Fjalor Anglisht Shqip Online
Twitter
Facebook

Archive for October, 2008


Browse a Censored Web Through the China Channel FireFox Plugin

It’s no secret that the Chinese government censors web content, but what’s it like to actually be a citizen trapped inside the Great Firewall of China? A new FireFox plugin called China Channel can show you. It reroutes your IP through China, allowing you to look like any other digital Chinese citizen from anywhere in […]

Read More...

Ford MyKey lejon prinderit te kontrollojne ngarjen e makines nga femijet e tyre

Shqip Nuk eshte ekzaktesisht nje shkurtim i opsioneve per prinderit qe duan te kontrollojne ngarjen e makines se femijve te tyre por Ford kerkon ti coje gjerat pak me larg me sistemin e tij te ri “My Key” ose “Celsi im”.E vendosur te debutoje ne Focus-in Coupe te 2010 dhe ne shume tipe te tjera […]

Read More...

Ekrani me i Madh ne Bote me LED do ndertohet ne Dubai

Shqip Tameer Holding Kompania e Zhvillimit UAE ne Dubai do te Ndertoje Ekranin me LED me te madh ne bote te ndertuar ndonjehere.Ekrani do te vendoset ne ne nje ndertese komerciale ne lagjen MAJAN te Dubailand. E quajtur “Podium” Ndertesa me kete ekran LED do te jete e para ne bote me lartesine 33-kate e […]

Read More...

Mercedes S-Class vs. Smart Crash

Sa e forte eshte nje SMART ne perplasje me nje Mercedes S-Class. Shikojeni videon e pabesueshme.  

Read More...

Njerezit te cilet degjuan per vdekjen e tyre

Dick Cheney. Zevendes president i ShBA-se. Dick Cheney, eshte nje nga “te prekurit” e incidentit te CNN-it.Drafti i nekrologjise se tij, qe eshte bere ne baze te draftit te mbretereshes, e pershkruante Cenin si nje “mbretereshe te harmonise” dhe “Gjyshen e preferuar britanike” Kurt Cobain Idhulli i muzikes rock eshte nje nga te famshmit, vdekja […]

Read More...

Zoteria qe ha gjithcka – Edhe metal

Michel lotito

Michel Lotito (lindur me 15 qershor 1950 ) eshte nje Francez interesant, i vecante dhe teper argetues. Lotito, i cili ka lindur ne Grenoble, eshte i famshem ne konsumimin e gjerave te patretshme dhe njihet si Monsieur Mangetout (Zoteria gjithcka-ngrenes). Lotito eshte ne gjendje te haje metal, xham, gome e keshtu me rradhe ai ka […]

Read More...

Kuriozitete – Trupi i Njeriut

1) Gjatesia nga kyci I dores deri tek berryli eshte e njejte me gjatesine e shputes se kembes. 2) Zemra juaj rreh 101,000 here ne dite. Gjate jetes ajo do te rrahe rreth 3 bilion here dhe do te pompoje rreth 400 miljon litra gjak. 3) Goja juaj prodhon 1 liter peshtyme ne dite. 4) […]

Read More...

Kuriozitete te shkurtra

Termete Afersisht nje milion termete bien cdo vit.Nga keto nje termet i madh bie cdo dy jave nen det. Nafta ne Alaske Tubacionet e Naftes ne Alaske shtrihen rreth 1300 km nga Oqeani Arktik ne Alasken e jugut. Dhe per te pershkuar kete rruge nafta nxehet te pakten deri ne temperaturen 45°C per ta bere […]

Read More...

Kuriozitete nga Arti dhe Letersia

1) Picasso mund te lexonte perpara se te ecte dhe fjala e tij e pare ishte fjala laps ne Spanjisht. 2) Sumerianet shpiken shkrimin ne shekullin e katert para Krishtit. 3) Libri i pare historik , Historia e Madhe Universale u publikua nga Rashid-Eddin i Persise ne vitin 1311. 4) Bibla eshte akoma libri me […]

Read More...

Dy Krisma ne Paris (Teater)

Read More...
Copy Protected by Chetans WP-Copyprotect.