Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

BMW 750Li e vitit 2009

Vjeshten e kaluar kur ne Paris Motor Show u prezantua BMW 7, BMW 5 mbante rekordin e shitjeve per BMW.Megjithese seria e 7 shenoi nje moment historik ne departamentin e shitjeve , dizenjimi I saj ishte kritikuar ne prezantimin e vitit 2001. Nese nga jashte nuk ishte mjaft sulmuese (per disa) BMW e re me sistem iDrive beri qe te merziten shume recensues dhe pronare.

bmw 2009 BMW 750Li e vitit 2009
Per 2009 thuhet se BMW planifikon te shfaqe brezin e katert te mrekullive te saj . Nderkohe qe asgje nuk eshte me subjektive se sa stilimi , kontrolli ka nje ndikim ne eksperiencen e pergjithshme.

Duke verejtur pergjate tre dekadave te te 7 serive , eshte per te ardhur keq qe prodhimi i fundit ishte nje perjashtim persa i perket stilit. Modeli i 2009 duket sikur ka evoluar direkt nga modeli E38, por eshte i modernizuar dhe njihet direkt si nje BMW moderne. Skuadra e dizenjimit, e udhehequr nga Adrian Van Hooydonk,krijoi nje makine te madhe por qe te krijonte pershtypjen e gabuar ne syte e njerzve sa mund te ngaterrohej me nje nga motrat e saj me te vogla.

2 BMW 750Li e vitit 2009

3 BMW 750Li e vitit 20095 BMW 750Li e vitit 20096 BMW 750Li e vitit 20097 BMW 750Li e vitit 20092 BMW 750Li e vitit 2009

Kombinimi i parakolpit te shkurter dhe te varur, rrotat 19 inc dhe kabina e maksimizuar bejne qe me sy makina te duket si e tkurrur. Ajo nuk ka asnje nga shtesat e ponderuara te modelit te perpunuar fale eliminimit te Bangle-but dhe llambave droopy dog. Kapaku i siperm (kofka) vjen i harkuar dhe i terhequr per nga feneret e perparme nderkohe nga ana tjeter shohim nje lidhje te cepave te fenereve te perparme me cepat korrespondues te pjeses se fenereve te prapme. Kalibri 205 inch vihet re vetem nese i afrohesh 750 dhe e ve re me kujdes(me vemendje)8 BMW 750Li e vitit 2009

Ne kete segment do te veme re pjesen e brendshme te makines .Me te gjitha makinat moderne sidomos me makinat e klasit te pare hasim perdorimin e gjere te llojeve te ndryshme te pajisjeve. Per fat te keq cdonjera prej ketyre tipareve te reja eshte bere funksion i nevojshem i kontrollit multifunksional te sistemit te butonave dhe lidhjeve te sistemit. Keshtu ne panelin e aparaturave shfaqen nje mori celesash. BMW vendosi perdorimin e sa me pak celesave te tille dhe shpiku sistemin e ri iDrive per brezin e katert te BMW-se se re seria 7.Duke shtuar nje celes per te kontrolluar funksionet perkatese te automjetit , BMW u perpoq qe seria e re e luksit e dale ne treg te kshte nje sistem operativ modern po aq sa dhe kompjuterat e rinj.

bmw 750 2009 BMW 750Li e vitit 2009

2009 bmw 750li BMW 750Li e vitit 20092009 bmw 750li wheel BMW 750Li e vitit 20092009 bmw 750li back light BMW 750Li e vitit 2009

Ne praktike pjeset elektronike te iDrive funskionojne ashtu sic u reklamuan ne fillim dhe koncepti I nje kontrollori te vetem qe me ne fund ka gjetur rrugen e tij ne ofertat e shumta dhe te pafundme te automobilave te tjere perfshijme ketu Audin dhe Honden.

Njerezit e mesuar me X-Box 360 do te ndjehen mire edhe me teknologjine e re iDrive.Eshte e thjeshte ta gjesh ate cka kerkon pa qene nevoja te shkulesh floket nga nervat dhe sikleti. iDrive eshte shoqeruar i kombinuar nga nje monitor 10.2 inch i cili eshte ne vetvete nje mjet qe te sjell argetim jo vetem kur e shijon por edhe kur e perdor. Por serisht nuk eshte perfekt. Ndryshe nga sistemi qe prezantoi Ford ne vitin 2008 i cili pranonte komandat me ze pa qene nevoja e perdorimit te duarve qe te shtypje butona te tere per te dhene komanden e deshiruar , komanda zanore e BMW 750 (megjithese eshte saktesisht e njohur) te con ne sistemin e menuse. Kur shtypim butonin qe te japim nje komande me ze dhe me pas themi ‘’navigation’’(‘’lundrim’’) atehere kalojme tek sistemi navigation. Duke thene ‘’points of interest’’ (‘’problemi yne , interesi’’) shkojme menjehere ne menune e duhur por me pas ndalon gjithcka duke na u dhene udhezimi qe te vazhdojme duke perdorur sistemin iDrive. Ndersa dashurohemi gjithnje e me shume me iDrive dhe me sistemin e tij te kontrollit i themi inxhiniereve qe jane marre me kete gje se kane bere nje pune te tmerrshme me butonat dhe komandat. Tashme eshte koha qe ta perfundojne ate.

2009 bmw 750li inside view BMW 750Li e vitit 2009

Aspekte te tjera te brendise se BMW jane nje kthim ne rrenjet e verteta te BMW. Nga vitet ’70 deri ne vitet ’90 kroskotet e BMW-ve kane qene te anuara nga ana e shoferit. Kete dekade pjesa e kroskotit eshte bere me e shtrire duke i dhene ne kete menyre pasagjerit me shume akses. Fatmiresisht seria 7 e re sjell perseri fokusin tek shoferi duke sjelle marshin nga kolona e timonit qe ka qene (ne serine 7 te meparshme) tek qendra e sediljeve te perparme.Per fat te keq eshte i njejti marsh elektronik qe i pershtatet X5 dhe X6 me nje seri butonash ne maje dhe nje buton tjeter anash qe duhet shtypur nese marshi eshte ne ecje apo ne indietro (drive or reverse)Nese e perdorni per nje kohe te gjate ju padyshim qe do te mesoheni me te por eshte ende nje dicka si nje nderhyrje e vazhdueshme krahasuar me arredimin tradicional ‘’PRND’’

2009 bmw 750li marshi BMW 750Li e vitit 20092009 bmw 750li kroskoti BMW 750Li e vitit 2009

2009 bmw 750li kilometrazhi BMW 750Li e vitit 20092009 bmw 750li foto BMW 750Li e vitit 2009


Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.