43. sara says:

  jeni shum te mir veq vazhdoni keshtu por nuk mendoj se mund ta mesoj ne shum mir anglishten ketu disa fjal a mundeni mem tregu nje faqe tjeter ku mund ta mesoj

 44. Flutura says:

  Edhe mua me ka ndodhur keshtu dhe mua me pelqen shqip- angLISHT e dua shum kete faqe e mesova anglishten per nje moment

 45. shkurte says:

  dua te perkthej dicka anglisht

 46. armend says:

  nje fjalor shum i mir

 47. kliti says:

  sa fjalorth bio qe je me te du shume po je yll me
  edhe fjalet i ke si shpirt.

 48. bjonda says:

  eshte mir shum perveq ketu mund te perkthej.shum flm jo vetem qe mund te perkthejm anglisht-shqip por edhe gjuh te tjera ne shqip .

 49. shkurte says:

  it’s saterday night at the student club

 50. alda says:

  me kete fjalor shqip anglisht e mesova gjuhen angleze thanks

 51. rinesa says:

  une dua ta mesoj shum mir anglishten por do fjal me perzihen a ka mundesi teme ndihmoni sesi ta perkthej shqip american futball dhe ku mundem ta gjej faqen e gjith fjaleve anglish me perkthu shqip

 52. rinesa says:

  ju faleminderit per faqen qe me ndihmuat

 53. ARBENITA HALILI says:

  ajo qe mund te ju them asht shum f.l.m per ket fjalor shqip anglisht

 54. ? says:

  jaaaaa nuk po mi perkthe disa fjal

 55. mysliman says:

  me ka ndihmuar shum fjalori dhe shpesh detyrat i bej

 56. ari says:

  eshte fjalor shume i mir

 57. lona gashi says:

  shum bukur .flm per gjithqka

 58. Mesojme anglisht says:

  Shume flm. Fantastic!

 59. Lussia says:

  Jeni me te miret deri sot me keni pelqyer shume shpresoj qe edhe ditet ne vijim te jeni gjithmone keshtu nje fjalor i mrekullueshem me ndihmoni shume ne anglisht e ne gjuhet tjera Ju falenderoj jeni me te miret :D Jeni Fjalori me i bukur qe kam hyre ndonjehere

 60. erona says:

  jeni faqe e mrekullueshme

 61. nita says:

  ky fjalor na ka ndihmuar shummmmm

 62. lele says:

  hahahaah shu bukur se ma kan ndimur me fol ne fb

 63. djellza says:

  like shum me ka pelqy fjalori

 64. dita says:

  me ka ndimuar shume faleminderit shume_shume

 65. sofie says:

  shum fjalor i mir klm shum

 66. yllka says:

  ju falenderoj shume per ndihmen qe pu jua jepni te tjereve qe po ua lehtesoni detyrat,punet etj
  ju falenderoj shumeeeeeeeeeee

 67. arjanit says:

  ky fjalori anglish-shqip qenka shum i bukur ju faleminderit per kete fjalor

 68. nisa says:

  fjalori me i mir i krejt botes

 69. kaca says:

  faleminderit me keni ndihmuar shuum:)

 70. verona says:

  faleminderit shumë un kam mesuar shum english ju falemnderit edhe 1 here ju duaa shumë veqq vazhdoni ;)

 71. ela says:

  nice shum mir te tregoka kjo

 72. neolita says:

  fjalori shum i mir

 73. Fjona says:

  Gjith tuj i perkthy detyrat prej ktij fjalori
  Ma e mira ne klas per gjuhe angleze

 74. anea says:

  me pelqen anglishtja

 75. nard ceceni says:

  me ka ndihmuar

 76. gazi says:

  si funksjonon kjo mo

 77. kristi says:

  nje fjalor shume shume i mire ju pergezoj…per ata qe nuk e dine si perdoret ky fjalor: siper qe lexon me te medhaja dhe eshte shkruar me te kuqe fjalor anglisht-shqip klikoni aty dhe ju hapet programi.

 78. tamara says:

  me ka ndihmuar shuum ju faleminderit dhe me kete fjalor e mesova gjuhen e anglishtes …ju dua.

Leave a Reply

Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.