Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

Archive for the Kuriozitete Category


15 Gjerat me te Shtrenjta ne Bote

piano kristali

Ne kete artikull do te lexoni se si disa objekte kapin vlera te cuditshme ne momente te caktuara dhe hyjne ne listen e objekteve me te shtrenjta ne bote. Sende shume te vecanta dhe origjinale te cilat jane shitur me cmime marramendese neper ankande te ndryshme dhe jo vetem.  15. Pianoja e kristalte Pianoja e […]

Read More...

Ngritja Kuantike (Quantum Levitation)

Po te shikoni kete video do ju duket si nje teknologji e ardhur nga Alienet, ky eshte nje eksperiment qe ka bere Universiteti i Tel-Aviv i cili demostron superpercjellesat kuantike te cilet bllokohen ne nje fushe magnetike. Pershkrimi i eksperimentit: Fillohet me nje cope kristal zafir i cili vishet me nje shtrese te holle …

Read More...

Kafshet me te medha ne bote

kafshet me te medha ne bote

Kafshet me te medha ne bote Eshte e pabesushme qe mund te ekzistojne kafshe kaq te medha. Ato kalojne madhesine e cdo kafshe te sojit te tyre dhe disa perej tyre mbajne dhe titullin e rekordit guines.  

Read More...

Historia e njerezimit (e ilustruar me figura)

historia e njerzimit

Evolucioni i qenies njerezore eshte nje ceshtje komplekse. Ashtu eshte dhe historia e tij. Ajo eshte aq e shtrire, komplekse e mbushur me detaje sa qe eshte pothuajse e pamundur per ta spjeguar. Por ne sot po ju paraqesim historine e njerezimit te ilustruar me figura nga fillimi i saj deri ne ditet e sotme. […]

Read More...

A e dini se? Disa fakte per zhvillimin e botes.

Shikoni kete video interesante dhe mesoni disa fakte per zhvillimin e botes. A jeni te pregatitur per ndryshimet. httpvh://www.youtube.com/watch?v=Yi4klNxFrU8

Read More...

Panorama me e madhe ne bote paraqet Dubai-n

Me rreth 45 gigapixel kjo panorame eshte me e madhja ne bote. Kjo tregon se si dubai eshte nje qytet i ngritur nga shkretetira. Panorama prej 45 GigaPixel eshte bere ne 23 Prill 2010 nga Gerald Donovan nga Godina Ubora Towers ne Business Bay, Dubai. Atij ju deshen 4250 foto te bera me Canon 7D […]

Read More...

Edhe sa gjate do jetoje planeti yne

260512021

Shumica e njerezve jane te shqetesuar persa i perket rezervave te energjive qe na kane mbetur por sic tregohet edhe ne grafik ky eshte problemi me i vogel qe ne kemi. Problemi kryesor per te cilin te gjithe jemi te shqetesuar jane materialet qe ne perdorim per te bere gjera te ndryshme. Energjia mund te […]

Read More...

Facebook shënon 200 milionë përdorues

facebook

Vetëm këtë muaj komuniteti Facebook ka arritur të dyfishojë bazën e tij të përdoruesve dhe të kalojë kufirin prej 200 milionësh. Pak kohë më parë, ”Facebook” duke u bazuar në numrin e përdoruesve arriti konkurrentin e tij më të madh ”MySpace” dhe pas kësaj  ”Facebook” u rrit me hapa të mëdha duke e tejkaluar numrin […]

Read More...

Browse a Censored Web Through the China Channel FireFox Plugin

It’s no secret that the Chinese government censors web content, but what’s it like to actually be a citizen trapped inside the Great Firewall of China? A new FireFox plugin called China Channel can show you. It reroutes your IP through China, allowing you to look like any other digital Chinese citizen from anywhere in […]

Read More...

Ekrani me i Madh ne Bote me LED do ndertohet ne Dubai

Shqip Tameer Holding Kompania e Zhvillimit UAE ne Dubai do te Ndertoje Ekranin me LED me te madh ne bote te ndertuar ndonjehere.Ekrani do te vendoset ne ne nje ndertese komerciale ne lagjen MAJAN te Dubailand. E quajtur “Podium” Ndertesa me kete ekran LED do te jete e para ne bote me lartesine 33-kate e […]

Read More...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.